Była prokurator generalna Krymu Natalia Pokłonska została zwolniona z urzędu zastępcy szefa Rossotrudniczestwa, zajmującego się między innymi utrzymywaniem kontaktów z Rosjanami, mieszkającymi poza granicami kraju. Pokłonska otwarcie krytykowała inwazję zbrojną Rosji na Ukrainę. Mówiła, że wojna to "katastrofa" i że używanie jej symbolu, litery "Z", jest "tragedią i nieszczęściem zarówno dla Rosjan, jak i dla Ukraińców".
Pokłonska pełniła funkcję zastępcy szefa Rossotrudniczestwa, federalnej agencji, podległej MSZ, zajmującej się między innymi utrzymywaniem kontaktów z Rosjanami, mieszkającymi poza granicami kraju, a także kwestiami międzynarodowej współpracy humanitarnej, od 2 lutego tego roku. 13 czerwca rosyjskie media poinformowały, że prezydent Władimir Putin podpisał dekret w sprawie jej zwolnienia z tego urzędu. Pokłonska napisała w kanale Telegram, że jej dymisja jest związana z "przejściem do innej pracy". Podziękowała Putinowi za "okazane jej zaufanie".
Apel do Rosjan i Ukraińców
"Pokłonska była prawdopodobnie jedynym rosyjskim urzędnikiem, który publicznie krytykował wojnę Rosji z Ukrainą" - napisał o jej dymisji niezależny rosyjskojęzyczny portal meduza.io. Przypomniał, że była prokurator generalna Krymu nazywała inwazję zbrojną Rosji na Ukrainę "katastrofą" i apelowała do Rosjan i Ukraińców, by "zatrzymali się w tym szaleństwie i nie wzniecali wzajemnej nienawiści".
Pokłonska mówiła również, że litera "Z", która stała się głównym symbolem rosyjskiej agresji, powszechnie używanym w przestrzeni publicznej Rosji, jest "tragedią i nieszczęściem zarówno dla Rosji, jak i dla Ukrainy".
Represje wobec Medżlisu
42-letnia Pokłonska urodziła się w obwodzie ługańskim w ukraińskim Donbasie, dzieciństwo i młodość spędziła jednak na Krymie. Studiowała prawo. Pracowała w prokuraturze od 2002 roku. Po aneksji półwyspu przez Rosję została prokurator generalną Krymu.
W maju 2014 roku Pokłonska wydała ostrzeżenie szefowi Medżlisu Tatarów krymskich Refatowi Czubarowowi o "niedopuszczalności prowadzenia działalności ekstremistycznej". Dwa lata później krymski sąd wydał nakazy aresztowania Czubarowa i dwóch innych czołowych działaczy samorządu Tatarów krymskich: Mustafy Dżemilewa i Lenura Islamowa.
Pokłonska w 2016 roku wniosła wniosek o likwidację Medżlisu. Sąd zaanektowanego półwyspu przychylił się do tej decyzji. Również w tamtym roku Pokłonska została deputowaną do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja.
"Niesystemowe zachowanie"
"Po pięciu latach pracy w Dumie Państwowej Pokłonska nie chciała więcej do niej kandydować. Najprawdopodobniej Jedna Rosja i Kreml nie chciały jej widzieć w parlamencie z powodu 'nie do końca systemowego zachowania i ekstrawaganckich wypowiedzi'" - pisał o niej w maju zeszłego roku rosyjski portal RBK.
W 2018 roku Pokłonska jako jedyna deputowana Jednej Rosji nie poparła projektu ustawy w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.
Doradca prokuratora generalnego
Natalia Pokłonska poinformowała we wtorek na portalu społecznościowym VKontakte, że została powołana na stanowisko doradcy prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej Igora Krasnowa. Przekazała również, że "przestaje prowadzić strony społecznościowe i jakąkolwiek działalność publiczną". "Przedstawicieli mediów informuję, że w sprawie komentarzy należy kontaktować się ze służbami prasowymi prokuratury generalnej" - podała we wpisie.
Źródło: meduza.io, RBK, tvn24.pl