"Odpowiedź byłaby adekwatna". Generał Petraeus o groźbach Putina

Autor:
pqv
Źródło:
tvn24.pl, theguardian.com

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zniszczyliby rosyjskie wojska i sprzęt w Ukrainie oraz zatopiłyby flotę czarnomorską, gdyby Władimir Putin użył broni jądrowej - ostrzegł w niedzielę były dyrektor CIA i emerytowany generał armii David Petraeus. - Nie chcemy wdawać się w eskalację nuklearną - dodał, pytany o ewentualny rozwój sytuacji.

W rozmowie z ABC News generał David Petraeus, były szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zaznaczył, że na temat ewentualnej reakcji Stanów Zjednoczonych nie rozmawiał z prezydenckim doradcą do spraw bezpieczeństwa Jake'em Sullivanem. Odniósł się jednak do sytuacji na froncie w Ukrainie. Był pytany o ewentualne konsekwencje w sytuacji, gdyby Rosja eskalowała konflikt, na przykład sięgając po broń jądrową.

"Zdesperowany" Putin

- Hipotetycznie poprowadzilibyśmy NATO w zbiorowym wysiłku, który wyeliminowałby wszystkie rosyjskie siły konwencjonalne, które możemy dostrzec na polu bitwy w Ukrainie oraz wszystkie statki na Morzu Czarnym - zaznaczył były szef CIA. Słowa te padły kilka dni po kolejnej groźbie Putina dotyczącej ewentualnego użycia broni jądrowej w Ukrainie.

"Nie chcemy wdawać się w eskalację nuklearną"

Zapytany, czy użycie tego typu broni przez Putina doprowadziłoby do wojny Stanów Zjednoczonych i NATO z Rosją, stwierdził, że nie byłaby to sytuacja dotycząca artykułu piątego, bo Ukraina nie jest częścią NATO. - Niemniej jednak odpowiedź byłaby adekwatna - stwierdził, dodając ewentualne promieniowanie, które sięgnęłoby krajów NATO, byłoby interpretowane jako atak na wspólnotę.

- Nie chcemy wdawać się w eskalację nuklearną, ale koniecznym jest pokazanie, że takie działanie nie jest w żaden sposób do zaakceptowania - podkreślił.

Wobec rosnącej presji na Putina po deklaracji aneksji wschodnich republik Ukrainy oraz zwiększenia wysiłków mobilizacyjnych Petraeus określił prezydenta Rosji jako "zdesperowanego". - Rzeczywistość pola bity, z którą się mierzy, jest nieodwracalna. Żadna chamska mobilizacja - bo tak to trzeba określić - żadne aneksje i żadne zawoalowane groźby nuklearne nie są w stanie wyciągnąć go z tej sytuacji - zaznaczył były generał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pqv

Źródło: tvn24.pl, theguardian.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości