Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA: partnerstwo Rosji i Chin to małżeństwo z rozsądku, nie sojusz

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby ocenił, że partnerstwo Rosji i Chin jest małżeństwem z rozsądku, a nie sojuszem. Skomentował też fragmenty wspólnego oświadczenia przywódców tych krajów, Władimira Putina i Xi Jinpinga, o poszanowaniu Karty Narodów Zjednoczonych.

- Chciałbym zauważyć, że obie strony właśnie powiedziały, że "cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych muszą być przestrzegane". Cóż, zgadzamy się z tym. Przestrzeganie Karty oznaczałoby, że Rosja powinna wycofać swoje siły z terytorium Ukrainy, innego członka ONZ - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w Białym Domu, komentując podpisane we wtorek przez Putina i Xi wspólne oświadczenie o pogłębieniu współpracy.

Jak dodał rzecznik, gdyby faktycznie - jak napisali Władimir Putin i Xi Jinping - chcieli oni "powstrzymania wszystkich kroków, które prowadzą do eskalacji napięć i przedłużania konfliktu", Rosja mogłaby wycofać swoje siły, albo przynajmniej "przestać bombardować szpitale i szkoły", czy masowo wywozić dzieci z Ukrainy.

Rosja - Chiny. Małżeństwo z rozsądku, a nie sojusz

Kirby ocenił, że Chiny nie mogą być uważane za bezstronnego obserwatora konfliktu, bo nigdy nie potępiły agresji i kontynuują wspieranie Rosji, choć jak dotąd nie zdecydowały się wysłać jej śmiercionośnej broni. Dodał też, że nic, co usłyszał od Putina i Xi, nie sugeruje, by koniec rosyjskiej agresji miał nastąpić wkrótce.

Jednocześnie rzecznik określił relację obu państw jako "małżeństwo z rozsądku", a nie sojusz i dodał, że Rosja jest w nim słabszym partnerem. Stwierdził, że o ile Xi widzi w Putinie "przeciwwagę dla amerykańskich wpływów" w Europie i na świecie, to Putin widzi w Xi "potencjalnego stronnika".

- To Putin jest człowiekiem, który nie ma zbyt wielu przyjaciół na arenie międzynarodowej. Można ich na dobrą sprawę policzyć na palcach jednej ręki, więc potrzebuje wsparcia prezydenta Xi, bo kończą mu się zasoby, kończą mu się żołnierze, jego wojsko stale jest kompromitowane. On potrzebuje pomocy od prezydenta Xi i na tym polega cała ta wizyta. A czy przyniesie jakieś rezultaty, to zobaczymy - powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Pytany o szacunki administracji USA na temat zużycia amunicji i rosyjskich strat, Kirby ocenił, że Rosja wykorzystała tysiące rakiet i miliony sztuk amunicji artyleryjskiej oraz prawdopodobnie straciła ponad 100 tysięcy żołnierzy, wliczając w to zabitych i rannych. Zaznaczył jednocześnie, że Rosja otrzymuje wsparcie z Iranu i Korei Północnej, które prawdopodobnie będzie kontynuowane.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości