Rosyjskie władze odmówiły znanemu reżyserowi teatralnemu i filmowemu Kiriłłowi Sieriebriennikowi zgody na wyjazd na 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Prośbę w tej sprawie wystosował dyrektor festiwalu Thierry Fremaux.
Sieriebriennikow, którego oskarżono o defraudację "na dużą skalę" środków publicznych, przebywa w areszcie domowym.
Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w czwartek, że rosyjskie MSZ otrzymało prośbę dyrektora festiwalu o wyrażenie zgody na wyjazd Sieriebriennikowa do Cannes, gdzie w konkursie głównym prezentowany jest jego film "Lato".
- Ministerstwo odpowiedziało na list i wyjaśniło, że nie ma prawa w jakikolwiek sposób wpływać na decyzję organów sądowych i śledczych - powiedział Pieskow.
Zarzut defraudacji państwowych pieniędzy
Sieriebriennikow, dyrektor artystyczny Centrum Gogola w Moskwie, od sierpnia 2017 roku przebywa w areszcie domowym pod zarzutem defraudacji dotacji państwowych.
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uważa, że w latach 2011-14 w ramach projektu "Platforma" zdefraudowano środki z budżetu przyznane na program popularyzacji sztuki współczesnej prowadzony przez grupę teatralną Siódme Studio, której założycielem jest Sieriebriennikow. Wysokość zdefraudowanej rzekomo sumy to 68 mln rubli (ok. 4 mln zł).
Sieriebriennikow nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów.
W jego obronie wypowiedzieli się liczni twórcy i przedstawiciele organizacji artystycznych w Rosji i za granicą. O natychmiastowe uwolnienie reżysera w sierpniu zeszłego roku apelowała do władz Rosji Europejska Akademia Filmowa. Jej członkowie wskazali, że istnieją podstawy ku temu, aby areszt Sieriebriennikowa uznać za "umotywowany politycznie". Wzywała też do zagwarantowanie reżyserowi wolności przemieszczania się i wolności dla twórczości artystycznej.
Jeden z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów
Sieriebriennikow brał już udział w festiwalu filmowym w Cannes. W 2016 r. zaprezentował tam swój film "Uczeń", za który otrzymał Nagrodę im. Francois Chalais'a.
Akcja filmu "Lato" rozgrywa się w 1981 r. w Leningradzie, gdzie pod wpływem Davida Bowiego i innych zachodnich artystów rodzi się rosyjski rock. Latem tamtego roku bohater obrazu Wiktor Coj nagrywa swój pierwszy album, a jego kolega Majk Naumienko zakłada grupę rockową Zoopark.
Sieriebriennikow jest jednym z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych średniego pokolenia. Dyrektorem artystycznym Moskiewskiego Teatru Dramatycznego im. Mikołaja Gogola został w 2012 roku. Teatr zmienił wówczas nazwę na Centrum Gogola (ros. Gogol Centr) i stał się ważnym ośrodkiem życia artystycznego Moskwy. Realizowane tam śmiałe interpretacje utworów klasycznych i baletów awangardowych stały się zmorą dla rosyjskich działaczy religijnych i Ministerstwa Kultury, które w 2015 roku uznało adaptacje rosyjskich klasyków w Centrum Gogola za "niewłaściwe".
Autor: tmw/adso / Źródło: PAP