Media: Białorusin miał wysadzić dwa pociągi na Syberii

Źródło:
PAP
Wybory do Dumy z syberyjskim chórem ludowym w tle
Wybory do Dumy z syberyjskim chórem ludowym w tle Reuters
wideo 2/3
Wybory do Dumy z syberyjskim chórem ludowym w tle Reuters

Obywatel Białorusi został zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) pod zarzutami wysadzenia dwóch pociągów towarowych - poinformowało Radio Swoboda. Białorusin rzekomo przyznał się, że działał dla ukraińskich służb specjalnych.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o zatrzymaniu obywatela Białorusi podejrzewanego o wysadzenie w powietrze dwóch pociągów towarowych we Wschodniej Syberii - pisze w czwartek Radio Swoboda.

Według FSB podejrzany miał wysadzić dwa pociągi na linii bajkalsko-amurskiej. Białorusin rzekomo przyznał się, że działał dla ukraińskich służb specjalnych.

Ukraińskie media pisały, że z wybuchami związek miała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Oficjalnie nie zostało to potwierdzone.

Rosyjska FSB Shutterstock

Radio Swoboda pisze, że do wybuchów na Kolei Bajkalsko-Amurskiej doszło w najdłuższym tunelu kolejowym Rosji i w jego okolicy pod koniec listopada. Wysadzono w powietrze cysterny z paliwem. Z powodu wybuchów wstrzymano przejazdy pociągów tunelem. Zapewniano, że nikt nie został poszkodowany.

Jak podkreśla Radio Swoboda, Kolej Bajkalsko-Amurska jest aktywnie wykorzystywana przez Rosję do handlu z Chinami. Tory służą też m.in. do transportów wojskowych.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock