Rosja wstrzymuje testy strategicznych okrętów podwodnych. Po porażce Buławy


Minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu nakazał w sobotę wstrzymanie testów rosyjskich strategicznych okrętów podwodnych nowej generacji, "Aleksandr Newski" i "Władimir Monomach". Jako powód Szojgu podał nieudaną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, w które są uzbrojone te jednostki.

Minister nakazał przeprowadzenie pięciu dodatkowych prób tej rakiety. Nie wiadomo, jak długo potrwają te testy. "Aleksandr Newski" miał wejść do służby w połowie listopada, a "Władimir Monomach" - w grudniu bieżącego roku.

Nieudana próba Buławy

Szojgu ujawnił, że nieudana próba Buławy miała miejsce w piątek. Rakietę odpalono z zanurzonego w Morzu Białym "Aleksandra Newskiego". Buława miała zniszczyć cel na poligonie Kura na Półwyspie Kamczackim, na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej, jednak już w drugiej minucie lotu uległa awarii. Szef resortu obrony Rosji nie zdradził, co konkretnie zawiodło. "Aleksandr Newski" i "Władimir Monomach" to okręty klasy "Borej" (Boreasz), określanej też jako projekt 955. Pierwsza jednostka tej klasy - "Jurij Dołgoruki" - weszła do służby w styczniu 2013 roku. W 2020 roku okręty klasy "Borej" mają stanowić podstawę morskich strategicznych sił jądrowych FR. Trwa już budowa czwartej takiej jednostki - "Kniaź Władimir". Jest to już zmodernizowana wersja okrętu - projekt 955A. Do końca 2020 roku w służbie powinno się znaleźć osiem okrętów klasy "Borej": trzy projektu 955 i pięć - projektu 955A. Jednostki te zastąpią stopniowo wycofywane ze służby okręty klasy "Akuła" (w klasyfikacji NATO - Tajfun) oraz "Kalmar" i "Murena" (Delta-3 i Delta-4).

Pełne uzbrojenie

Okręty projektu 955 mają 170 metrów długości, wyporność w zanurzeniu - 24 tys. ton, maksymalną głębokość zanurzenia - 450 metrów, prędkość w zanurzeniu - do 29 węzłów. Ich załoga liczy 107 osób, w tym 55 oficerów. Okręty te są uzbrojone w 16 rakiet balistycznych na paliwo stałe Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30), zdolnych do przenoszenia do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Jednostki projektu 955A będą uzbrojone w 20 rakiet Buława. Okręty klasy "Borej" zostały specjalnie zaprojektowane pod Buławy. Program budowy tych jednostek był kilkakrotnie przerywany z powodu braku pieniędzy. Prace nabrały tempa dopiero, gdy prezydentem został Władimir Putin, a ministrem obrony - Siergiej Iwanow, obecny szef kremlowskiej Administracji (Kancelarii). Również termin wcielenia pierwszego okrętu do służby był kilkakrotnie przesuwany. Pierwotnie zakładano, że nastąpi to pod koniec 2009 lub na początku 2010 roku. Opóźnienie było spowodowane serią nieudanych prób z Buławą.

10 lat testów

Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, rozpoczęły się w grudniu 2003 roku. Do tego celu wykorzystywany był zmodernizowany atomowy okręt podwodny "Dmitrij Donskoj" (klasy Tajfun). Od 2010 roku w próbach uczestniczył "Jurij Dołgoruki". Łącznie odbyło się co najmniej 17 testów tej rakiety. Aż siedem zakończyło się fiaskiem. Po trzech udanych próbach Buławy wydano zgodę na wprowadzenie do służby jednostek klasy "Borej".

Autor: mn/tr / Źródło: PAP