Rebelianci przejęli Bor. Wojska rządowe "taktycznie wycofane"

Ofiarami konfliktu w Sudanie Południowym są głównie cywileEU Humanitarian Aid and Civil Protection

Południowosudańscy rebelianci, lojalni wobec byłego wiceprezydenta Rieka Machara, przejęli kontrolę nad miastem Bor, które jest stolicą graniczącego z Etiopią stanu Jonglei - poinformował w środę burmistrz Boru.

Nhial Majak Nhial powiedział agencji Reutera, że w następstwie walk, które wybuchły we wtorek rano, wojska rządowe dokonały tego samego dnia "taktycznego wycofania się" do koszar Malual Chaat, 3 km na południe od Boru. - Tak, oni (rebelianci - przyp. red.) zajęli Bor - przyznał burmistrz, przebywający w stolicy Sudanu Południowego Dżubie.

Podobnie jak Dżuba, Bor leży nad Białym Nilem, ale znacznie bardziej w dół tej rzeki. Droga między obu miastami liczy 190 km długości.

Wspólnota międzynarodowa podejmuje wysiłki na rzecz zakończenia walk w Sudanie Południowym, które spowodowały śmierć co najmniej tysiąca osób, wstrzymanie tamtejszego wydobycia ropy i postawiły kraj na krawędzi wojny domowej między zwaśnionymi plemionami Nuer i Dinka.

Walka plemion

Walki, które toczyły się początkowo tylko w Dżubie, wybuchły 15 grudnia po utrzymującym się przez kilka miesięcy napięciu, wywołanym zdymisjonowaniem w lipcu Machara ze stanowiska wiceprezydenta przez prezydenta Salvę Kiira. Machar jest Nuerem, natomiast Kiir należy do plemienia Dinka.

Według organizacji humanitarnych w następstwie walk dziesiątki tysięcy mieszkańców Boru zbiegły z miasta, szukając schronienia na bagnistych terenach pod drugiej stronie Białego Nilu.

Sudan Południowy odłączył się od Sudanu - poprzednio największego pod względem powierzchni państwa Afryki - w 2011 roku na mocy porozumienia pokojowego, które zakończyło trwającą przez dziesięciolecia wojnę domową.

[object Object]
W Sudanie Południowym brakuje jedzeniaFundacja PCPM
wideo 2/1

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EU Humanitarian Aid and Civil Protection

Raporty: