Rosyjska aktywistka: w walkach na Ukrainie zginęło ponad 4 tys. rosyjskich żołnierzy


Na wschodniej Ukrainie zginęło dotychczas ponad cztery tysiące rosyjskich żołnierzy – oświadczyła w piątek w Charkowie rosyjska aktywistka Jelena Wasiliewa. Kobieta jest założycielką grupy "Ładunek 200 z Ukrainy do Rosji" na Facebooku.

Ładunek 200 - po rosyjsku „Gruz 200” – to w terminologii armii w krajach poradzieckich oznaczenie transportu ciała poległego żołnierza. „Gruz 300” oznacza transport rannego.

Cztery-pięć tysięcy zabitych?

- Zrozumiałe, że jest to liczba przybliżona, ale według naszych danych jest to około 4 tysięcy (żołnierzy). Ilu możemy do tego dodać po walkach o lotnisko w Doniecku? Od 400 do 700 ludzi – powiedziała Wasiliewa na konferencji prasowej.

Według działaczki, ciała zabitych Rosjan wywożone są do ich ojczyzny ciężarówkami, którymi Moskwa przesyła na opanowane przez separatystów tereny na Ukrainie pomoc humanitarną.

- Przewożone są one w okolice Rostowa (Rosja). Póki jadą one (ciężarówki) po waszym terytorium (Ukrainy), wolontariusze informują o ich ruchach, a gdy zbliżą się do Rostowa, wjadą do obwodu rostowskiego, ich ślad ginie. Nikt nie wie, gdzie się podziewają – podkreśliła Wasiliewa.

Ci, co "byli tu raz, nie chcą tu wracać"

Aktywistka po raz kolejny oświadczyła, że rosyjskie władze ukrywają informacje o stratach wśród swych żołnierzy na Ukrainie i przekazała, że żołnierze armii Federacji Rosyjskiej odmawiają udziału w walkach w sąsiednim państwie.

- To nie jest jedna osoba; wielu opowiada, że rosyjscy żołnierze, ci, którzy wiedzą, gdzie się znajdują, odmawiają walki, piszą raporty o zwolnienie. Ale okazuje się, że dowódca, który powinien podpisać taki raport, gdzieś się zapodział. Ludzie, którzy byli tu choć raz, drugi raz nie chcą do was tutaj jechać – powiedziała.

- W związku z tym problemem muszę angażować naszych rosyjskich adwokatów, którzy będą robić wszystko, co możliwe, by tych oficerów nie uznano za dezerterów, by nie stracili oni pracy, żeby ich nie posadzili. Jest to ogromna praca – oświadczyła Jelena Wasiliewa.

Zdaniem Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Zeida Ra'ada Zeida Al-Husseina, które opublikowało w środę najnowszy raport o sytuacji w Donbasie, od połowy kwietnia zginęło w nim co najmniej 3 660 ludzi, a rannych zostało 8 756.

Tymczasem biuro prezydenta Petra Poroszenki podało na początku października, że w rękach prorosyjskich rebeliantów na wschodniej Ukrainie ponad 2400 ukraińskich zakładników. To zarówno wojskowi jak i cywile.

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości