TVN24 | Świat

Obrońcy Nawalnego przekazali informację na temat wyniku jego testu na koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP, Reuters

Aleksiej Nawalny nie jest zakażony koronawirusem. Test na COVID-19 dał wynik negatywny – przekazała prawniczka opozycjonisty Olga Michajłowa. Wcześniej na Instagramie Nawalnego poinformowano, że "miał ponad 38 stopni gorączki i silny kaszel".

Olga Michajłowa przekazała, że Aleksiej Nawalny został poddany także drugiemu badaniu, którego wyniku obrońcy jeszcze nie poznali.

Według dziennika "Izwiestija" opozycjonista, który odbywa wyrok w kolonii karnej, został także przebadany pod kątem gruźlicy. Nie wykryto u niego tej choroby. Wstępna diagnoza mówi o infekcji dróg oddechowych. Źródło "Izwiestii" przekazało, że Nawalny jest pod obserwacją lekarską, ale odmawia przyjmowania lekarstw.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na Instagramie Nawalnego poinformowano 5 kwietnia, że ma temperaturę i silny kaszel, a w kolonii karnej jest coraz więcej przypadków gruźlicy. Opozycjonista jest osadzony w zakładzie karnym w miejscowości Pokrow w obwodzie włodzimierskim, około 100 kilometrów od Moskwy.

Bloger i krytyk Kremla Aleksiej Nawalny odsiaduje wyrok 2,5 roku więzienia instagram.com/navalny

Protest przed kolonią karną

We wtorek zwolennicy Nawalnego zorganizowali protest przed kolonią karną, domagając się dopuszczenia do niego lekarza. Policja zatrzymała dziewięć osób, w tym współpracownicę Nawalnego Anastazję Wasiljewą, która jest szefową opozycyjnego związku zawodowego Sojusz Lekarzy. Potem wszystkich zatrzymanych wypuszczono.

Nawalny skarży się od dłuższego czasu na problemy ze zdrowiem – ból kręgosłupa i prawej nogi, a także na pozbawianie go snu. W nocy jest budzony przez funkcjonariusza służb więziennych, który co godzinę sprawdza, czy Nawalny, uznany za "więźnia skłonnego do ucieczki", jest na miejscu.

31 marca opozycjonista ogłosił głodówkę, protestując przeciwko tym praktykom i niedopuszczaniu do niego lekarza specjalisty spoza kolonii karnej.

Jego żona Julia Nawalna poinformowała we wtorek, że administracja kolonii karnej ucieka się do różnych sposobów szykanowania go podczas głodówki. Między innymi do kieszeni odzieży Nawalnego podrzucane są słodycze, a w miniony weekend w pomieszczeniach więźniów smażono mięso na specjalnie przyniesionej w tym celu płycie elektrycznej.

Kreml odmówił komentarza na temat stanu zdrowia Nawalnego, informując, że "w razie choroby otrzyma opiekę medyczną jak każdy inny więzień" – przypomniała Agencja Reutera.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: