Rosja wysyła do Syrii kolejny okręt wojenny

WikipediaPo Morzu Śródziemnym pływa już kilka rosyjskich okrętów

Rosyjski okręt desantowy Aleksandr Szabalin opuścił w piątek port w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym i płynie w kierunku Syrii - poinformowała agencja Interfax, powołując się na władze wojskowe.

Według nich po przybyciu do bazy rosyjskiej marynarki wojennej w porcie Tartus w Syrii okręt wyładuje części zamienne oraz zaopatrzy się w wodę słodką i prowiant.

Po wodach wschodniej części Morza Śródziemnego krąży obecnie eskadra kilku rosyjskich okrętów wojennych. Jak twierdzą rosyjskie media, w razie gdyby obecny krwawy konflikt wewnętrzny w Syrii dodatkowo się zaostrzył, okręty te mają zapewnić ochronę bazy w Tartus oraz rosyjskich obywateli.

Rosyjskie okręty na Morzu Śródziemnym

W lutym Rosja wysłała do Syrii niszczyciel Smietliwyj i inne okręty wsparcia oraz Saratow i Azow z Floty Czarnomorskiej. Aleksandr Szabalin należy do długiej serii okrętów desantowych typu 775 (w terminologii NATO Ropucha), zbudowanych w latach 1975-91 przez Stocznię Północną w Gdańsku.

Rosja jest jednym z największych obrońców syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu trwa rebelia od marca r. 2011.

Autor: jk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości