W Arabii Saudyjskiej od początku roku wykonano co najmniej 100 egzekucji - poinformowała w sobotę agencja AFP na podstawie własnych wyliczeń. Wśród skazanych na śmierć było 43 cudzoziemców. - Zagraniczni partnerzy Arabii Saudyjskiej pokazują, że są gotowi przymknąć oko na dramatyczne łamanie praw człowieka - skomentowała Jeed Basyouni z organizacji Reprieve walczącej o zniesienie kary śmierci.
- W 2022 roku Rijada przywrócił karę śmierci za przestępstwa związane z substancjami psychoaktywnymi.
- W ubiegłym roku, według obliczeń agencji, w królestwie wykonano 338 egzekucji.
Saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w sobotę, że wykonano wyrok śmierci na dwóch osobach skazanych za "terroryzm, przynależność do organizacji terrorystycznej" i udział w obozie szkoleniowym za granicą, na którym uczono produkowania materiałów wybuchowych.
AFP oblicza, że te dwie egzekucje podniosły liczbę wyroków śmierci wykonanych w królestwie od początku roku do co najmniej 100, w tym 59 w związku z przestępstwami narkotykowymi; wśród skazanych na śmierć było 43 cudzoziemców.
"Dramatyczne łamanie praw człowieka"
- Teraz, gdy Arabia Saudyjska usiłuje przedstawiać się jako kraj pozytywnie angażujący się w dyplomację, jej zagraniczni partnerzy pokazują, że są gotowi przymknąć oko na dramatyczne łamanie praw człowieka - powiedziała AFP Jeed Basyouni z organizacji Reprieve walczącej o zniesienie kary śmierci.
- Konsekwencje tego są takie, że od stycznia wykonano 100 egzekucji, z czego połowę za przewinienia związane z narkotykami, które nie doprowadziły do śmierci - dodała.
Arabia Saudyjska jest zaangażowanie m.in. w rozmowy pokojowe w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. W Rijadzie kilkukrotnie spotykały się strona amerykańska z ukraińską oraz rosyjską.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kara śmierci w Arabii Saudyjskiej
W styczniu ministerstwo spraw wewnętrznych Iranu wezwało ambasadora Arabii Saudyjskiej po straceniu w królestwie sześciu irańskich obywateli za przemyt narkotyków.
Po trzyletnim moratorium na takie wyroki Arabia Saudyjska przywróciła pod koniec 2022 roku karę śmierci za przestępstwa związane z substancjami psychoaktywnymi - przypomina AFP.
W 2024 roku, według obliczeń agencji, w królestwie wykonano 338 egzekucji, rok wcześniej - 170, a w 2022 roku - 196. Od czasu dojścia do władzy króla Salmana w 2015 roku Arabia Saudyjska przeprowadziła ponad 1000 egzekucji. W marcu 2022 roku w ciągu jednego dnia stracono 81 osób za "przestępstwa terrorystyczne".
Amnesty International podała w ubiegłym roku, że w Arabii Saudyjskiej niepokojąco rośnie liczby egzekucji; królestwo należy do krajów, gdzie najczęściej skazuje się ludzi na śmierć - po Chinach i Iranie.
Saudyjskie władze utrzymują, że kara śmierci jest w tym kraju nieodzowna, by utrzymać porządek publiczny, oraz że jest stosowana tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne - przekazuje AFP.
Autorka/Autor: os/ft
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock