Rosja radzi: w sprawie NATO Czarnogórcy powinni głosować w referendum


- Mniej niż połowa obywateli Czarnogóry popiera przyłączenie się do NATO - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Wobec tego, zdaniem Rosji, w tym małym państwie powinno zostać przeprowadzone referendum. Rosjanie sprzeciwiają się zachodniemu kursowi władz Czarnogóry, bowiem od lat był on odwrotny a ten mały kraj był uznawany za "rosyjski przyczółek" nad Adriatykiem.

Zacharowa nie rozwijała swojej wypowiedzi na temat referendum. Stwierdziła jedynie, że zdaniem władz Rosji powinno się odbyć. W jej ocenie ponad połowa mieszkańców Czarnogóry sprzeciwia się przystąpieniu do NATO a władze narzucają im swoje pomysły wbrew ich woli. W kraju ma być "głęboki rozłam".

Przeciąganie liny

Głos z Moskwy był echem weekendowej demonstracji, zorganizowanej przez prorosyjskie partie opozycyjne w Czarnogórze. Około dwóch tysięcy osób demonstrowało w sobotę w stołecznej Podgoricy. Manifestanci śpiewali "Rosja, Rosja!" i nieśli transparenty z hasłami m.in. "NATO mordercy!" oraz "Nie chcemy was tu". Organizatorzy demonstracji domagają się od władz przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Rosjanie reagują bardzo alergicznie na kolejne rozszerzenie Sojuszu, zwłaszcza, że chodzi o Czarnogórę, którą przez lata traktowali jako "swoją". - Sojusz po raz kolejny potwierdził niezmienność kursu na niepohamowane rozszerzanie swej geopolitycznej przestrzeni, sztuczne dzielenie państw na "swoich" i "obcych" - oznajmiło rosyjskie MSZ po ogłoszeniu decyzji NATO. Zaznaczono, że dalsza ekspansja Sojuszu "narusza interesy Federacji Rosyjskiej i zmusza Moskwę do stosownej reakcji". Zaproszenie Czarnogóry komentuje się jako ostrzeżenie dla Moskwy, że Zachód nie zmieni wobec niej ostrzejszego kursu przyjętego po rosyjskiej aneksji Krymu i ataku na wschodzie Ukrainy. Nie zmieni tej polityki nawet mimo ostatnich ataków terrorystycznych inspirowanych przez Państwo Islamskie, po których Rosja stała się - zdaniem niektórych polityków - naturalnym sojusznikiem wolnego świata w konfrontacji z dżihadystami. Drugiego grudnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że szefowie dyplomacji krajów NATO zgodzili się zaprosić Czarnogórę do Sojuszu. Kraj ma zostać 29. członkiem NATO.

Autor: mk\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: