TVN24 | Świat

"Wściekły" Putin i wniosek służby więziennej. "Co jeszcze należy wymyśleć, by Nawalny nie wracał do Rosji?"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
Nawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchach
Nawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchachEBS
wideo 2/5
EBSNawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchach

Rosyjska służba więzienna (FSIN) zwróciła się do moskiewskiego sądu o zamianę wyroku w zawieszeniu wobec mnie na wykonanie kary – poinformował Aleksiej Nawalny w swoich mediach społecznościowych. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku FSIN, Nawalnemu po powrocie do Rosji grozić będzie kolonia karna. 

"Władimir Putin jest tak wściekły, że przeżyłem po tym, jak mnie otruł, że kazał FSIN (Federalna Służba Więzienna – red.) iść do sądu i żądać zamiany wyroku w zawieszeniu na realny" – napisał Aleksiej Nawalny na swoim Twitterze. Opozycjonista podkreślił, że 30 grudnia 2020 roku wygasł okres próby, na który sąd zawiesił wykonanie kary, wydając wyrok w 2014 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wniosek służby więziennej został zarejestrowany w sądzie w Moskwie w poniedziałek. FSIN powołuje się na "niedopełnienie zobowiązań" nałożonych na Nawalnego oraz "uchylenie się od zrekompensowania szkód bądź popełnienie nowego przestępstwa".

W przeszłości FSIN już zwracała się do sądu o zarządzenie wykonania kary więzienia dla Nawalnego, ale sąd odrzucał te wnioski.

"Co jeszcze należy wymyśleć, by Nawalny nie wracał do Rosji?"

Współpracownicy opozycjonisty są przekonani, że tym razem chodzi o to, by udaremnić mu powrót z Niemiec, gdzie przechodzi on leczenie po próbie otrucia środkiem bojowym. "Co jeszcze należy wymyśleć, by Nawalny nie wracał do Rosji?" – skomentowała wniosek FSIN rzeczniczka polityka Kira Jarmysz.

Aleksiej NawalnyShutterstock

Służba więzienna 28 grudnia 2020 roku zażądała, by Nawalny pojawił się następnego dnia rano w filii resortu. Oświadczyła, że Nawalny nie wywiązuje się z wymogów, które obowiązują osobę skazaną warunkowo. Z kolei Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ogłosił 29 grudnia, że wobec Nawalnego wszczęto nową sprawę karną. Tym razem dotyczy ona domniemanego sprzeniewierzenia datków ofiarowanych na założoną przez opozycjonistę Fundację Walki z Korupcją.

W 2014 roku Nawalny został skazany na 3,5 roku kolonii karnej w zawieszeniu za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher. W tym procesie współoskarżonym był jego brat Oleg Nawalny, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbył wyrok w kolonii karnej.

Nawalny otruty

Nawalny przebywa na rehabilitacji w Niemczech. Opozycjonista zapadł w śpiączkę w sierpniu 2020 roku na pokładzie samolotu lecącego z Tomska na Syberii do Moskwy. Po awaryjnym lądowaniu został hospitalizowany w Omsku. Później na prośbę rodziny został przewieziony na leczenie do Berlina. Władze Niemiec uznały, że próbowano go otruć wysokotoksycznym środkiem typu nowiczok, opracowanym jeszcze w czasach ZSRR. Nawalny uważa, że za próbą jego otrucia stoją władze Rosji, w tym Putin.

Otruci politycy, dysydenci i szpiedzyMaciej Zieliński/PAP

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: