Świat

Reuters: Amerykanie przeprowadzili cyberoperację w Iranie

Świat


USA przeprowadziły cyberatak na Iran - podała agencja Reutera. Operacja miała związek z atakiem na saudyjskie rafinerie z 14 września, o który Rijad i Waszyngton oskarżają Teheran.

Pragnące zachować anonimowość źródła agencji przekazały, że atak miał miejsce pod koniec września i ukierunkowany był na zdolności Teheranu do rozpowszechniania propagandy. Według jednego z rozmówców Reutersa wymierzony był w fizyczną infrastrukturę. Informator nie podał jednak szczegółów.

W ocenie agencji cyberoperacja USA świadczy o działaniach, jakie podejmuje administracja prezydenta Donalda Trumpa w odpowiedzi na incydenty postrzegane jako przejawy irańskiej agresji, jednakże bez angażowania się w szerszy, otwarty konflikt. Reuters zauważa zarazem, że przeprowadzone przez Amerykanów uderzenie wydaje się mieć zdecydowanie węższy zakres niż inne podobne działania przeciwko Iranowi w tym roku.

Pentagon odmówił skomentowania doniesień o cyberataku na Iran, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność za atak na saudyjskie rafinerie, do którego doszło 14 września, oprócz USA i Arabii Saudyjskiej publicznie przypisują Iranowi również Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Teheran zaprzecza tym oskarżeniom. Za atak odpowiedzialność publicznie wzięła jemeńska grupa rebeliantów Huti.

System władzy w IraniePAP/Reuters

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: typographyimages/Pixabay (CC 0 Public Domain)

Tagi:
Raporty: