Sporów między obu krajami "nie można rozwiązać w ciągu wieczora". Ale będą próbować


Ambasador Filipin w Chinach Jose Santiago Santa Romana poinformował w weekend, że oba kraje zamierzają rozpocząć konsultacje w sprawie Morza Południowochińskiego. Rozmowy mają toczyć się w Chinach. Pekin jak na razie nie potwierdza informacji strony filipińskiej.

Santa Romana stwierdził, że sporów między obu krajami "nie można rozwiązać w ciągu wieczora" i dodał, iż obecność prezydenta Filipin Rodrigo Duterte na szczycie Pasa i Szlaku w Pekinie nie powinna być odbierana jako "poddanie się" w sprawie terytorialnych dysput o obszary Morza Południowochińskiego.

Duterte postrzegany jest jako przywódca, który odszedł od dotychczasowego, trwającego dekady sojuszu z USA i skierował Filipiny w stronę zacieśniania współpracy ekonomicznej z Chinami. Obserwatorzy podkreślają, że zmiana polityczna miała miejsce pomimo wygranej w ubiegłym roku przez Manilę sporu o przynależność niektórych wysp Morza Południowochińskiego przed Trybunałem Arbitrażowym w Hadze. Duterte wielokrotnie w tym roku twierdził, że podtrzymywanie sporu z Chinami nie ma sensu i nie przyniesie żadnych korzyści. Pragmatyzm Duterte ambasador Santa Romana nazywa odprężeniem i podkreśla korzyści takiej postawy wobec Pekinu: - Po tym kroku Chiny zobowiązały się do (przeprowadzenia) trzech projektów infrastrukturalnych oraz do przekazania środków na dwa mosty.

Ambasador stwierdził także: - Jeżeli przejdziesz się dziś po Pekinie i zajdziesz do sklepu, zobaczysz... filipińskie banany. Chińczycy znowu jedzą filipińskie banany i filipińskie ananasy.

Poinformował, że Chiny zobowiązały się do kupna na Filipinach owoców tropikalnych o wartości ponad miliarda dolarów. Specjalny wysłannik ds. dialogu międzykulturowego Jose de Venecia zaproponował przed rozpoczęciem rozmów z Pekinem plan eksploracji spornych terenów z udziałem trzech uczestników: Filipin, Chin oraz Wietnamu. De Venecia oświadczył, że takie działanie promowałoby pokój i rozwój gospodarczy.

Pekiński szczyt

Prezydent Duterte przebywa na dwudniowym szczycie w Pekinie. Poprzednim razem złożył w Chinach wizytę w październiku, by poprawić relacje nadwerężone konfliktem potęgowanym jego zdaniem przez administrację poprzedniego prezydenta Filipin. Na ostatnim szczycie przywódców ASEAN w Manili (Filipiny sprawują w 2017 r. prezydencję w organizacji) do dokumentu końcowego nie dołączono informacji o wygranym w 2016 roku przez Filipiny przed Trybunałem w Hadze sporze z Chinami w sprawie roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Trybunał uznał za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich wyłącznej strefy ekonomicznej.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP