Media: sprzedaż "Roku 1984" George’a Orwella zakazana na Białorusi

Źródło:
PAP
Książka "Rok 1984" George'a Orwella
Książka "Rok 1984" George'a Orwella
Reuters Archive
Książka "rok 1984" George'a Orwella Reuters Archive

Na Białorusi zakazano sprzedaży książki "Rok 1984" George’a Orwella - donosi niezależny białoruski portal Nasza Niwa. W poniedziałek w Mińsku zatrzymano wydawcę, który tego samego dnia otworzył nową księgarnię z książkami w języku białoruskim.

Niezależna i zablokowana przez białoruskie władze Nasza Niwa powołała się na dokument rozporządzenia. "Usunąć ze sprzedaży wszystkie warianty książki G. Orwella 'Rok 1984'. O wykonaniu zameldować do 19 maja" - cytuje jego treść niezależny portal.

Redakcja odnotowuje, że 16 maja w Mińsku zatrzymano wydawcę Andreja Januszkiewicza, który tego samego dnia otworzył nową księgarnię z książkami w języku białoruskim. W księgarni przeprowadzono rewizję.

Książka "rok 1984" George'a OrwellaWachiwit/snutterstock.com

"Rok 1984" George'a Orwella

"Rok 1984" to antyutopia, będąca studium państwa totalitarnego. Nasza Niwa przypomina, że książka ta była zakazana w ZSRR do 1987 roku. W Polsce pierwsze oficjalne wydanie ukazało się rok później.

Dzieła George'a Orwella 1 stycznia 2021 roku trafiły do domeny publicznej. Chroniące je prawa autorskie wygasły. Od tego momentu mogą być swobodnie wykorzystywane.

"Folwark zwierzęcy" Georga Orwella w formie powieści graficznej. Zobacz Xsięgarnię w tvn24.pl.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters