Rosja: po porozumieniu z Iranem, nie ma powodów do budowy tarczy

Pierwszy test tarczy dla Polski
Pierwszy test tarczy dla Polski
MDA (nagranie bez dźwięku)
Amerykanie nie ograniczają planów rozmieszczenia tarczy w EuropieMDA (nagranie bez dźwięku)

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że po osiągnięciu porozumienia z Iranem w sprawie jego programu atomowego Moskwa nie widzi powodów do kontynuowania przez USA budowy tarczy antyrakietowej w Europie. Więcej w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

- Nie widzimy powodów do jej kontynuowania. Tym bardziej w przyspieszonym tempie, z wyraźną projekcją na potencjał rosyjski - oznajmił Riabkow, którego cytuje agencja TASS.

- Dla Federacji Rosyjskiej jest nie do pomyślenia użycie balistycznych rakiet średniego zasięgu przeciwko celom w Europie. Mogliby to zrobić tylko terroryści, którzy jednak z definicji nie są w stanie zawładnąć taką bronią i nią operować. Rządową decyzję, która zakładałaby taki scenariusz, wykluczam - powiedział dyplomata.

"USA sztucznie dopasowuje argumenty"

Riabkow dodał, że "administracja USA sztucznie dopasowuje argumenty do podjętej z innych powodów decyzji o kontynuowaniu i zwiększaniu tempa budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie".

- Po uregulowaniu problemu irańskiego programu jądrowego administracji USA jest jeszcze trudniej znaleźć argumenty. Nadal będziemy zwracać na to uwagę - oznajmił.

Sam minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w ubiegłym tygodniu, że słowa prezydenta USA Baracka Obamy o tym, że konieczność utworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie zniknie po rozwiązaniu irańskiego problemu nuklearnego, okazały się nieprawdą.

- Prezydent Obama powiedział wcześniej, że jeśli irańska kwestia nuklearna zostanie załatwiona, zniknie konieczność utworzenia w Europie systemu tarczy antyrakietowej - oznajmił Ławrow.

Porozumienie z Iranem

Zawarte 14 lipca przez Iran i sześć mocarstw (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) porozumienie przewiduje, że Teheran radykalnie ograniczy swój program nuklearny i nie będzie dążył do wejścia w posiadanie broni jądrowej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj.

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie skierowany przeciwko FR. Stany Zjednoczone odmawiają takich gwarancji, a Sojusz Północnoatlantycki zapewnia, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję lecz ma na celu obronę przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie.

Tarcza antyrakietowa

Moskwa utrzymuje, że rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie niesie w sobie realne ryzyko dla rosyjskich sił odstraszania nuklearnego. Podkreśla, że wyrzutnie, które mają być zainstalowane w Polsce i Rumunii, naruszają układ o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF), ponieważ mogą służyć również do wystrzeliwania pocisków manewrujących średniego zasięgu.

Kreml niejednokrotnie groził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej w Europie, Moskwa odstąpi od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń, a także zastosuje kontrposunięcia.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MDA

Tagi:
Raporty: