TVN24 | Świat

Ponad 70 samolotów i śmigłowców nad placem Czerwonym. Próby przed defiladą

TVN24 | Świat

Autor:
tas/dap
Źródło:
Interfax, Komsomolskaja Prawda

W Rosji odbywają się próby przed defiladami z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej – relacjonują tamtejsze agencje. W Moskwie, nad placem Czerwonym, przeleciało ponad 70 samolotów i śmigłowców.

W próbie generalnej wzięły udział 23 śmigłowce i 53 samoloty rosyjskich Sił Powietrznych – poinformowało w środę ministerstwo obrony. Wszystkie loty odbywały się na wysokości od 180 do 550 metrów i przy prędkościach od 200 do 550 kilometrów na godzinę – podał resort, cytowany przez agencję Interfax.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

9 maja Rosja będzie obchodzić 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W tym roku, po raz pierwszy, lotniczą część defilady w Moskwie otworzą trzy ciężkie śmigłowce transportowe Mi-26. Za nimi przelecą śmigłowce wielozadaniowe Mi-8 i szturmowe Mi-35.

"Cechą szczególną defilady lotniczej w 2021 roku będzie nowy element – przelot bombowca strategicznego Tu-160 w asyście myśliwców Su-35" – relacjonowała agencja Interfax.

Dzień Zwycięstwa (Dień Pobiedy) jest obchodzony we wszystkich miastach Rosji, ale główne uroczystości odbywają się na placu Czerwonym w Moskwie. W paradzie tradycyjnie uczestniczą żołnierze różnych rodzajów wojsk, prezentowany jest także sprzęt wojskowy i lotnictwo.

Według ministra obrony Siergieja Szojgu 9 maja w defiladzie wojskowej w Moskwie weźmie udział ponad 12,5 tysięcy żołnierzy, ponad 190 sztuk broni i sprzętu wojskowego, a także 76 samolotów.

Wysokonakładowa gazeta "Komsomolskaja Prawda" poinformowała, że z uwagi na pandemię COVID-19, w próbach przed defiladami uczestniczyć mogą jedynie osoby, które zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi.

II wojna światowa w EuropiePAP

Autor:tas/dap

Źródło: Interfax, Komsomolskaja Prawda