Sąd Najwyższy Rosji kolejny raz pochylił się nad decyzją w sprawie likwidacji Stowarzyszenia Memoriał. Zasłużona organizacja zaczęła działalność jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Przez ponad 30 lat dokumentowała zbrodnie stalinowskie i zajmowała się obroną praw człowieka.
Sąd Najwyższy rozpatruje wniosek Prokuratury Generalnej Rosji, która domaga się likwidacji Memoriału z powodu - jak twierdzi resort - łamania przepisów dotyczących pełnienia funkcji "zagranicznego agenta". Prokuratura utrzymuje, że w około 20 przypadkach na materiałach Memoriału zabrakło wpisu, że ma status "zagranicznego agenta".
Jak podało radio Echo Moskwy, kolejna rozprawa w sprawie likwidacji Memoriału odbędzie się 28 grudnia. W tym dniu strony mają wygłosić mowy końcowe, a sąd ma ogłosić wyrok. W czasie wtorkowego posiedzenia sędziowie zapoznali się z pisemnymi materiałami sprawy, po czym ogłosili zakończenie obrad - poinformowała agencja Interfax.
Rozprawa w symboliczną datę
Pierwsza rozprawa w sprawie likwidacji zasłużonej organizacji odbyła się 25 listopada. Żadna decyzja w tym dniu nie zapadła, a posiedzenie sądu zostało przełożone na 14 grudnia. Zdaniem rosyjskich obrońców praw człowieka i niezależnych politologów data jest symboliczna - 14 grudnia 1989 roku zmarł Andriej Sacharow akademik, dysydent i obrońca praw człowieka, pierwszy przewodniczący Memoriału, zarejestrowanego przez władze ZSRR rok po jego śmierci.
W sądzie przed próbą likwidacji Memoriału broni grupa adwokatów, w tym znany prawnik Gienri Reznik, który zasiada w Radzie do spraw Praw Człowieka przy prezydencie Rosji i obrońca Ilja Nowikow, występujący w procesach opozycjonistów.
Rosyjska sekcja Radio Swoboda podała, że wtorkowa rozprawa rozpoczęła się z 20-minutowym opóźnieniem. Sędzia Ałła Nazarowa ogłosiła, że "posiedzenie jest otwarte". Zaczęła rozprawę od ustalenia daty rejestracji stowarzyszenia. Przed gmachem sądu - podobnie jak 25 listopada - zgromadziła się grupa zwolenników Memoriału. Jeden z aktywistów przyniósł plakat z napisem "Ręce precz od Memoriału. Wolność więźniom politycznym".
W rocznicę śmierci Sacharowa
Memoriał (pewna nazwa Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka) powstał w styczniu 1989 roku. Pierwszym honorowym przewodniczącym organizacji został akademik, dysydent i obrońca praw człowieka Andriej Sacharow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1975 roku. W strukturze Memoriału jest kilka organizacji, w tym Centrum Praw Człowieka. Stowarzyszenie prowadzi działalność także w innych krajach, w tym w Niemczech, we Włoszech, w Czechach, na Łotwie, na Ukrainie i w Kazachstanie.
Źródło: Radio Swoboda, tvn24.pl, PAP