TVN24 | Świat

Wołodymyr Zełenski: mamy bolesne straty w Donbasie i obwodzie charkowskim

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp,
akw//now
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 111 dni. - Ponieśliśmy bolesne straty w Donbasie i w obwodzie charkowskim - przyznał we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił przy tym, że "trzeba się trzymać", bo "to nasze państwo". Wcześniej wiceszef Pentagonu do spraw politycznych Colin Kahl ocenił, że Władimir Putin chce na Ukrainie "zdobyć wiele", a być może cały kraj. Dodał jednak, że nie stać go na osiągnięcie takich celów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:35

  Minister obrony Ukrainy twierdzi, że Kijów otrzymał od partnerów 10 procent potrzebnej pomocy – poinformował portal Ukrainska Prawda. "Niezależnie od tego, jak profesjonalna jest nasza armia, nie wygramy wojny bez pomocy od naszych partnerów" – stwierdziła wiceminister obrony Hanna Maliar.

 • 2:57

  Myśliwce NATO w ramach misji Baltic Air Patrol wzbiły się w powietrze 13 razy w zeszłym tygodniu, identyfikując i eskortując 26 rosyjskich samolotów – przekazał portal ukrinform.

 • 1:42

  "Rozmawiałem z premierem Kanady Justinem Trudeau. W przededniu ważnych wydarzeń międzynarodowych koordynowałem kolejne kroki w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podziękowałem Kanadzie za przywództwo we wspieraniu naszego państwa. Poza tym omówiliśmy dalszą współpracę obronną" – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 0:42

 • 23:49

  Agresja Rosji na Ukrainę postawiła przed Europą i NATO nowe wyzwania, do których Sojusz musi być gotowy - podkreślali we wtorek premierzy: Holandii - Mark Rutte i Danii - Mette Frederiksen. Oboje wspomnieli o konieczności zwiększenia nakładów państw NATO na obronność.

  Premier Holandii podtrzymał w imieniu szefów rządów państw UE wsparcie dla Ukrainy, a także ponowił wezwanie dla prezydenta Rosji Władimira Putina, by zaprzestał agresji na ten kraj.

  - Wojna w Ukrainie ma poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa w Europie i po raz kolejny dowodzi jak potrzebny jest silny i zjednoczony Sojusz Transatlantycki - podkreślił Rutte.

  Zapewnił ponadto o poparciu dla dążeń Szwecji i Finlandii dla członkostwa w NATO. - Jesteśmy przekonani, że te dwa państwa będą niezwykłym wsparciem dla naszego Sojuszu, zarówno na poziomie politycznym, jak i wojskowym - ocenił szef holenderskiego rządu.

 • 22:45

  Zełenski przypominał, że "wciąż powtarzamy naszym partnerom, że Ukraina potrzebuje nowoczesnej broni przeciwrakietowej". Jak zaznaczył, obecnie Ukraina nie ma wystarczająco dużo tego typu uzbrojenia. - Opóźnianie jego przekazania nie może być usprawiedliwione – ocenił. Poinformował, że Kijów zwrócił się o zestawy przeciwrakietowe jeszcze przed 24 lutego, czyli przed początkiem rosyjskiej inwazji.

 • 22:41

  Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na nagraniu opublikowanym w 111. dniu wojny, że minionej doby w bitwie o Donbas nie było radykalnych zmian, a najgorętsze walki toczyły się w Siewierodoniecku i okolicach. - Niestety są straty. Są one bolesne. Ale trzeba się trzymać. To nasze państwo - oznajmił.

  Zełenski dodał, że donbaski kierunek jest kluczowy pod względem tego, kto będzie dominować w najbliższych tygodniach. - Mamy też bolesne straty w obwodzie charkowskim, gdzie rosyjska armia próbuje umocnić swoje pozycje. Walki o ten kierunek trwają i trzeba jeszcze walczyć, ostro bić się o pełne bezpieczeństwo dla Charkowa i obwodu - przekazał prezydent.

 • 22:21

  Gubernator przekazał, że łącznie od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła pełnowymiarową agresję przeciwko Ukrainie, zginęło ponad 500 cywilów w obwodzie donieckim.

  Kyryłenko podkreślił, że nie jest obecnie możliwe ustalenie liczby zabitych w okupowanych miastach, Mariupolu i Wołnowasze.

 • 22:20

  "14 czerwca Rosjanie zabili 3 mieszkańców obwodu donieckiego: 2 w Nowoukraińce i 1 w Dobropolu. Kolejne 4 osoby zostały ranne" - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko na komunikatorze Telegram

 • 21:51

  Wojna Rosji przeciwko Ukrainie przypomina o wszystkich okrucieństwach okupacji Łotwy - oświadczył we wtorek łotewski prezydent Egils Levits. 14 czerwca to dzień pamięci ofiar masowej sowieckiej deportacji z Łotwy na Syberię. Wśród wywiezionych byli łotewscy Polacy.

 • 21:50

  Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu grupy unijnych państw NATO: Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby bronić Ukrainy. Wzywam do dalszych dostaw broni do tego kraju.

 • 20:57

  Od komika do prezydenta Ukrainy. Dokument "Zełenski: człowiek, który przeciwstawił się Putinowi" przedstawia losy Wołodymyra Zełenskiego, od jego dzieciństwa w podupadającym sowieckim mieście, przez karierę aktora i celebryty, aż do objęcia fotela prezydenta Ukrainy i stania się niezłomnym mężem stanu w obliczu zagrożenia.

  ZOBACZ DOKUMENT W TVN24 GO: Zełenski: człowiek, który przeciwstawił się Putinowi

 • 20:48

 • 20:31

  Zachodni partnerzy dostarczyli Ukrainie około 10 proc. broni o jaką prosiła, by dorównać Rosji na polu walki - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  "Bez względu na to, jak bardzo by Ukraina się nie starała, jak profesjonalna by nie była nasza armia, to bez pomocy partnerów nie zdołamy wygrać tej wojny" - powiedziała Malar, cytowana przez ukraińską redakcję BBC.

  "Z tego, o czym mówiła Ukraina, z tego, co jest nam potrzebne, dostaliśmy ok. 10 proc." - dodała wiceminister.

  Zaapelowała do Zachodu o przyspieszenie pomocy militarnej. Każdy dzień zwłoki to "życie ukraińskich wojskowych, życie ukraińskich obywateli, cywilów, to zniszczone ukraińskie miasta i - jak widzimy już teraz - tymczasowo okupowane terytoria" - podkreśliła Malar.

 • 19:54

 • 19:32

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nowy komunikat. Wynika z niego, jak pisze Sztab, że:

  • Na kierunku Siewierodoniecka rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwują infrastrukturę cywilną tego miasta, a także Lisiczańska, Biłej Hory, Ustyniwki, Toszkiwki i innych miejscowości; okolice Metiołkina zostały zaatakowane przez śmigłowce.
  • Na kierunku Bachmutu (obwód doniecki) oddziały ukraińskie zostały ostrzelane przez moździerze oraz artylerię lufową i rakietową przeciwnika w rejonie miejscowości Mykołajiwka, Berestowe, Wrubiwka, Pokrowske i Nju-Jork; wrogie samoloty przeprowadziły też nalot na okolice Biłohoriwki - informuje dalej ukraińskie dowództwo.
  • W okolicach Berestowa, miejscowości na drodze z Bachmutu do Lisiczańska, żołnierze ukraińscy odparli rosyjski atak, zadali wrogowi straty i zmusili go do odwrotu na poprzednie pozycje - czytamy w komunikacie. Dodano, że wojska rosyjskie atakują również w rejonie miejscowości Zołote w obwodzie ługańskim i trwają tam walki.
  • Agresor kontynuuje naloty rakietowe i powietrzne na cele militarne i cywilne na terenie Ukrainy - raportuje sztab. Jak dodano, Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski m.in. okolic Słowiańska w obwodzie donieckim, przygranicznych rejonów położonego na północy kraju obwodu czernihowskiego oraz niektórych miejscowości obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy.
  • Na kierunku Charkowa nieprzyjaciel koncentruje swoje działania na utrzymaniu zajętych pozycji; systematycznie ostrzeliwuje nasze wojska i infrastrukturę cywilną oraz minuje niektóre obszary.


 • 19:26

 • 19:16

  Rosyjskie samoloty bojowe od ponad dwóch miesięcy nie wleciały nad terytorium kontrolowane przez Siły Zbrojne Ukrainy, ale są aktywne nad terenami, gdzie toczą się walki - poinformował rzecznik prasowy ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

  Od pierwszego dnia prowadzonej na pełną skalę agresji Rosjanie próbowali przejąć kontrolę nad przestrzenią powietrzną Ukrainy - zaznaczył Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że najeźdźcy skoncentrowali wokół Ukrainy 450 samolotów i 250 śmigłowców.

  "Zniszczenie naszych sił powietrznych oznaczałoby pełną kontrolę wroga na niebie, aż po zachodnią granicę. Ale byliśmy w stanie odpierać ataki Rosji i przeciwnik od ponad dwóch miesięcy nie wlatuje nad terytorium kontrolowane przez Siły Zbrojne Ukrainy. Chociaż na tymczasowo okupowanych terenach Rosja używa śmigłowców i lotnictwa uderzeniowego" - powiedział wojskowy.

  Podkreślił, że zachowanie kontroli nad większością przestrzeni powietrznej Ukrainy było możliwe dzięki doświadczeniom 8 lat walk z Rosją i jej najemnikami na wschodzie kraju. Byliśmy na to gotowi, gdy zaczęła się wojna; w ciągu kilku godzin podjęto decyzję o wycofaniu głównej części lotnictwa, przeciwlotniczych sił rakietowych oraz personelu - podkreślił Ihnat. Zaznaczył, że ten manewr uratował potencjał bojowy ukraińskiego lotnictwa przed zniszczeniem.

  Obecnie lotnictwo ukraińskie kontroluje przestrzeń powietrzną nad terytoriami będącymi pod władzą Kijowa - konkluduje Ukrinform.

 • 18:07

 • 17:53

  Władimir Putin prawdopodobnie nadal chce zdobyć wiele, jeśli nie całą Ukrainę, jednak musiał zawęzić swoje cele taktyczne w trakcie wojny - powiedział dziś wiceszef Pentagonu ds. politycznych Colin Kahl, cytowany przez Agencję Reutera.

  Kahl odniósł się w ten sposób podczas konferencji think tanku Center for the New American Security (CNAS) m.in. do niedawnych słów Putina o "odzyskiwaniu" rosyjskich ziem i porównaniu wojny na Ukrainie do podbojów cara Piotra I.

  - Nadal myślę, że (Putin) ma plany (zdobyć) znaczną część Ukrainy, jeśli nie całego kraju. Nie sądzę, aby mógł osiągnąć te cele - stwierdził Kahl. Dodał, że Rosja może osiągać taktyczne cele "tu i tam", jednak zaznaczył, że Ukraińcy "się trzymają".

 • 17:39

  Sześć osób zostało rannych w wyniku upadku ułamków rosyjskiej rakiety zestrzelonej we wtorek przez siły ukraińskie nad Złoczowem w obwodzie lwowskim - poinformował Maksym Kozycki, szef władz tego regionu na zachodzie Ukrainy.

  Stan rannych jest dobry, wszyscy przechodzą leczenie - napisał Kozycki na Telegramie.

  Wcześniej informowano, że w okolicach Złoczowa ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk rakietowy. W wyniku jego upadku uszkodzony został obiekt infrastruktury.

 • 17:15

  Brytyjski rząd robi wszystko, co możliwe, żeby doprowadzić do uwolnienia dwóch swoich obywateli skazanych na śmierć przez prorosyjskich separatystów z tak zwanej donieckiej republiki ludowej na wschodzie Ukrainy - zapewniła szefowa dyplomacji Liz Truss.

  "Robię wszystko, co w mojej mocy, w najlepszy możliwy sposób - w sposób, który uważam za najbardziej skuteczny - aby doprowadzić do uwolnienia tych ludzi. Pracujemy nad tym bez wytchnienia" - mówiła Truss w radiu BBC 4, zastrzegając, że nie będzie ujawniać na antenie podejmowanych działań.

  W minionym tygodniu sąd samozwańczej republiki skazał na karę śmierci dwóch obywateli brytyjskich Shauna Pinnera i Aidena Aslina, a także obywatela Maroka, którym zarzucono, że są najemnikami, choć obaj Brytyjczycy już kilka lat temu związali swoje życie osobiste z Ukrainą i walczyli w regularnych siłach zbrojnych tego kraju.  Odnosząc się później do wypowiedzi Truss, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że brytyjski rząd nie kontaktował się do tej pory z Rosją w sprawie losu obu mężczyzn i zasugerował, że Londyn powinien rozmawiać o tym z władzami DRL. "Należy oczywiście zwrócić się do władz kraju, którego sąd wydał wyrok, a nie była to Federacja Rosyjska" - powiedział Pieskow, choć dodał, że Moskwa mogłaby dyskutować o tej kwestii, gdyby Londyn się zwrócił do niej.

  Jak zauważają brytyjskie media, Rosja sugerując rozmowy z separatystami, chce postawić rząd w Londynie w trudnej sytuacji, gdyż negocjowanie z samozwańczą republiką mogłoby zostać odczytane jako jej faktyczne uznanie.

 • 17:04

  Paweł Reszka, który przez kilka lat był korespondentem w Moskwie, rozmawiał z Juliuszem Kaszyńskim o relacjonowaniu wojny w Ukrainie.

  ZOBACZ ROZMOWĘ Z CYKLU "WOJNA REPORTERÓW" W TVN24 GO


 • 16:37

  Sztab armii ukraińskiej rzekomo zarządził powszechną mobilizację Ukrainek. Według krążącego w sieci dokumentu, do 15 czerwca "należy stworzyć rejestry kobiet zdolnych do służby wojskowej i przeprowadzić działania mobilizacyjne". Co w tej informacji jest prawdą i czy będzie tworzony specjalny rejestr dla ukraińskich kobiet?


  Sprawdzili to dziennikarze Konkret 24:
  W Ukrainie zostanie wprowadzona powszechna mobilizacja kobiet? Sprawdzamy

 • 16:27

  Aby zwiększyć skuteczność sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów, Niemcy zamierzają utworzyć gorącą linię dla sygnalistów, a także rejestr aktywów objętych restrykcjami i takich, których pochodzenie jest niejasne - zapowiedział kanclerz Olaf Scholz dziś w Berlinie podczas spotkania międzynarodowej organizacji zwalczającej pranie brudnych pieniędzy Financial Action Task Force (FATF).

  "Agresja Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, że sankcje muszą stać się bardziej skuteczne - zwłaszcza w odniesieniu do rosyjskich oligarchów i ich ukrytych aktywów" - podkreślił szef niemieckiego rządu.

  Zapowiedział, że wkrótce zostanie przyjęta druga ustawa o egzekwowaniu sankcji, która między innymi przewiduje utworzenie krajowego rejestru aktywów objętych sankcjami lub których pochodzenie jest niejasne - informuje telewizja ARD. "Utworzymy także specjalną infolinię dla sygnalistów" - dodał.

 • 16:15

  Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała, że wkrótce zakończy się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi haubic Panzerhaubitze 2000, co umożliwi Niemcom przekazanie tej broni Ukrainie. Wyjaśniła, że ze względów bezpieczeństwa data jej dostarczenia oraz trasa transportu nie będą ujawnione.

  "Szkolenie na Panzerhaubitzach 2000 zostanie niebawem zakończone i będzie można ich użyć w walkach na Ukrainie" - powiedziała minister podczas wizyty w bazie wojskowej w Rheinbach na zachodzie Niemiec.

  Panzerhaubitze 2000 to jedna z najpotężniejszych broni artyleryjskich, jaką dysponuje Bundeswehra; działa te mogą trafiać w cel odległy o 40 kilometrów - wyjaśnia Reuters.

  Obiecana w maju dostawa siedmiu systemów Panzerhaubitze 2000 przeciąga się i Ukraina oskarża niemieckie władze o zwlekanie z dostawą.

  Wczoraj doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział, że aby zakończyć wojnę z Rosją, ukraińskie siły potrzebują 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów.

 • 15:53

  Rosyjska ustawa o "agentach zagranicznych" jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka, ponieważ narusza wolność zgromadzeń i stowarzyszania się; Rosja powinna wypłacić odszkodowania osobom i podmiotom dotkniętym konsekwencjami tego prawa - orzekł dziś Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz).

  Powyższe wnioski zostały przedstawione w oświadczeniu ETPCz dotyczącym 73 rosyjskich organizacji oznaczonych jako "agenci zagraniczni" - poinformowała Agencja Reutera.

  "Trybunał ocenił, że wykorzystanie 'działalności politycznej' jako kryterium do określenia (tych podmiotów) jako 'agentów zagranicznych' przyniosło niespójne rezultaty. Wywołało też niepewność wśród organizacji pozarządowych, które chciały zaangażować się w inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza w obszarze praw człowieka, ochrony środowiska i działalności charytatywnej" - czytamy w komunikacie Agencji Reutera.

  7 czerwca Duma Państwowa zdecydowała, że w Rosji nie będą wykonywane orzeczenia ETPCz wydane po 15 marca 2022 roku. Z tego kraju pochodzi najwięcej (około 25 procent) spraw rozpatrywanych przez trybunał w Strasburgu.

 • 15:37

  Hiszpańscy komentatorzy, informując o popełnianych przez rosyjskich żołnierzy przestępstwach wobec Ukraińców, zauważają, że pomimo upływu 80 lat od czasu II wojny światowej metody rosyjskiej armii są niezmienne. Polegają one na sianiu terroru wobec ludności cywilnej.

  Rozgłośnia Cope i radio Cadena Ser odnotowują, że w podkijowskiej Buczy znaleziony został kolejny masowy grób cywilów, a w różnych częściach Ukrainy giną wskutek działań rosyjskich żołnierzy "zwyczajni ludzie", niebiorący udziału w działaniach wojennych.

  Dziennik online "El Debate" przypomina, że działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie zbiegają się z niedzielną beatyfikacją we Wrocławiu 10 sióstr elżbietanek, które padły ofiarą gwałtu i brutalnego morderstwa ze strony Rosjan podczas II wojny światowej.

  Hiszpański portal twierdzi, że historia brutalnie zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej zakonnic współgra z tragicznymi doniesieniami z Ukrainy, gdzie mordowana jest ludność cywilna.

  Komentatorzy przypominają, że rosyjskie wojska rzekomo "wyzwalające" terytorium Polski dopuściły się tam w 1945 roku setek tysięcy gwałtów.

  Także katolicki portal REL odnotowuje, że rosyjscy żołnierze wciąż dopuszczają się agresji seksualnych wobec osób mieszkających na zajmowanych przez nich terenach. Odnotowuje, że wśród kilkuset ofiar tego procederu na Ukrainie zaatakowanej przez Rosję są nawet dzieci.

 • 15:26

 • 15:10

  Ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow napisał dziś na Telegramie, że ważniejszym problemem od braku uzbrojenia jest niewystarczająca liczba żołnierzy piechoty zdolnych do działań bojowych.

  Żdanow odniósł się do słów doradcy prezydenta Mychajło Podolaka, który powiedział w poniedziałek, że aby zakończyć wojnę z Rosją i wyrzucić najeźdźców z Ukrainy potrzeba 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów.

  "Nasi rządzący zbyt wielkie nadzieje pokładają w zaplanowanym na 15 czerwca spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy, złożonej z ministrów obrony państw zachodnich. Mam wątpliwości, czy nasze życzenia dotyczące dostaw zostaną spełnione" - oświadczył Żdanow.

 • 14:57

  Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Ben Guriona w Beer Szewie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von dr Leyen oceniła, że z uwagi na historię i wspólne wartości demokratyczne Unii Europejskiej i Izrael są naturalnymi partnerami.

  - Dziś bardziej niż kiedykolwiek demokracje takie jak Europa i Izrael powinny się do siebie zbliżyć - mówiła. - Kreml wykorzystał nasze uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych, by nas szantażować. Od początku wojny Rosja celowo odcięła dostawy gazu do Polski, Bułgarii i Finlandii oraz holenderskich i duńskich firm w odwecie za nasze wsparcie dla Ukrainy – oświadczyła von der Leyen, cytowana przez portal Times of Israel.

  Jednak takie zachowanie Moskwy "tylko wzmocniło naszą determinację, by zerwać z uzależnieniem od rosyjskich paliw kopalnych", a UE szuka sposobów na zacieśnienie współpracy energetycznej z Izraelem – powiedziała, wspominając o możliwości budowy podwodnego kabla do przesyłu prądu oraz gazociągu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

  Von der Leyen przybyła do Izraela w poniedziałek wraz z premierem Włoch Mario Draghim.

 • 14:51

  Ukraińscy sportowcy będą bojkotować zawody z udziałem reprezentantów Rosji i Białorusi – zapowiedział dziś minister młodzieży i sportu Ukrainy Wadym Hutcajt, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  "W przypadku dopuszczenia sportowców z Rosji i Białorusi do uczestnictwa w zawodach międzynarodowych ukraińscy sportowcy gotowi są blokować ich występy i bojkotować takie zawody" – powiedział minister.

  Hutcajt przeprowadził wideokonferencję z krajowymi związkami dyscyplin sportowych olimpijskich i nieolimpijskich - napisał Interfax.

  Szef resortu powiedział, że od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji Rosji na Ukrainę zginęło ponad 70 ukraińskich sportowców i trenerów, podczas gdy reprezentanci Białorusi i Rosji szukają możliwości występowania pod neutralną, białą flagą. "To niedopuszczalne! Sportowcy z tych krajów nie mogą brać udziału w zawodach międzynarodowych ani pod swoją, ani pod neutralną flagą" – podkreślił Hutcajt.

  Wezwał przewodniczących związków sportowych, by zwracali się do międzynarodowych federacji sportowych w celu niedopuszczenia do takich sytuacji. Zaproponował również, by zapraszać przewodniczących tych federacji na Ukrainę - napisano w komunikacie.

 • 14:41

 • 14:17

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z duńskimi dziennikarzami prosił o wsparcie Danii dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Sceptycyzm rządu w Kopenhadze wobec ukraińskich aspiracji tłumaczył "brakiem wiedzy" na temat już przeprowadzonych reform antykorupcyjnych.

  "Przed wojną i w jej trakcie wprowadziliśmy krajowe agencje antykorupcyjne, komisje oraz sądy (...). Jesteśmy w trakcie dużej cyfryzacji, ludzie wykorzystują teraz cyfrowy identyfikator i cyfrowo płacą podatki. Wiele z tych rzeczy zrobiliśmy podczas wojny, to pokazuje, jak rozwija się nasz kraj" - powiedział Zełenski.

  Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego kraj "walczy o te same wartości, co UE". "Jesteśmy gotowi na otrzymanie statusu państwa kandydującego do UE. Nasi obywatele popierają członkostwo Ukrainy w 96 procentach. Nie potrzebujemy żadnego głosowania" - stwierdził.

  Zełenski ponowił również prośbę do społeczności międzynarodowej o kolejne dostawy uzbrojenia. "Jeśli szybko nie otrzymamy sprzętu, sytuacja ulegnie stagnacji, a obie strony (rosyjska i ukraińska) będą przesuwać się tam i z powrotem. Potrzebujemy broni, aby ruszyć do przodu" - podkreślił.

  Uściślił, że "to musi pochodzić nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z Europy". "Jeżeli nie możecie zamknąć przestrzeni powietrznej (nad Ukrainą), to dajcie nam samoloty. Jeśli tego nie możecie, to przekażcie systemy obrony przeciwlotniczej" - wymieniał.

  Zełenski dodał, że "Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu", aby bronić własnego rozległego kraju. "Nie interesują nas cywilne cele w Rosji" - stwierdził.

 • 13:22

  W rejonie Złoczowa w obwodzie lwowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk rakietowy, w wyniku jego upadku uszkodzony został obiekt infrastruktury - informuje szef obwodu Maksym Kozycki, cytowany przez portal Suspilne.

  Trwa wyjaśnianie, czy są poszkodowani. Wcześniej poinformowano o wybuchach w obwodzie lwowskim i tarnopolskim. Mer Lwowa Andrij Sadowy zaapelował do mieszkańców, by pozostawali w schronach

 • 13:12

 • 13:03

  Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że w obwodzie lwowskim doszło do eksplozji i według wstępnych danych zadziałała obrona przeciwlotnicza. Zaapelował do mieszkańców, by pozostali w schronach.

  "W obwodzie lwowskim słychać wybuchy. Według wstępnych danych obrona przeciwlotnicza działa. We Lwowie na razie cicho. Pozostawajcie w schronach!" - napisał Sadowy na komunikatorze Telegram.

  Portal Suspilne poinformował wcześniej o doniesieniach o wybuchach w obwodzie lwowskim i drugim regionie na Ukrainie zachodniej - obwodzie tarnopolskim. Dodano, że oczekiwane są oficjalne komunikaty na ten temat.

 • 12:53

  Ukraińskie wojsko ma wystarczającą ilość amunicji i broni, ale potrzebuje więcej broni dalekiego zasięgu - powiedział duńskim dziennikarzom prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 12:32

  Rosyjscy wojskowi ukradli prawie dwa tysiące ton pszenicy z zakładów rolnych na terenie obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy. Trwa śledztwo w tej sprawie - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

 • 12:27

  Mieszkańcy obwodu ługańskiego nareszcie chcą masowo uciekać z terenów objętych walkami - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

  W poprzednich tygodniach gubernator często podkreślał, że kilkadziesiąt tysięcy cywilów w miastach na zachodzie obwodu ługańskiego, głównie w Siewierodoniecku i Lisiczańsku, odmówiło ewakuacji.

 • 12:02

  By pokonać Rosję, Ukraina potrzebuje "koniecznych narzędzi", co oznacza, że NATO podejmuje znaczne ryzyko eskalacji. By je zminimalizować, Sojusz powinien przygotować się na najgorszy scenariusz, jakim jest wojna z Rosją – ocenił były zastępca dowódcy sił NATO w Europie generał Richard Shirreff, cytowany przez dziennik "The National". Skrytykował Sojusz za nieaktywność przed wojną.

 • 11:56

  Ukraina otrzymała w wyniku wymiany ciała 64 poległych obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu – poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych.

 • 11:42

  Żołnierze rosyjskiego 933. Przeciwlotniczego Pułku Rakietowego próbowali sprzedać na złom elementy swojego sprzętu wojskowego, by uniknąć w ten sposób walki na froncie w Donbasie. "Biznesmeni" zostali jednak zdemaskowani - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 11:28

  We wsi Peczenihy w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w ostrzale rosyjskim zginęła 35-letnia kobieta, a jej trzymiesięczne dziecko zostało ranne - poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow na komunikatorze Telegram.

 • 11:21

  Minister obrony RFN Christine Lambrecht broni niemieckiego wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją.

  Na niemiecko-amerykańskim spotkaniu w Berlinie Lambrecht podkreśliła że wszystko, "co mogliśmy" przekazać z zasobów Bundeswehry bardzo szybko trafiło na Ukrainę, jednak również szybko osiągnięto granice możliwej pomocy.

 • 11:13

 • 11:02

  Pracownicy rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS) pozostawiają w zrujnowanych budynkach mieszkalnych w Mariupolu "ogłoszenia" o znalezionych tam szczątkach cywilów - poinformowała agencja UNIAN za lokalnym mariupolskim portalem 0629.com.ua.

  "Czaszki. Szczątki (ludzkie) w kuchni. Piąte piętro, lewe skrzydło od strony schodów" - napisano odręcznie na kartce, którą funkcjonariusze MCzS pozostawili na klatce schodowej w jednym z bloków mieszkalnych przy ulicy Słonecznej w Mariupolu. Do powiadomienia dołączono schematyczny rysunek mieszkania z dokładnym oznaczeniem miejsca znalezienia zwłok.

  "MCzS znalazło zwłoki, narysowało sobie schemacik i poszło świętować 'Dzień Rosji'. A ludzkie czaszki pozostają w (zrujnowanym) domu. (...) Jeszcze nie wszystkich pochowano, ale Rosja obchodzi swoje święto. Na kościach, w dosłownym znaczeniu tego słowa. (...) Przerażające. Bezgraniczna tragedia" - skomentowali dziennikarze lokalnego serwisu, którzy zamieścili również zdjęcie zniszczonej klatki schodowej przy ul. Słonecznej.

 • 10:41

  Tylko jeden z dziesięciu wojskowych Rosji na Ukrainie jest gotów iść w bój przeciwko żołnierzom ukraińskim – podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną.

  W dialogu, którego nagranie opublikowała SBU na swej stronie internetowej, mowa jest o tym, iż "z całego batalionu poszło w bój 30 ludzi". Batalion wojsk rosyjskich liczy od 300 do 900 żołnierzy.

  Przechwycona rozmowa między rosyjskim wojskowym i jego małżonką usiana jest przekleństwami. Mężczyzna tłumaczy żonie, że wielu żołnierzy zostało rannych, innych określa numerami "200" i "300". Jako "ładunek 200" określano od czasu interwencji ZSRR w Afganistanie ciała żołnierzy zabitych na wojnie wysyłane do kraju. Analogicznie, "300" oznacza żołnierzy rannych niezdolnych do dalszej walki.

 • 10:22

  Okupacyjne władze Mariupola chcą 10 września otworzyć sezon w zbombardowanym teatrze dramatycznym - powiadomił Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera miasta. W budynku, gdzie zginęły setki ludzi, ma się odbyć występ estradowy.

  O takich planach mówi - według Andriuszczenki - "oficjalny komunikat administracji okupacyjnej". Tekst, który doradca mera opublikował w serwisie Telegram głosi, że teatr "powinien zostać otwarty 10 września". "Nowy sezon otworzą dwa-trzy występy estradowo-taneczne, a także spektakl teatralny" - głosi ten komunikat.

 • 9:51

  Przedstawiciele ruchu oporu w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy rozwiesili na ulicach miasta listy gończe za korespondentami propagandowych rosyjskich mediów. Za wyeliminowanie tych osób oferowana jest nagroda - poinformowała agencja UNIAN.

 • 9:45

  Komisja Europejska zarekomenduje przyznanie Ukrainie oficjalnego statusu kraju kandydującego do UE - podał portal informacyjny Politico, powołując się na kilku anonimowych urzędników unijnych. Komisarze UE odbyli w poniedziałek wstępną debatę na ten temat. Kolejna - w piątek.

 • 9:38

  Od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę do 13 czerwca tego roku z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono ponad 1,27 mln osób podróżujących koleją - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury (MI).

 • 9:32

  Dziennikarze ukraińskiego serwisu Suspilne Chrystyna Hawryluk i Taras Ibrahimow oraz ich zagraniczni koledzy po fachu znaleźli się pod rosyjskim ostrzałem w centrum Lisiczańska na wschodzie Ukrainy. Nie odnieśli obrażeń – podała agencja Ukrinform.

 • 9:28

  3144 urzędników państwowych Ukrainy wstąpiło do armii, w tym 418 kobiet - poinformowała Natalia Aliuszyna, szefowa Narodowej Agencji ds. Służby Państwowej. Dodała, że 39 urzędników zginęło podczas wojny i że nie ma danych o tych, którzy trafili do niewoli.

 • 9:27

  W schronach pod zakładami chemicznymi Azot w Siewierodoniecku ukrywa się 540-560 osób. Zgromadzono tam zapasy żywności, a cywilom próbują też pomagać żołnierze i policja, lecz zapewnienie wsparcia podczas ciągłych rosyjskich ostrzałów to duże wyzwanie - poinformował szef miejskich władz Ołeksandr Striuk.

 • 9:05

  Po trzecim spotkaniu ministrów obrony w sprawie pomocy Ukrainie oczekujemy zwiększenia dostaw ciężkiej broni i treningu operacyjnego dla ukraińskiego wojska – oświadczył szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Według wcześniejszych zapowiedzi ukraińskich władz trzecie spotkanie grupy kontaktowej ministrów obrony, koordynującej pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, ma się odbyć w Brukseli w środę. Grupa powstała w kwietniu, a inicjatywa narodziła się po naradzie w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

  "Ramstein 3 to powinien być dzień, w którym pragnienie kompromisu z tymi, którzy wybierają przemoc, zostanie zastąpione zrozumieniem wagi siły dla pokoju i nowego porządku światowego. Cięższe uzbrojenie i trening operacyjny dla naszego wojska. Wszystko inne jest przez wroga odbierane jako słabość" – oświadczył Jermak.

 • 8:54

  Wojska rosyjskie ostrzeliwują w Doniecku własne pozycje w związku z apelem przywódcy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) do Władimira Putina, by Moskwa przysłała tam dodatkowe siły. Wrogowie chcą oskarżyć o to Ukrainę i uzasadnić w ten sposób wprowadzenie wojsk - ostrzegł doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Przeciwnik przez cały dzień ostrzeliwał własne cele i nie omieszkał stworzyć z tego nagrań przeznaczonych dla głupców. Mamy tutaj piękny przykład propagandy. Najpierw korespondent mówi "moździerz kalibru 120 mm", a potem natychmiast słychać wystrzał - trwa to krócej, niż kilka sekund. Każdy mieszkaniec Mariupola powie, że taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy (ostrzał) prowadzi się z bliskiej odległości. A tak blisko tej części Doniecka znajdują się wyłącznie Rosjanie" - wyjaśnił Andriuszczenko na Telegramie.

 • 8:35

 • 8:24

  Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły już około 32,5 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu poprzedniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Minionej doby Rosja straciła też dwa czołgi, 11 pojazdów opancerzonych, trzy systemy artylerii, trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, śmigłowiec i trzy drony – zaznaczono w zestawieniu zamieszczonym na Facebooku.

 • 8:23

  Rosjanie wyparli Ukraińców z centrum Siewierodoniecka, ale obrońcy miasta nie są całkowicie okrążeni – ocenił w nowym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Według miejscowych władz wojska rosyjskie zniszczyły ostatni most łączący Siewierodonieck z Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim i wciąż dysponują znaczną przewagą artylerii. Ukraińcy bronią się jednak w zakładach chemicznych Azot i wciąż mogą w ograniczonym zakresie ewakuować żołnierzy i ściągać posiłki, ale nie ma możliwości ewakuować cywilów.

  Tymczasem Rosja w dalszym ciągu wysyła ochotników i rezerwistów do wsparcia trwających działań. Z doniesień prokremlowskich mediów wynika, że na kilka dni przed wysłaniem na Ukrainę rezerwiści jeszcze szkolili się z obsługi broni ręcznej – podkreślił ISW.

 • 8:18

  Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4,043 miliona osób - poinformowała SG. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,7 tys. osób - dodano.

 • 8:12

  Zapowiadane przez Rosję zwiększenie wydatków wojskowych pozwoli na mobilizację przemysłu na potrzeby wojny, ale z powodu sankcji będzie ona miała problemy z produkcją sprzętu, mającego zastąpić ten utracony w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Głównym wysiłkiem operacyjnym Rosji pozostaje natarcie na enklawę Siewierodoniecka w Donbasie, a jej zachodnia grupa sił prawdopodobnie po raz pierwszy od kilku tygodni poczyniła niewielkie postępy w sektorze charkowskim" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "10 czerwca pierwszy zastępca przewodniczącego rosyjskiej Wojskowej Komisji Przemysłowej zapowiedział, że wydatki państwa na obronność wzrosną o 600-700 mld rubli (8,5-10 mld funtów), co może oznaczać wzrost budżetu obronnego Rosji o 20 proc." - podano.

  "Finansowanie przez rząd rosyjski pozwala na powolną mobilizację bazy przemysłowej sektora obronnego, aby sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nią wojna w Ukrainie. Jednak przemysł może mieć trudności ze spełnieniem wielu z tych wymagań, częściowo z powodu skutków sankcji i braku specjalistycznej wiedzy. Rosyjska produkcja wysokiej jakości optyki i zaawansowanej elektroniki prawdopodobnie nadal będzie miała problemy, co może osłabić jej wysiłki na rzecz zastąpienia sprzętu utraconego na Ukrainie" - wskazano.

 • 8:10

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie nadal atakują siły ukraińskie w Siewierodoniecku przy użyciu artylerii. Rosjanie przerzucili na kierunku Siewierodoniecka dwie batalionowe grupy taktyczne.

  "Na kierunku Siewierodoniecka przeciwnik wzmocnił zgrupowanie poprzez przemieszczenie do dwóch batalionowych grup taktycznych w rejon miejscowości Popasna i Rubiżne. Przy wsparciu artylerii prowadzi działania ofensywne w Siewierodoniecku i stara się umocnić w centralnej części miasta" - głosi oświadczenie sztabu na Facebooku.

  Na kierunku Bachmutu (obwód doniecki) wojska rosyjskie "odnoszą częściowy sukces" umacniając się w miejscowości Widrodżennja. Prowadzą stamtąd atak w kierunku Wierszyny. Ostrzeliwują z artylerii pozycje ukraińskie w rejonach Bachmutu i miejscowości nowołuhańske.

  Na południu Ukrainy Rosjanie rozmieścili na terenie obwodu chersońskiego dodatkowe baterie artylerii rakietowej i lufowej w rejonach miejscowości: Stanisław, Tomyna Bałka i Doslidne. Na Morzu Czarnym przebywa pięć jednostek przenoszących pociski manewrujące Kalibr.

 • 7:51

  Jesteśmy już blisko, 10 kilometrów od miasta, dlatego czekajcie na nas, bo na pewno przyjdziemy - zwrócił się ukraiński żołnierz do mieszkańców okupowanego Chersonia wnagraniu wideo opublikowanym przez agencję UNIAN za korespondentem wojennym Andrijem Caplijenką.

 • 7:20

  Sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak bardzo jest ważne, by mieć skonsolidowane społeczeństwo. Pod tym względem przed Łotwą stoją wyzwania - mówi PAP profesor Andris Spruds, dyrektor Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

  Około jednej czwartej społeczeństwa Łotwy stanowią Rosjanie. W liczącym niespełna 2 mln mieszkańców kraju żyje ok. 200 tysięcy "łotewskich bezpaństwowców".

 • 6:53

  Ukraińcy starają się upamiętnić swych bliskich, którzy zginęli na wojnie. W centrum Kijowa, tuż przy statule św. Michała Archanioła na Placu (Majdanie) Niepodległości, leży specjalna księga, w której można wpisywać przeżycia związane z wojną z Rosją.

 • 4:38

  Włoski dziennik "La Stampa" opublikował zapis rozmowy papieża z mediami jezuickimi. Papież Franciszek ujawnił, że słowa, jakie wypowiedział o "szczekaniu NATO u drzwi Rosji", usłyszał na dwa miesiące przed wybuchem wojny na Ukrainie od jednego z przywódców państw. Zapewnił w wywiadzie, że nie jest za Putinem. Mówił też o okrucieństwie rosyjskich wojsk i heroizmie narodu ukraińskiego.

 • 4:38

  The Kyiv Independent: Siły ukraińskie i rosyjskie toczą bitwę powietrzna na południu Ukrainy. Dowództwo Operacyjne Ukrainy "Południe" poinformował, że siły rosyjskie zaatakowały helikopterem ukraińskie pozycje w obwodzie mikołajowskim i chersońskim. Siłom ukraińskim udało się odeprzeć ataki.

 • 4:37

  W ciągu pierwszych 100 dni inwazji na Ukrainę Rosja zarobiła 93 miliardy euro na eksporcie paliw kopalnych - podało w poniedziałek fińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA). Zarobek Rosji na surowcach energetycznych osiągnął rekordowy poziom. Większość dostaw trafiła do Unii Europejskiej, która odbiera 61 proc. rosyjskiego eksportu paliw kopalnych o wartości około 57 miliardów euro.

 • 4:37

 • 4:36

  Po stronie ukraińskiej przeciw Rosji walczą obecnie około 3 tysiące Brytyjczyków i są oni drugą co do wielkości grupą wśród zagranicznych ochotników - ocenił w rozmowie ze stacją Sky News dowódca Legionu Gruzińskiego Mamuka Mamuaszwili. Według niego, w szeregach ukraińskich służy obecnie około 20 tysięcy zagranicznych żołnierzy - najwięcej wśród nich jest Gruzinów, następnie Brytyjczyków i Amerykanów.

 • 4:36

  - Potrzebujemy zapewnienia od kanclerza Scholza, że Niemcy wspierają Ukrainę. On i jego rząd muszą się zdecydować - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla "heute-journal" telewizji ZDF w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Nie należy próbować balansować między Ukrainą a relacjami z Rosją - podkreślił Zełenski.

  Jeśli chodzi o dostawy broni "Niemcy przyłączyły się do akcji nieco później niż niektórzy z naszych sąsiadów. To jest fakt" - zauważył prezydent Ukrainy i zaznaczył, że USA, Słowacja, Polska, Wielka Brytania "były pierwszymi, które to uczyniły, Bułgaria i Rumunia również pomogły", podobnie jak kraje bałtyckie.

  Dodał, że Niemcy i Francja wspierały Ukrainę politycznie i retorycznie, "ale na początku wojny nie potrzebowaliśmy polityki, potrzebowaliśmy pomocy". Prezydent Ukrainy podkreślił również, że "rosyjski rząd nie dba o to, ile osób straci życie. Nie obchodzi ich, jak długo będzie trwała wojna. Ponieważ zarabiają dzięki eksportowi energii. Nam nie jest obojętne, że ludzie tracą życie".

Zaślepka materiału TVN24GO
Ci, którzy nie uciekli z Siewierodoniecka. Reportaż w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp, akw//now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marcus Yam / Los Angeles Times via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości