Świat

Rosjanie majstrują w Wikipedii. Podrasowali dane Su-25, żeby "mógł" zestrzelić boeinga

Świat

WikipediaRosjanie zmienili wpis w Wikipedii

Rosyjska Wikipedia podaje, że ukraińskie myśliwce Su-25 są zdolne do osiągnięcia pułapu 10 km, z którego strącono boeinga Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie - pisze portal defense24.pl. Nieprawdziwe dane serwis przekazuje od momentu, gdy minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował o tym, że radary wykryły w odległości kilku kilometrów od cywilnego samolotu na chwilę przed tragedią "niezidentyfikowany samolot wojskowy".

To próba uwiarygodnienia wersji Rosjan, którzy próbują przekonać opinię publiczną o dokonaniu zamachu przez stronę ukraińską - pisze portal defence24.pl.

Samolot zestrzeliła Ukraina?

We wtorek Szojgu na konferencji prasowej analizował katastrofę lotniczą. W rejonie miejsca katastrofy znajdowały się trzy samoloty relacji: Kopenhaga-Singapur, Paryż-Taipei i Amsterdam-Kuala Lumpur.

Obraz nałożono na mapę radaru pokazującego, że niedaleko znajdował się samolot bez transpondera cywilnego (musiał to być samolot wojskowy) - pisze defence24.pl.

Szojgu stwierdził, że był to ukraiński szturmowiec Su-25, lecący w odległości 2-5 km od boeinga. Stwierdził, że samolot ten bardzo szybko może się wspiąć na pułap 10 km. Sugerował, że uzbrojony w rakietę R-60, mógłby zestrzelić samolot pasażerski. Zasięg maksymalny R-60 wynosi 12 km, a zasięg pewnego trafienia - 5 km.

Zmiany w Wikipedii

Portal zauważa jednocześnie, że we wtorek przed południem dokonano tajemniczej edycji na Wikipedii. Ktoś zmienił dane Su-25, prawdopodobnie po to, by uwiarygodnić hipotezę o zestrzeleniu boeinga przez Ukrainę.

"Pułap praktyczny zmieniono z 7000 m na 10 000 m, a pułap bojowy - z 5 000 na 9 000 m" - podaje defence24.pl.

Co więcej, w artykule od wczoraj nie można dokonać edycji. Wcześniej dane te podlegały zmianom.

[object Object]
"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Autor: pk/tr/kwoj / Źródło: defence24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Raporty:
Pozostałe wiadomości