Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z działaniami Rosji wobec Ukrainy

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

"Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy o 21 czasu nowojorskiego" – poinformował na Twitterze ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. O takie spotkanie zwróciła się Ukraina.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko będzie gościem wtorkowych "Faktów po Faktach" w TVN24 o godzinie 19:30. 

Prezydent Rosji podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie za niepodległe. Władimir Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Nakazał również swojemu ministerstwu obrony wysłanie rosyjskich sił do prowadzenia "działań pokojowych" w dwóch "republikach" na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego.

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

W związku z tymi wydarzeniami Ukraina zwróciła się o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Wysłaliśmy już prośbę do Rady" - napisał na Twitterze w nocy z poniedziałku na wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Do zwołania posiedzenia Rady wezwały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Albania, Norwegia i Irlandia.

Ambasador Ukrainy przy ONZ Sergiusz Kysłyć w liście do swojego rosyjskiego odpowiednika napisał, że Kijów prosi o pilne spotkanie, ponieważ działania Putina naruszają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, Kartę Narodów Zjednoczonych oraz rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2014 roku.

Jak poinformował ambasador Polski przy ONZ w Nowym Jorku Krzysztof Szczerski, "posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy o 21 czasu nowojorskiego" (godz. 3 polskiego czasu - red.).

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości