Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie polskiego KPO. Deputowani krytycznie o decyzji Komisji

Źródło:
TVN24
PE przyjął rezolucję krytykującą KE
PE przyjął rezolucję krytykującą KE
wideo 2/11
PE przyjął rezolucję krytykującą KE

Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Komisję Europejską za akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. "Za" głosowało 411 eurodeputowanych, przeciw było 129, a 31 wstrzymało się od głosu - przekazał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

W swojej rezolucji PE wyraża głębokie zaniepokojenie zaakceptowaniem KPO przez Komisję, uznając, że Polska cały czas narusza praworządność, proponowane ustawy nie rozwiały wątpliwości, a polskie władze podjęły ostatnio szereg działań sprzecznych z warunkami Komisji. 

Europarlament przypomina, że stosowanie się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz przestrzeganie zasady nadrzędności prawa UE nie podlegają negocjacjom i nie mogą być traktowane jako karta przetargowa.

PE uważa, że nie można wypłacić Polsce środków z Funduszu Odbudowy, zanim Polska nie wypełni wszystkich wyroków TSUE i ETPC. Parlamentarzyści wezwali Komisję, aby przed uwolnieniem jakichkolwiek funduszy zastosowała solidny mechanizm weryfikacji oraz by wprowadziła okres próbny w celu zagwarantowania, że nowa izba spełnia kryteria niezależnego i bezstronnego sądu powołanego na mocy prawa.

Pieniądze z KPO po spełnieniu warunków
Pieniądze z KPO po spełnieniu warunkówTVN24

Apel PE ma znaczenie jedynie polityczne, Parlament nie ma wpływu na akceptację KPO i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

Poprawka Zielonych grążąca Komisji odwołaniem w przypadku wypłaty środków przed reformami została odrzucona. 

Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO

Każde państwo Unii Europejskiej musiało przygotować Krajowy Plan Odbudowy, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Komisja Europejska dotychczas wstrzymywała się z akceptacją złożonego już ponad rok temu przez polski rząd KPO. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Pod koniec maja Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN.

1 czerwca Komisja Europejska zaopiniowała pozytywnie polski Krajowy Plan Odbudowy. W komunikacie w tej sprawie Komisja podkreśliła, że polski plan "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji".

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski, momo

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EPA