Ostateczny wyrok w sprawie "rzeźnika Bałkanów"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Mechanizm Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych w Hadze podtrzymał w procesie apelacyjnym karę dożywotniego więzienia dla byłego dowódcy sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia. Był on skazany za ludobójstwo podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 90.

OGLĄDAJ TVN24 W INTRNECIE W TVN24 GO

"Izba apelacyjna oddala apelację Mladicia w całości (...), odrzuca apelację prokuratury w całości (...), potwierdza wyrok dożywotniego pozbawienia wolności nałożony na Mladicia przez izbę procesową" – napisano w uzasadnieniu wyroku apelacyjnego.

Mladić odwołał się od wyroku

Mladić, który został schwytany w 2011 roku po 16 latach ukrywania się, został skazany w 2017 roku przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) w Hadze na karę dożywotniego więzienia za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-1995.

Trybunał orzekł, że Mladić jest winny 10 z 11 zarzutów, w tym dowodzenia oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu, między innymi wymordowanie 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku i oblężenie Sarajewa, które trwało 43 miesiące i podczas którego zginęło ponad 11 tysięcy cywilów.

Rozpad JugosławiiPAP/Maciej Zieliński

Mladić pozostanie w areszcie

Sędziowie apelacyjni przekazali, że Mladić pozostanie w areszcie w Hadze na czas przygotowań do jego przeniesienia do miejsca, w którym będzie odbywał karę. Nie wiadomo jeszcze, w którym kraju będzie odbywał karę.

Obrońcy Mladicia argumentowali, że były generał nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne przestępstwa popełnione przez jego podwładnych. Chcieli uniewinnienia lub ponownego procesu.

Prokuratorzy apelowali z kolei o utrzymanie w całości wyroku skazującego dla Mladicia. Chcieli również, aby został uznany winnym dodatkowego ludobójstwa w procesie czystek etnicznych we wczesnych latach wojny w Bośni.

Wniosek prokuratury również został oddalony.

Jak pisze Agencja Reutera, wyrok zamyka 25-letnie procesy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Byłej Jugosławii, który skazał 90 osób.

Autor:mjz/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP