W przyszłym roku Kreml przeznaczy aż 66 miliardów rubli na programy "patriotyczne" dla dzieci i młodzieży. To półtora razy więcej, niż pierwotnie planowano - pisze niezależny portal Wiorstka. Przypomina, że od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę wydatki na propagandę w rosyjskich szkołach i przedszkolach wzrosły aż dwudziestokrotnie.
W projekcie budżetu na 2025 rok przeznaczono ponad 66 miliardów rubli (ponad 3,5 mld zł) na realizację federalnego projektu dotyczącego rozwoju patriotyzmu wśród Rosjan. To o 25 miliardów rubli więcej niż kwota, którą władze planowały przeznaczyć - pisze we wtorkowym artykule portal Wiorstka, założony po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.
Najwięcej pieniędzy, prawie 20,3 miliarda rubli trafi do Ruchu Pierwszych - organizacji młodzieżowej utworzonej z inicjatywy prezydenta Władimira Putina w grudniu 2022 roku. Kilka dni temu uczestnicy Ruchu Pierwszych rozmawiali w okupowanym przez siły rosyjskie Ługańsku w ukraińskim Donbasie o "rozwoju historycznych regionów", czyli terenów ukraińskich zajętych przez Rosjan.
Więcej dla "Kraju Możliwości"
Więcej pieniędzy - prawie 5 mld rubli - zostanie przeznaczonych także na rzecz organizacji Rosja - Kraj Możliwości, założonej przez administrację prezydenta Putina, która ma rozwijać zdolności biznesowe wśród młodych Rosjan.
Organizacja młodzieżowa Rosmołodioż z kolei otrzyma w przyszłym roku 4 miliardy rubli na rozwijanie programu "Więcej niż podróż", który ma na celu organizowanie wyjazdów w ramach działań "obywatelsko-patriotycznych i społecznie użytecznych" - pisze Wiorstka. Inna organizacja, Znanije, istniejąca jeszcze w czasach radzieckich i "odrodzona" przez Putina w 2015 roku, otrzyma na swoją działalność prawie 6 miliardów rubli. Rolą organizacji jest m.in. przeprowadzanie lekcji otwartych w szkołach dla młodzieży.
Wiorstka przypomniała, że w zeszłym roku również pisała o zwiększonych wydatkach na edukację patriotyczną. W budżecie na 2024 roku, w którym odbywały się wybory prezydenckie (15-17 marca) władze na Kremlu przeznaczyły na ten cel ponad 40 miliardów rubli, czterokrotnie więcej niż w pierwszym roku wojny z Ukrainą (11 mld) i dziesięciokrotnie więcej niż w 2021 roku. Tym samym w przyszłym roku wydatki na "rozwój patriotyzmu" wzrosną niemal dwudziestokrotnie w porównaniu z latami przed inwazją zbrojną na Ukrainę - zauważa Wiorstka.
Chroniona pozycja budżetu
Gieorgij Ostapkowicz, szef Centrum Badań Rynkowych Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie mówił niezależnemu portalowi The Moscow Times, że wydatki na edukację patriotyczną stają się "chronioną pozycją budżetową, taką jak wynagrodzenia pracowników sektora publicznego czy pomoc socjalna dla obywateli".
Źródło: Wiorstka, The Moscow Times