Media: Rosjanie kilka razy sami siebie zestrzelili. W lipcu nawet pod Moskwą

Źródło:
PAP
Rosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)
Rosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/3
Rosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)Reuters Archive

Rosja prawdopodobnie nie ma wystarczająco wielu doświadczonych pilotów, zapewne dlatego w pierwszych miesiącach inwazji na Ukrainę dochodziło do tego, że okupanci sami siebie zestrzeliwali. Do takiej sytuacji doszło nawet w pobliżu Moskwy - pisze brytyjski "Financial Times" powołujący się na rozmowy z anonimowymi amerykańskimi urzędnikami.

- Było dużo bratobójstwa - powiedział brytyjskiemu dziennikowi były wysoki rangą urzędnik USA, wypowiadający się anonimowo i dodał, że "to może nie były dwucyfrowe liczby, ale więcej niż jeden czy dwa".

- Możliwe, że nie mieli pilotów z doświadczeniem bojowym, którzy byli gotowi latać nad Ukrainą i ryzykować swoje karki w tym szalonym otoczeniu - ocenił.

Rosyjski myśliwiec Su-27mil.ru

"FT" zaznacza, że na polu walki siły ukraińskie były również świadkami strącania przez Rosjan własnych śmigłowców i samolotów. Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki potwierdził, że służby wywiadowcze Kijowa przechwyciły rosyjskie komunikaty mówiące o tego typu incydentach. - To miało miejsce. Zarówno z jednostek artylerii, jak i z czołgów, a nawet zauważyliśmy to z przechwyconych przez nas rozmów - powiedział.

Dziennik przypomina, że w lipcu rosyjskie media donosiły, iż siły powietrzne stacjonujące wokół Moskwy zniszczyły na niebie cel i uczyniły z niego "płonącą kulę". Jak się później okazało, był to należący do Rosji bombowiec Su-34M.

Zdaniem brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute, Moskwie od początku brakowało doświadczonych pilotów, a jej siły powietrzne rozpoczęły inwazję z "mniej niż 100 w pełni wyszkolonymi i aktywnymi pilotami".

Według think tanku Rosja zaczęła angażować pilotów instruktorów do operacji bojowych, ograniczając tym samym swoją zdolność do szkolenia kogokolwiek innego.

Autorka/Autor:adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: