Przyleciał z zagranicy, zbombardował bazę z rosyjskimi najemnikami. Władze: to obcy samolot

Źródło:
PAP
W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku trwa konflikt zbrojny
W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku trwa konflikt zbrojny
Reuters Archive
W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku trwa konflikt zbrojnyReuters Archive

Samolot, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przyleciał z zagranicy, zbombardował bazę wojsk rządowych, w której przebywają też rosyjscy najemnicy z tak zwanej Grupy Wagnera - poinformował rząd Republiki Środkowoafrykańskiej. W komunikacie użyto sformułowania "nasi sojusznicy", które władze tego kraju stosują do określania rosyjskich najemników - zauważyła agencja AFP.

Samolot zbombardował w mieście Bossangoa fabrykę bawełny oraz bazę sił resortu obrony oraz "naszych sojuszników" - głosi opublikowany w poniedziałek komunikat rządu Republiki Środkowoafrykańskiej. W komunikacie napisano, że samolot przyleciał z zagranicy, ale nie określono, z jakiego kraju miałaby pochodzić maszyna.

AFP podała, że w zbombardowanej bazie było kilkuset ludzi z tak zwanej Grupy Wagnera, militarnej formacji stworzonej pod auspicjami Moskwy, używanej między innymi w inwazji na Ukrainę. Agencja wyjaśniła, że "sojusznikami" rząd Republiki Środkowoafrykańskiej nazywa zawsze rosyjskich najemników.

W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku trwa konflikt zbrojny, który wybuchł, gdy koalicja głównie muzułmańskich rebeliantów Seleka obaliła ówczesnego prezydenta Francois Bozize, wywołując represje ze strony chrześcijańskich bojówek.

W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku trwa konflikt zbrojnyReuters Archive

W ostatnich latach armia - wspierana przez siły pokojowe ONZ, wojska rosyjskie i rwandyjskie - walczyła z bojownikami starającymi się obalić prezydenta Faustina-Archange Touaderę, który w 2020 roku wygrał po raz drugi wybory.

CZYTAJ TAKŻE: Macron oskarża Rosję o podsycanie antyfrancuskich nastrojów w Afryce >>>

Oskarżenia wobec rosyjskich najemników

W październiku ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oskarżyła rosyjskich najemników o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych afrykańskich krajach w celu sfinansowania wojny prowadzonej przez Moskwę w Ukrainie.

W ubiegłym roku ówczesny minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian oskarżył najemników z tak zwanej Grupy Wagnera o rozszerzanie wpływów Kremla w Afryce. Ocenił wtedy, że "Grupa Wagnera 'zastępuje' władze państwowe w Republice Środkowoafrykańskiej i konfiskuje jej zdolności fiskalne".

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive