- Rosja nie będzie jednostronnie rozbrajać swego arsenału nuklearnego - oświadczył Władimir Putin. Premier wyjaśnił, że jego kraj ma na względzie "obowiązek wobec ludzkości" polegający na zachowaniu równowagi sił na świecie w celu uniknięcia większych konfliktów.
W tym duchu rosyjski premier wypowiedział się podczas odwiedzin w podlegającym Rosatomowi ośrodku badań jądrowych w Sarowie w obwodzie niżnonowogrodzkim.
- Naszym narodowym celem i naszym obowiązkiem wobec ludzkości jest zachowanie równowagi sił strategicznych i ich potencjału bojowego - powiedział. Jak tłumaczył, "jest to bardzo istotne, gdyż po drugiej wojnie światowej równowaga ta (...) sprawiła, że nie ma większych konfliktów na świecie".
- Niestety ostatnio dochodzi do wielu konfliktów regionalnych, a ich liczba zwiększa się. Lecz, dzięki Bogu, równowaga sił strategicznych pozwala nam uniknąć większych konfliktów światowych - dodał.
Silna Rosja kontra USA
Rosyjski premier, który ubiega się o prezydenturę w wyborach 4 marca, zapowiedział w poniedziałek na łamach rządowej "Rossijskiej Gaziety" rozwój sił zbrojnych i modernizację kompleksu wojskowo-przemysłowego. Oznajmił, że w ciągu 10 lat na rozwój armii i modernizację przemysłu zbrojeniowego zamierza się przeznaczyć 23 bln rubli (767 mld dolarów).
W swoim artykule programowym Putin zagroził też Stanom Zjednoczonym "efektywną" i "asymetryczną" odpowiedzią na budowę ich tarczy antyrakietowej. Jak podkreślił w piątek w Sarowie, Rosja jest na tyle silna, że Stany Zjednoczone powinny starać się znaleźć bardziej konstruktywne stanowisko w dyskusji na temat planów obrony przeciwrakietowej w Europie.
Nieczyste zamiary
Premier Putin poruszył również w piątek kwestię Iranu. Według niego niektórzy straszą, że Iran może zdobyć broń nuklearną, wykorzystując to jako pretekst do "zmiany reżimu" w Teheranie.
- Myślę, że pod płaszczykiem walki mającej na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się broni jądrowej poprzez dodanie Iranu jako kolejnego potencjalnego członka do klubu państw o potencjale atomowym podejmuje się próby innego rodzaju, ustala inne cele: jest to zmiana reżimu w Iranie - ocenił premier Rosji. - Mamy takie podejrzenia - dodał.
Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową; władze w Teheranie ustawicznie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.
Kontrowersje wokół irańskiego programu nuklearnego zaowocowały serią sankcji, które w ciągu ostatnich kilku lat nałożyła na Teheran Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru