Tajne dekrety Putina. Media donoszą o "rekordowej liczbie"

Źródło:
Mediazona, The Moscow Times
Putin odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu wojskowym w Moskwie
Putin odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu wojskowym w Moskwie Reuters Archive
wideo 2/21
Putin odwiedził rannych żołnierzy w szpitalu wojskowym w Moskwie Reuters Archive

Liczba tajnych dekretów, podpisanych przez prezydenta Władimira Putina w lipcu tego roku, była rekordowa - poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona. Redakcja oceniła, że podobnej sytuacji nie było od 1999 roku.

Dziennikarze portalu Mediazona przeanalizowali listę dekretów wydanych przez Władimira Putina od początku tego roku. Brakujące numery kolejnych dokumentów wskazują, że część z nich jest tajna. W lipcu udział takich dokumentów sięgnął 62 procent - podała w czwartkowej publikacji Mediazona.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Niezależny portal przypomniał, że podobnej sytuacji w Rosji nie było od 1999 roku. "Tak wysokiego odsetka tajnych dekretów za prezydentury Władimira Putina nie było. Tylko raz w historii współczesnej Rosji udział tajnych dekretów był nieco wyższy (64 procent) w styczniu 1999 roku" - napisała Mediazona.

27-31 lipca Putin wydał 12 dekretów, które zostały utajnione. To maksymalna liczba od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej.

Przed podpisaniem pakietu tajnych dokumentów, rosyjski przywódca w jawnym dokumencie nadał rosyjskie obywatelstwo amerykańskiemu hokeiście KHL. Jest nim 26-letni obrońca Dynama Brennan Menell. Kolejne jawne dekrety, podpisane przez Putina po serii utajnionych, to obszerna lista odznaczeń państwowych - podała Mediazona.

Przyznawanie nagród

Dziennikarze niezależnego rosyjskiego portalu The Moscow Times przypomnieli, że wydawanie tajnych dekretów jest często związane z przyznawaniem nagród, w tym pośmiertnych, uczestnikom działań wojennych w Ukrainie. "Biorąc pod uwagę pierwsze sukcesy ukraińskiej kontrofensywy, w wyniku której do 1 sierpnia ukraińskie siły zbrojne odzyskały ponad 240 kilometrów kwadratowych terytorium, mogły one dotyczyć poległych rosyjskich żołnierzy" - wyraził przypuszczenie The Moscow Times.

Na podstawie tajnych dekretów wydawano również ułaskawienia dla więźniów walczących w Ukrainie w szeregach najemniczej formacji Grupa Wagnera. W lipcu rosyjskie media ujawniły, że zwerbowani na wojnę skazańcy zostali zwolnieni. "W zamkniętych czatach związanych z Grupą Wagnera informowano, że więźniowie przebywają w hotelach w mieście Anapa (w Kraju Krasnodarskim - red.), oczekując na ułaskawienie, które powinno nastąpić jeszcze w sierpniu, po czym zostaną odesłani do domu" - napisał The Moscow Times.

Grupa Wagnera, biorąca aktywny udział w inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę, została rozformowana po czerwcowym buncie zbrojnym Jewgienija Prigożyna.

Autorka/Autor:tas//rzw

Źródło: Mediazona, The Moscow Times

Tagi:
Raporty: