Politico: rośnie presja na Niemcy ze strony Polski i Francji w sprawie dostawy czołgów do Ukrainy. Scholz utrzymuje swój sprzeciw

Źródło:
PAP
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4TVN24
wideo 2/3
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4TVN24

Szef niemieckiego rządu Olaf Scholz jest przeciwny jakimkolwiek dostawom czołgów Leopard do Ukrainy. Rośnie jednak presja na Niemcy ze strony Polski i Francji, które chcą takich dostaw - pisze portal Politico. Eksperci wskazują także, że obiecane już Ukrainie przez Niemcy wozy Marder powinny być wykorzystywane razem z czołgami Leopard.

Zachodni analitycy wojskowi obawiają się, że Moskwa rozpocznie nową ofensywę w nadchodzących tygodniach lub miesiącach. Ukraińcom potrzeba więcej broni i sprzętu.

Niecały tydzień po decyzjach Francji, Niemiec i USA, które obiecały Ukrainie bojowe wozy piechoty produkcji zachodniej, uwaga skupia się teraz na ciężkich czołgach. Presję wywiera w tej kwestii Kijów, ale także niektóre państwa zachodnie, uznając czołgi za następny logiczny krok w uzbrajaniu Ukrainy i brakujące ogniwo niezbędne do uwolnienia potencjału bojowych wozów piechoty.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dodatkowy sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Rozmowa przywódców USA i Niemiec zakończona wspólną decyzją

Politico wskazuje, że Wielka Brytania wydaje się gotowa do wysłania czołgów, a Francja i Polska wywierają presję na Niemcy, aby wysłały czołgi Leopard 2. Maszyny te, uważane za jedne z najlepszych na świecie, są wyposażone w działo kalibru 120 mm, a także najnowocześniejszy system ochronny i pancerz.

Francuzi zwracają uwagę, że w Europie jest dużo Leopardów. Pomimo tego, jak wskazuje brukselski portal, kanclerz Niemiec Olaf Scholz sprzeciwia się jakimkolwiek ich dostawom na Ukrainę. Ponieważ czołgi są produkcji niemieckiej, Berlin ma prawo weta w sprawie jakiegokolwiek reeksportu dokonywanego przez państwa zachodnie.

Niemiecki czołg LeopardShutterstock

Hiszpania była pierwszym krajem, który w czerwcu ubiegłego roku zaproponował wysłanie Ukrainie 40 Leopardów starszych typów ze swoich zapasów. Ale Madryt szybko się z tego wycofał, gdy urzędnicy w Berlinie ostrzegli, że Hiszpania "przekroczy nieoficjalną czerwoną linię i prawdopodobnie postawi Berlin w bardzo niewygodnej sytuacji".

Teraz jednak wzrasta nacisk na Berlin ze strony innych krajów. - Zachęcamy inne kraje do tworzenia szerokiej koalicji na rzecz transferu na Ukrainę nowocześniejszych czołgów, takich jak czołgi Leopard - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, cytowany przez "Politico". - Polska może przekazać Leopardy tylko w koalicji państw - oznajmił z kolei w sobotę premier Mateusz Morawiecki, dodając, że trwają rozmowy z innymi państwami w sprawie zawarcia takiego sojuszu.

Eksperci: wozy Marder powinny być wykorzystywane razem z czołgami Leopard

Rzecznik rządu Niemiec stwierdził, że "nie ma automatyzmu" sprawiającego, że dostawa Leopardów to "kolejny logiczny krok" po decyzji o wysłaniu bojowych wozów piechoty Marder na Ukrainę. Wielu ekspertów wojskowych jednak się z tym nie zgadza. Twierdzą, że obiecane przez Niemcy Mardery powinny być wykorzystywane w połączeniu z Leopardami.

Były szef niemieckiej armii Bruno Kasdorf argumentuje, że Marder "uwalnia swój pełny potencjał w połączeniu z czołgami", ponieważ "idealnie uzupełniają się one na polu bitwy".

Marder 1A3GettyImages

Jednocześnie Wielka Brytania rozważa wysłanie na Ukrainę kilkunastu swoich czołgów Challenger 2. Jeśli to zrobi, znacznie utrudni Berlinowi posługiwanie się argumentem, że nie chce działać sam w kwestii wysyłania ciężkiego uzbrojenia.

Francja wywiera presję na Niemcy, sama jednak nie chce przekazać swoich czołgów

Paryż tymczasem zachowuje milczenie ws. wysyłania nowoczesnych czołgów, woląc pozostawić Berlin w centrum uwagi. "Kijów poprosił Francję o wysłanie Leclerców - głównego czołgu używanego przez armię francuską. Zapytany o to francuski urzędnik argumentował, że czołgi Leclerc nie są już produkowane, co rodzi pytania dotyczące konserwacji i dostarczania części zamiennych - problemów, z którymi Leopardy, ze względu na ich powszechną dostępność w wielu krajach i ciągłą produkcję, nie mają do czynienia" - czytamy w Politico.

Jeden z francuskich urzędników miał powiedzieć, że Francja byłaby skłonna rozmieścić swoje czołgi Leclerc u sojuszników z NATO, którzy wysyłają na Ukrainę część własnych Leopardów - "aby wypełnić lukę".

Według Politico jest to zaskakujące, gdyż Francja modernizuje obecnie swoje czołgi Leclerc, a armia zamierza utrzymać je w użyciu do 2040 roku. "Jak zamierza to zrobić bez części zamiennych? I czy dałaby sojusznikom z NATO czołgi, których rzekomo nie da się utrzymać?" - pyta portal.

"Ilu śmierci Ukraińców można było uniknąć, gdyby Zachód natychmiast wysłał tę broń do Kijowa?" – podsumowuje Politico.

Autorka/Autor:ks\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SASCHA STEINBACH/EPA/PAP

Tagi:
Raporty: