Moskwa odpowiada Brytyjczykom na wydalenie dyplomatów, Amerykanom na sankcje


Rosja wydali brytyjskich dyplomatów w odpowiedzi na niedawną decyzję Londynu o wydaleniu 23 pracowników ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Moskwa planuje także odpowiedź na nowe sankcje USA, rozszerzając swoją "czarną listę" z Amerykanami - podała agencja RIA-Nowosti.

Pytany przez Reutera na spotkaniu w sprawie Syrii, odbywającym się w stolicy Kazachstanu Astanie, o to, czy Rosja planuje wydalenie brytyjskich dyplomatów, Ławrow odparł: - Tak, oczywiście.

Nie podał więcej szczegółów. Wielka Brytania ogłosiła w tym tygodniu, że wydala 23 rosyjskich dyplomatów po próbie otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala.

Ławrow zarzucił Wielkiej Brytanii brak współpracy z Rosją w sprawie Skripala, określając to jako złamanie porozumień międzynarodowych.

Szef rosyjskiej dyplomacji odniósł się również do słów brytyjskiego ministra obrony Gavina Williamsona, który pytany o groźby rządu Rosji dotyczące planów wydalenia brytyjskich dyplomatów z Moskwy, powiedział w czwartek, że "Rosja powinna dać sobie spokój i się zamknąć". Ławrow ocenił, że Williamson "może mieć braki w wychowaniu". Rosyjski minister dodał, że Moskwa przestała zwracać uwagę na komentarze Wielkiej Brytanii w sprawie oskarżeń o próbę otrucia Skripala.

"Bawią się ogniem"

Rosjanie odnieśli się też do sankcji, jakie amerykańskie ministerstwo finansów nałożyło na Rosję w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w USA w 2016 r. i z atakami cybernetycznymi. Nowymi sankcjami objęto 19 osób i pięć organizacji.

Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow oświadczył, że strona rosyjska zastosuje zasadę parytetu w odpowiedzi na sankcje. Zastrzegł przy tym, że Moskwa nie wyklucza nałożenia dodatkowych restrykcji - informuje rosyjska agencja RIA-Nowosti. Riabkow podkreślił, że Moskwa chce utrzymać dialog z Waszyngtonem. Zauważył przy tym, że "politycy w Stanach Zjednoczonych, którzy chcą zniszczyć stosunki z Rosją, bawią się ogniem". Już w czwartek Riabkow oznajmił, że Moskwa przygotowuje kroki odwetowe w odpowiedzi na rozszerzenie przez USA sankcji wobec Rosji. Dodał, że Rosja przyjęła nowy pakiet sankcji "ze spokojem".

Autor: MR\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: