Mieszkańcy Orska protestują i proszą Putina o pomoc

Źródło:
PAP

Mieszkańcy rosyjskiego miasta Orsk demonstrowali w poniedziałek przed gmachem miejscowej administracji, żądając odszkodowań za domy zatopione po pęknięciu tamy na rzece Ural. Wykrzykiwali wezwania o pomoc adresowane do Władimira Putina. Kreml przekazał jednak już wcześniej, że prezydent Rosji nie wybiera się w rejony dotknięte powodzią. 

Kilkaset ludzi zebrało się na placu w centrum Orska, przy którym stoi pomnik Włodzimierza Lenina i mieści się siedziba administracji miejskiej - wynika z kadrów opublikowanych przez portal Meduza. Pod oknami gmachu, w którym byli wówczas urzędnicy - mer Orska i szef obwodu orenburskiego - ludzie krzyczeli: "Hańba!" i "Putin, pomóż!".

Grupę protestujących wpuszczono do gmachu na spotkanie z władzami. Szef obwodu Dienis Pasler zapewnił, że odszkodowania dostanie w tym tygodniu 16 tysięcy ludzi.

Mieszkańcy Orska mają pretensje do tych, którzy budowali i utrzymywali tamę. Skarżą się, że nie ma żadnej zorganizowanej pomocy i że nie powiadomiono ich wcześniej, że powinni się ewakuować. Do tej pory ewakuowano około 6,5 tysiąca ludzi. Orsk liczy około 220 tysięcy mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem obwodu orenburskiego.

Putin nie uda się w rejon powodzi

Jak przypomina agencja AFP, demonstracje w Rosji są ściśle ograniczane, a od czasu inwazji na Ukrainę krytycy władz, którzy próbują protestować, są zatrzymywani i karani. Kreml oświadczył wcześniej w poniedziałek, że Putin nie planuje udać się w rejon powodzi.

Rzeka Ural, której źródła leżą w górach Ural, wystąpiła z brzegów na całej długości 2400 km. Poziom wód nadal się podnosi - choć w samym Orsku spadł w niedzielę rano, to podniósł się o 16 cm, do 872 cm, w głównym mieście obwodu, Orenburgu. Szczyt fali powodziowej spodziewany jest w środę.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP