"Niewykluczone, że celem Rosji jest pojmanie znacznej części obrońców jako jeńców i zorganizowanie ich procesu pokazowego"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, BBC
57. dzień wojny w Ukrainie
57. dzień wojny w UkrainieTVN24
wideo 2/24
57. dzień wojny w UkrainieTVN24

Ukraina walczy z rosyjskim agresorem. 56 dni wojny podsumowali eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich. Ich zdaniem, polecenie Putina, aby siły rosyjskie zrezygnowały ze szturmu na zakłady Azowstal w Mariupolu, "sygnalizuje, że straty poniesione podczas walk są znaczne". Jak dodali, "nie jest również wykluczone, że celem Rosji jest pojmanie znacznej części obrońców jako jeńców i zorganizowanie ich procesu pokazowego". W ciągu dnia Wołodymyr Zełenski spotkał się z szefami rządów Hiszpanii i Danii. W USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 milionów dolarów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia wokół rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

> Rosyjskie siły nie dotrzymały zawieszenia broni i uzgodniony wcześniej korytarz humanitarny do ewakuacji ludności cywilnej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu nie doszedł do skutku - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

> 80 procent terytorium obwodu ługańskiego jest obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich - poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. 

> W piwnicy oblężonego przez Rosjan Mariupola zmarła 91-letnia Wanda Obiedkowa. Kobieta 81 lat temu w tym samym mieście, również w piwnicy, ukrywała się przed Niemcami i przeżyła Holocaust - poinformowało Muzeum Auschwitz.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:03

    Organizacja Fridays for Future chce zorganizować w piątek w wielu krajach europejskich demonstracje na rzecz natychmiastowego zaprzestania dostaw gazu z Rosji. Międzynarodowa organizacja, której liderką jest Greta Thunberg, poinformowała, że w piątek w kilku miastach w Polsce, na Węgrzech, w Belgii i Niemczech planowane są marsze protestacyjne i wiece. W Brukseli w południe aktywiści planują wiec przed ambasadą Niemiec.

  • 2:09

    W swoim cyklicznym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Mariupol, "wbrew temu, co mówią okupanci", nadal stawia opór rosyjskim najeźdźcom.

    W hucie Azowstal przebywa jednak ponad 2 tysiące ukraińskich i zagranicznych bojowników, którzy do tej pory odmawiają podporządkowania się żądaniom armii rosyjskiej dotyczącym złożenia broni i poddania się.

    Zełenski dodał, że Rosja kontynuuje przerzucanie wojsk w celu prowadzenia wojny na Ukrainie. - Gromadzą siły i wprowadzają nowe oddziały wojsk do naszego kraju. Rosjanie robią "wszystko", aby przynajmniej móc mówić o "jakichś" zwycięstwach - dodał.

  • 1:36

    USA opracowały nowy typ drona, który odpowiada wymogom ukraińskiego wojska - powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby. - Prace nad dronem, nazwanym "Phoenix Ghost", rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Obecnie chodzi o to, aby jeszcze lepiej dopasować go do wymagań ukraińskiej armii - oświadczył Kirby.

    Ponad 120 dronów ma zostać dostarczonych na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej rządu USA o wartości 800 milionów dolarów. Do obsługi uzbrojenia wymagane jest minimalne przeszkolenie - wyjaśnił rzecznik Pentagonu. Nowe narzędzie walki przypomina tzw. drony Switchblade.

  • 0:55

    Zniszczenia w Charkowie

    Zniszczenia w Charkowie

    Zniszczenia w Charkowie

  • 23:58

    Rosja oznajmiła, że zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało takie działanie za nieuzasadnione, prowadzące do dalszej politycznej i dyplomatycznej samoizolacji Rosji. Pracownicy konsulatów państw bałtyckich, a także ich rodziny muszą opuścić terytorium Rosji w ciągu 15 dni.

  • 23:28

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja odrzuciła propozycję rozejmu wielkanocnego. Ukraiński przywódca powiedział w swoim cyklicznym wystąpieniu na Facebooku, że wciąż ma nadzieję na pokój.

  • 23:08

    Sekretarz obrony USA Lloyd Austin planuje spotkać się 26 kwietnia w bazie lotniczej Ramstein w Nadrenii-Palatynacie z przedstawicielami szeregu państw w celu omówienia wojny na Ukrainie - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby. Rzecznik nie podał żadnych szczegółów dotyczących listy uczestników, zaznaczył jednak, że nie tylko przedstawiciele krajów sojuszu zostaną zaproszeni.

    Jednym z celów spotkania jest zapewnienie trwałego bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy. Rozmowy będą dotyczyć się również potrzeb obronnych Ukrainy wykraczających poza obecną wojnę - powiedział rzecznik Pentagonu. - Uważamy, że nadszedł czas, aby przeprowadzić również taką dyskusję - zaznaczył Kirby. Jak określił Kirby, dyskusja powinna również dotyczyć dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

  • 22:56

    Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich - Piotr Żochowski, Jadwiga Rogoża i Krzysztof Nieczypor - opublikowali raport po 56 dniach wojny na Ukrainie.

    W nim napisali między innymi, że:

    • Siły rosyjskie ponawiają próby przełamania obrony ukraińskiej na południu i wschodzie Ukrainy, ale szybki postęp utrudniają im punkty oporu na obszarze częściowo zajętych miejscowości. Nadal nie zamknięto "kotła donbaskiego", prowadzone są działania w kierunku Krzywego Rogu i Mikołajowa.
    • Taktyka armii rosyjskiej nie zmienia się – kontynuowane są ataki rakietowe i lotnicze mające osłabić obronę oraz zniszczyć obiekty infrastruktury.
    • Trwa oblężenie zakładów Azowstal w Mariupolu. Żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i pułku Azow Gwardii Narodowej dokonali wypadu do miejscowego portu, skąd – po odepchnięciu oddziałów wroga – wyprowadzili około 500 funkcjonariuszy służby granicznej i policji. Aktywność obrońców i kolejne straty najeźdźców spotkały się z reakcją prezydenta Rosji Władimira Putina, który zabronił wojskom szturmu na Azowstal i nakazał utrzymanie całkowitej blokady zakładów.
    • Analitycy komentują, że polecenie Putina, aby siły rosyjskie zrezygnowały ze szturmu na Azowstal, główny punkt obrony ukraińskiej w Mariupolu, i zastosowały taktykę "wzięcia głodem" sygnalizuje, że straty poniesione podczas walk są znaczne. Nie jest również wykluczone, że celem Rosji jest pojmanie znacznej części obrońców jako jeńców i zorganizowanie ich procesu pokazowego.
    • Chcąc nadać pozytywny wymiar długotrwałej i niezakończonej operacji militarnej, Siergiej Szojgu zameldował o "wyzwoleniu" Mariupola i przystąpieniu do "organizowania" miejscowych władz. Jego oświadczenie pokazuje, jaką trudność dla Kremla stanowi zbudowanie przekazu o pokonaniu Ukrainy. Brak znaczącego powodzenia na innych kierunkach ofensywy spowodował, że zniszczony przez Rosjan Mariupol ma się stać symbolem ich zwycięstwa - tłumaczą eksperci.
    • Ewakuacja oblężonych w Mariupolu żołnierzy staje się coraz bardziej palącym problemem dla władz w Kijowie. Dramatyczne apele dowódców oddziałów cieszących się niekwestionowanym uznaniem wśród społeczeństwa wywierają rosnącą presję na kierownictwo polityczne, by podjęło natychmiastowe i skuteczne działania w tej sprawie. Coraz bardziej prawdopodobny upadek miasta i możliwa fizyczna likwidacja obrońców mogą stać się poważnymi rysami na wizerunku ukraińskich władz i dowództwa wojskowego.

    • Rosjanie kontynuują częściową blokadę i ostrzał Charkowa z artyleryjskich wyrzutni rakietowych.
  • 22:36

    57. dzień wojny w Ukrainie

  • 22:21

    To, że znalazłem się na liście osób objętych rosyjskimi sankcjami uznaję za zaszczyt - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Na liście jest około 30 Amerykanów, w tym wiceprezydent Kamala Harris i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg.

    - Muszę powiedzieć, że to nie mniej niż zaszczyt zyskać gniew rządu, który okłamuje własny naród i brutalizuje swoich sąsiadów i który stara się stworzyć świat, gdzie wolność jest prześladowana - oświadczył Price.

    Price wyraził też zdegustowanie ostatnimi działaniami Kremla, w tym honorowaniem tych, którzy dopuścili się zbrodni w Mariupolu, "tym, co musi być jednym z najstraszliwszych i podłych aktów i operacji na europejskiej ziemi od końca II wojny światowej".

    Na ogłoszonej przez rosyjskie MSZ liście znaleźli się także m.in. żona szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena, Evan Ryan, dyrektorzy koncernów zbrojeniowych, a także telewizyjni prezenterzy George Stephanopoulos i Bianna Golodryga.

  • 22:01

  • 21:45

    Pseudoreferenda, które Rosja zamierza przeprowadzić na zajętych terytoriach Ukrainy, będą pozbawione wartości prawnej - oświadczyło MSZ w Kijowie. Resort zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o potępienie przygotowań do tych sfałszowanych głosowań, nieuznawanie ich wyników i dalsze wywieranie presji na Rosję.

    "Jest oczywiste, że przestępcze działania Rosji nie mają poparcia ludności na tymczasowo okupowanych terytoriach" - napisał w komunikacie resort.

  • 21:32

    Mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił , że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Wcześniej media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy rów.

    Zdjęcie z miejscowości Manhusz, niedaleko Mariupola. Mają być na nim widoczne masowe groby

    Zdjęcie z miejscowości Manhusz, niedaleko Mariupola. Mają być na nim widoczne masowe groby

  • 21:17

    Wołodymyr Zełenski zabrał głos w czasie debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

    - Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów miesięcznie, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane wojną z Rosją - powiedział. - A na odbudowę będziemy potrzebować setek miliardów dolarów - dodał.

    Podkreślił, że zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie światowego kryzysu żywnościowego. Jak wskazał, blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności.

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który również zabrał głos w dyskusji, ocenił, że ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 procent.

  • 20:54

    Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, poinformował telewizję Suspilne, że w Kramatorsku zostało 40 tysięcy cywilów. W całym obwodzie donieckim, poza oblężonym Mariupolem, pozostało 430 tysięcy z 1,67 miliona mieszkańców.

    - Wyjazd z miasta na wieś to nie jest wyjście, biorąc pod uwagę cynizm wroga. Oni ostrzeliwują dosłownie całe terytorium, by niszczyć i siać panikę wśród ludności – powiedział Kyryłenko.

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej w czwartek, że w oblężonym Mariupolu nad Morzem Azowskim pozostaje uwięzionych 120 tysięcy ludzi.

  • 20:43

    Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich - Piotr Żochowski, Jadwiga Rogoża i Krzysztof Nieczypor - opublikowali raport po 56 dniach wojny na Ukrainie.

    W nim napisali między innymi, że:

    • Siły rosyjskie ponawiają próby przełamania obrony ukraińskiej na południu i wschodzie Ukrainy, ale szybki postęp utrudniają im punkty oporu na obszarze częściowo zajętych miejscowości. Nadal nie zamknięto "kotła donbaskiego", prowadzone są działania w kierunku Krzywego Rogu i Mikołajowa.
    • Taktyka armii rosyjskiej nie zmienia się – kontynuowane są ataki rakietowe i lotnicze mające osłabić obronę oraz zniszczyć obiekty infrastruktury.
    • Trwa oblężenie zakładów Azowstal w Mariupolu. Żołnierze 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i pułku Azow Gwardii Narodowej dokonali wypadu do miejscowego portu, skąd – po odepchnięciu oddziałów wroga – wyprowadzili około 500 funkcjonariuszy służby granicznej i policji. Aktywność obrońców i kolejne straty najeźdźców spotkały się z reakcją prezydenta Rosji Władimira Putina, który zabronił wojskom szturmu na Azowstal i nakazał utrzymanie całkowitej blokady zakładów.
    • Analitycy komentują, że polecenie Putina, aby siły rosyjskie zrezygnowały ze szturmu na Azowstal, główny punkt obrony ukraińskiej w Mariupolu, i zastosowały taktykę "wzięcia głodem" sygnalizuje, że straty poniesione podczas walk są znaczne. Nie jest również wykluczone, że celem Rosji jest pojmanie znacznej części obrońców jako jeńców i zorganizowanie ich procesu pokazowego.
    • Chcąc nadać pozytywny wymiar długotrwałej i niezakończonej operacji militarnej, Siergiej Szojgu zameldował o "wyzwoleniu" Mariupola i przystąpieniu do "organizowania" miejscowych władz. Jego oświadczenie pokazuje, jaką trudność dla Kremla stanowi zbudowanie przekazu o pokonaniu Ukrainy. Brak znaczącego powodzenia na innych kierunkach ofensywy spowodował, że zniszczony przez Rosjan Mariupol ma się stać symbolem ich zwycięstwa - tłumaczą eksperci.
    • Ewakuacja oblężonych w Mariupolu żołnierzy staje się coraz bardziej palącym problemem dla władz w Kijowie. Dramatyczne apele dowódców oddziałów cieszących się niekwestionowanym uznaniem wśród społeczeństwa wywierają rosnącą presję na kierownictwo polityczne, by podjęło natychmiastowe i skuteczne działania w tej sprawie. Coraz bardziej prawdopodobny upadek miasta i możliwa fizyczna likwidacja obrońców mogą stać się poważnymi rysami na wizerunku ukraińskich władz i dowództwa wojskowego.
    • Rosjanie kontynuują częściową blokadę i ostrzał Charkowa z artyleryjskich wyrzutni rakietowych.
  • 20:21

    Unia Europejska objęła sankcjami dwie kolejne osoby za ich rolę w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. To dwaj biznesmani, z których jeden jest założycielem i nieoficjalnym szefem najemniczej Grupy Wagnera.

    Serhij Kurczenko to obywatel Ukrainy, który między innymi przejął kontrolę nad kilkoma dużymi zakładami metalurgicznymi, chemicznymi i energetycznymi na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów. Jest także właścicielem największego składu ropy naftowej na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.

    Jewgienij Prigożyn jest prominentnym rosyjskim biznesmenem blisko związanym z prezydentem Władimirem Putinem i rosyjskim resortem obrony. Jest założycielem i nieoficjalnym szefem Grupy Wagnera, rosyjskiej jednostki wojskowej bez osobowości prawnej, odpowiedzialnej za wysyłanie najemników m.in. na Ukrainę. Niektóre z jego firm korzystały z dużych kontraktów publicznych z rosyjskim ministerstwem obrony po aneksji Krymu w 2014 roku i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów.

    Unia nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską i nadal potępia łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego. Ponadto UE niezmiennie popiera integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy.

    Unijne sankcje dotyczące podważania integralności terytorialnej Ukrainy dotyczą obecnie 1093 osób i 80 podmiotów. Osoby te i podmioty podlegają zamrożeniu aktywów, w tym zakazowi udostępniania im środków finansowych, a ponadto osoby te podlegają zakazowi wjazdu do UE lub przejazdu przez UE.

    Unia Europejska domaga się od Rosji natychmiastowego zaprzestania inwazji na Ukrainę, natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszelkich sił i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy oraz pełnego poszanowania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

  • 20:18

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że w Waszyngtonie rozmawiał także z Nancy Pelosi, szefową Izby Reprezentantów Kongresu USA.

  • 20:11

    W Parlamencie Europejskim odbyło się dziś spotkanie z deputowanymi z Ukrainy. - Uważam, że nie ma na co czekać. Ukraina powinna uzyskać status kandydata do Unii Europejskiej, ponieważ jest to decyzja symboliczna - powiedział na spotkaniu inicjator spotkania, europoseł PiS Witold Waszczykowski.

  • 20:05

  • 20:02

    Sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku podał, że na okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego Rosjanie ogłosili mobilizację mężczyzn, a na 1 maja szykują "referendum" w sprawie utworzenia tam "republiki ludowej".

    Z informacji ukraińskiego dowództwa, że na kierunku wołyńskim, poleskim i siewierskim wróg nie podejmował aktywnych działań ofensywnych.

    "Następuje znaczne zmniejszenie intensywności ruchu kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego na terenie Republiki Białorusi. Niektóre jednostki białoruskich sił zbrojnych nadal realizują zadania ochrony granicy ukraińsko-białoruskiej w obwodach brzeskim i homelskim" - doprecyzował sztab.

    "Sytuacja na kierunku słobodzkim nie zmieniła się znacząco. Trwa częściowa blokada Charkowa i niszczenie infrastruktury miejskiej przez artylerię. Na czasowo okupowanym terytorium obwodu charkowskiego rosyjskie siły okupacyjne zabraniają przemieszczania się miejscowej ludności w kierunku terytorium kontrolowanego przez siły ukraińskie (...), dostawy pomocy humanitarnej ze strony ukraińskiej są zablokowane" - dodał.

    Wciąż trwa ostrzał Mikołajowa, a Rosjanie bez powodzenia próbują poprawić swoją pozycję taktyczną i zbliżyć się do miasta.

  • 19:56

    Ukraińcy, którzy zaangażowali się w obronę kraju na różnych frontach są bohaterami projektu Obrońcy Wolności, stworzonego przez ukraińskie MSZ - informuje ambasada Ukrainy w Warszawie.

    Bohaterami stali się nie tylko żołnierze, czy znani Ukraińcy, którzy wstąpili do wojska i Obrony Terytorialnej, ale też zwykli ludzie, którzy ryzykując życiem, bronili innych, pomagali mieszkańcom oblężonych miast, leczyli rannych. Podczas gdy jedni służą w wojsku, inni pieką chleb, pomagają w ewakuacji, ratują zwierzęta, szyją mundury.

    Wielu spośród tych, których nazwiska znalazły się w rubryce Obrońców Wolności, nie żyje. Anatolij, myśliwy z Czernihowa, zdetonował granat, zabijając siebie i rosyjskich żołnierzy, którzy zażądali od niego listy osób posiadających broń myśliwską. Jest tam również historia Inny Derusowej, medyczki wojskowej, która zginęła podczas ostrzału w obwodzie sumskim i innej medyczki Olhi Semydianowej, która także zginęła na froncie.

    Na stronie są historie celebrytów, biznesmenów, specjalistów IT, którzy wstąpili do wojska i Obrony Terytorialnej, a także Ukraińców i Ukrainek, którzy porzucili życie za granicą, by wziąć udział w obronie kraju. Wśród bohaterów wolności są również dzieci, na przykład 12-latek, który jest wolontariuszem w kuchni i 7-letnia Waria, która sprzedawała kwiaty i swoje rysunki, by zebrać pieniądze na kamizelki kuloodporne.

    Ich historie można znaleźć na stronie internetowej war.ukraine.ua w rozdziale Defenders of Freedom (Obrońcy Wolności).

  • 19:45

    Tak aktualnie wygląda Charków, stale ostrzeliwany przez Rosjan:

    Kobieta na balkonie swojego mieszkania w zniszczonym przez rosyjskie bombardowanie budynku w Charkowie

    Strażacy podczas rozbiórki grożących zawaleniem fragmentów zniszczonego przez rosyjskie bombardowanie budynku w Charkowie

    Wbite w nawierzchnię ulicy pozostałości rosyjskiego pocisku w Charkowie

  • 19:32

    Wołodymyr Zełenski przemawiał w portugalskim Zgromadzeniu Republiki

  • 19:29

    Z Polską Agencją Prasową rozmawiał Wład, mieszkaniec Kijowa. Relacjonował, jak wyglądało jego życie od początku rosyjskiej agresji.

    - 24 lutego obudziły mnie eksplozje, byłem przerażony i zszokowany, bo aż do tego momentu nie wierzyłem, że dojdzie do wojny. Potem ciągle słychać było alarmy, o których istnieniu wcześniej nawet nie wiedziałem - wspomniał, student prawa całe życie mieszkający w ukraińskiej stolicy.

    - Spanikowałem i chciałem wyjeżdżać, ale uspokoili mnie rodzice. W domu mamy taką tradycję, że co czwartek rodzice jadą na targ i kupują dużo różnych serów. Tego dnia również wyjechali, ale przez kilka godzin musieli stać w kolejkach i ostatecznie serów nie kupili, bo wszystko było zamknięte - dodał.

    Zapytany, jak podjęto decyzję o pozostaniu w stolicy, w kierunku której odpalono już kilka pocisków rakietowych i ruszyły rosyjskie wojska lądowe, Wład przyznał, że "nie mieliśmy dokąd wyjeżdżać, bo cała nasza rodzina jest albo w Kijowie, albo w Rosji".

    - Przez kilka pierwszych dni stale słyszeliśmy eksplozje, walki toczone na przedmieściach Kijowa, ostrzał Buczy i Irpienia. Teraz może trudno w to uwierzyć, ale po kilku dniach przywykłem do hałasu i nie zwracałem na to większej uwagi - wyznał.

    Na pytanie o to, jak po wybuchu wojny zmieniła się jego codzienność mówi, że "przez pierwszych dziesięć dni trudno było zdobyć jedzenie".

    - Nie wiedzieliśmy, ile to potrwa. Później wszystko wróciło do normy i sklepy znów były pełne. Na studiach i w pracy szybko przeszliśmy na tryb zdalny. Poza tym, gdy minął pierwszy szok, dużo czasu spędzałem w domu czytając, czasem wychodziłem też na krótkie spacery - mówił.

    Wład zaznaczył, że nie wszyscy w jego otoczeniu podchodzą do nowej rzeczywistości z takim spokojem. - Moja dziewczyna codziennie czyta wiadomości. Żyje tym, co dzieje się w kraju i czasem panikuje. Mój przyjaciel przestał ze mną rozmawiać, bo ze względu na nagromadzony stres kompletnie zamknął się w sobie - przyznał.

  • 19:21

    Portal Suspilne, powołując się na centrum ratownictwa medycznego, informuje, że w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta, zginęły dwie osoby.

    Portal podał, że pocisk trafił w komorę silnikową, a samochód spłonął.

    Charków znajduje się pod stałym ostrzałem wojsk rosyjskich.

  • 19:15

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal informacyjny Ukrinform, podał, że w oblężonym Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy.

    Zełenski przyznał, że rozpatrywane są dwie opcje odblokowania miasta: militarna i dyplomatyczna.

    - Odblokowanie Mariupola jest możliwe na kilka sposobów. Istnieje droga militarna, musimy się do niej przygotować i przygotowujemy się, żeby być silnymi. I tutaj potrzebujemy pomocy naszych partnerów. To dla nas trudne, potrzebujemy odpowiedniej broni. Ale myślimy o tym - powiedział prezydent.

    Jednocześnie wymienił inny sposób - dyplomatyczny, humanitarny, który - jego zdaniem - może być zrealizowany bardzo szybko.

    - Zaproponowaliśmy kilka opcji, nawet nie bezpośrednio, (a) przez pośredników w formie wymiany, aby zacząć przynajmniej od 'rannych za rannych'. W twierdzy jest ponad 400 rannych. I to tylko wojskowi. Są też ranni cywile - powiedział Zełenski.

    W czwartek rano ukraiński sztab generalny podał, że "na kierunku donieckim i taurydzkim nieprzyjaciel próbował przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem". Mimo rozkazu wydanego przez Władimira Putina wojska rosyjskie "kontynuowały naloty i podejmowały próby szturmu w rejonie portu i kombinatu metalurgicznego Azowstal".

  • 19:07

    W ramach kolejnej rundy sankcji nałożonych na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę Wielka Brytania zakazała importu kawioru i innych wysokiej klasy produktów z Rosji, zaś cło importowe na kolejne grupy produktów podniosła do 35 procent.

    Oprócz kawioru zakazem importu objęte są także srebro i produkty z drewna, a wśród tych, które zostały obłożone podwyższoną stawką celną, są diamenty i kauczuk. Łączna wartość importu tych produktów wynosiła do tej pory 130 milionów funtów rocznie. Ponieważ już w połowie marca podwyższono stawki celne na 19 innych grup towarów, oznacza to, że zakazami importu lub wyższymi stawkami objęty jest import o wartości ponad miliarda funtów.

    - Wielka Brytania nadal stoi ramię w ramię z Ukrainą i ściśle współpracuje z naszymi zagranicznymi partnerami, aby wyrządzić reżimowi Putina jak największe szkody, ograniczając środki i fundusze potrzebne mu do prowadzenia tej nielegalnej wojny. Korzystamy z każdej możliwej okazji, by zwiększyć presję w celu izolacji rosyjskiej gospodarki, a te kolejne środki jeszcze bardziej dokręcą śrubę, zamykając lukratywne drogi finansowania machiny wojennej Putina - oświadczyła minister handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan.

  • 18:48

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się dziś do parlamentu i narodu Portugalii z prośbą o przekazanie czołgów Leopard, transporterów opancerzonych i pocisków przeciwokrętowych Harpoon, aby Ukraina mogła bronić się przed rosyjską agresją.

    - Kiedy zwracamy się do narodów wolnego świata, mówimy o prostych i zrozumiałych rzeczach. Żądamy uzbrojenia, żeby obronić się w obliczu brutalnego rosyjskiego wtargnięcia, które przyniosło naszym ludziom tyle zła, ile przed 80 laty przyniosło nazistowskie wtargnięcie. Czołgi Leopard, transportery opancerzone, rakiety przeciwokrętowe Harpoon - to właśnie jest to, co u was jest i czym możecie pomóc obronić wolność i cywilizację Europy. Dlatego zwracam się do waszego państwa z prośbą o przekazanie nam tej pomocy - powiedział przez łącze wideo.

  • 18:40

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal udostępnił zdjęcia ze spotkania z minister finansów Janet Yellen. Opisał, że w trakcie rozmów omówiono między innymi sankcje wobec Rosji i zwiększenie pomocy finansowej dla Ukrainy.

  • 18:25

    Premierzy Hiszpanii i Danii spotkali się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim.

    Premierzy Hiszpanii i Danii, Pedro Sanchez i Mette Frederiksen, w Kijowie. Spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim

  • 18:15

  • 18:04

    W skład ogłoszonego dziś nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wejdą 72 haubice 155 mm wraz z pojazdami do ich holowania, 144 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej, a także co najmniej 121 dronów taktycznych Phoenix Ghost - wymienił Pentagon.

    Jak przekazał w wydanym komunikacie rzecznik resortu John Kirby, nowe dostawy ciężkiej artylerii pozwolą, wraz z ogłoszonymi tydzień wcześniej 18 haubicami, na wyposażenie pięciu batalionów.

    Poza artylerią w pakiecie znalazło się "ponad 121" dronów taktycznych Phoenix Ghost oraz "sprzęt polowy i części zamienne". Kirby wyjaśnił, że nowe bezzałogowce są podobne do wysłanych wcześniej dronów-kamikaze Switchblade i służą głównie do eliminowania artylerii wroga. Dodał, że zostały one szybko opracowane przez amerykańskie siły powietrzne w odpowiedzi na konkretne wymagania Ukraińców.

  • 17:55

    Maxar Technologies opublikowało zdjęcia z miejscowości Manhusz, niedaleko Mariupola, opisując, że widać na nich masowe groby. Zdjęcia - jak podano - były wykonane między połową marca a połową kwietnia.

    Zdjęcie z miejscowości Manhusz, niedaleko Mariupola. Mają być na nim widoczne masowe groby

    Zdjęcie z miejscowości Manhusz, niedaleko Mariupola. Mają być na nim widoczne masowe groby

  • 17:38

    Miasto jest w pełni zablokowane, już nie istnieje jako miasto, jest całkowicie zniszczone - powiedział na antenie TVN24 wicemer Mariupola Siergiej Orłow.

    Posłuchaj rozmowy:

    Wicemer Mariupola: mamy dziesięć razy więcej zbrodni wojennych i przypadków ludobójstwa niż w Buczy

  • 17:13

    Wołodymyr Zełenski odniósł się do nowego pakietu pomocy ogłoszonego przed godziną przez Joe Bidena.

    Wyraził wdzięczność za "wspieranie narodu ukraińskiego w walce z rosyjską agresją" i podkreślił, że "pomoc jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek", bo ratuje ona "życie obrońców demokracji i wolności oraz przybliża do przywrócenia pokoju w Ukrainie".

  • 17:12

    Do Zaporoża, znajdującego się pod kontrolą władz ukraińskich, dotarły dziś trzy autobusy ewakuacyjne z obleganego przez Rosjan Mariupola - informuje portal Hromadske.

    Są to, jak wynika z relacji, trzy z czterech autobusów, które zdołały w środę wyjechać z Mariupola.

    Wcześniej mer Mariupola Wadym Bojczenko informował, że ewakuacja, którą wstępnie uzgodniono z Rosjanami w środę rano, odbywała się w skrajnie trudnych warunkach i de facto została zerwana przez stronę rosyjską.

    "Rozpoczęły się walki: słychać było wystrzały, czołgi atakowały obrońców miasta. I dlatego przestraszeni ludzie sami decydowali – jechać czy nie. Niestety, wiele osób postanowiło pozostać w mieście, bo obawiali się, że istnieje zagrożenie dla ich życia" – informował Bojczenko.

    W efekcie z miasta wyjechały cztery autobusy z około 80 osobami. Ludzie ci przenocowali w okupowanym Berdiańsku, a następnie dojechali do Wasyliwki, gdzie zostali przekazani stronie ukraińskiej i ruszyli dalej do Zaporoża.

    Mariupol, ukraińskie miasto portowe nad Morzem Azowskim, od pierwszych dni marca jest oblężone, pod ciągłym ostrzałem i bombardowaniem. Mieszkańcy są uwięzieni w mieście, wielokrotne próby ewakuacji nie powiodły się.

  • 16:57

    Ukraiński milioner Andrij Stawnicer, który uciekł przed wojną do Lublina, przekazał, że poprosił ukraińskie wojsko o zbombardowanie jego wilii, gdy okazało się, że na początku marca zajęły ją rosyjskie wojska.

    Stawnicer, prezes przedsiębiorstwa z branży IT TransInvestService, opisał w wywiadzie dla brytyjskiej stacji ITV, że zobaczył przez jedną z kamer, która nie została zniszczona przez Rosjan, że okupanci zajęli pozycje na terenie jego posiadłości. Przywieźli ze sobą sprzęt wojskowy.

    Milioner skontaktował się z ukraińskim wojskiem i podał współrzędne willi, prosząc o jej zbombardowanie. Jak zapewnił, uznał to za "oczywistą decyzję". Dodał, że czuł obrzydzenie, obserwując rosyjskich żołnierzy w swoim domu.

    Gdy ukraińska armia zbombardowała na prośbę biznesmena jego willę, podzielił się on na Facebooku zdjęciem, które według niego ukazuje zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy.

  • 16:51

  • 16:40

    Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman powiedziała w Brukseli, że Rosja nie osiąga swoich celów podczas inwazji na Ukrainę i że częściowo powodem tego są zachodnie sankcje.

    - To, do czego dążymy, to strategiczna porażka Władimira Putina i Kremla. I wierzę, że to już się dzieje, że bez względu na to, co się stanie Ukraina przetrwa - oświadczyła Sherman podczas wydarzenia zorganizowanego przez brukselski think tank Friends of Europe.

  • 16:32
    Reuters, powołując się na źródła agencji TASS, podaje, że w pożarze, który wybuchł w instytucie naukowo-badawczym rosyjskiego ministerstwa obrony w Twerze zginęło siedem osób.

    Pożar objął powierzchnię około 1 tysiąca metrów kwadratowych. W budynku zawalił się dach.


  • 16:30

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal odwiedził w czwartek Biały Dom - informuje agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło w amerykańskiej administracji.

    Anonimowy urzędnik nie powiedział, czy doszło do spotkania Szmyhala z prezydentem USA Joe Bidenem.

    Jak pisze Reuters, szef ukraińskiego rządu będzie rozmawiał dziś z ministrem obrony USA Lloydem Austinem i minister finansów Janet Yellen.

  • 16:18

    Zakończyła się konferencja amerykańskiego prezydenta.

    Joe Biden

  • 16:18

    Jak długo USA mogą utrzymać ten poziom wsparcia wojskowego dla Ukrainy? Biden: Posiadamy zdolności, aby robić do przez długi czas. Pytanie: czy będziemy dalej utrzymywać wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej i równocześnie wywierać presję na Putina? Najważniejsze, aby utrzymać jedność. Na razie wszystko idzie dobrze.

  • 16:16

    Biden pytany o sytuację w Mariupolu i oświadczenie Putina, że kontroluje to miasto: Są wątpliwości co do tego, czy faktycznie kontroluje Mariupol. Powinien pozwolić na korytarze humanitarne, żeby ludzie mogli wyjść. Nie ma dowodów, że Mariupol padł.

  • 16:15

    Biden odpowiada na pytania dziennikarzy.

  • 16:15

    Biden: Nigdy nie zawiedziemy naszej determinacji. Chce podziękować wszystkim Amerykanom za wsparcie dla narodu ukraińskiego. Dziękuję.

  • 16:14

    Biden: Putin liczy, że jedność Zachodu zepsuje się. Ale nie. Raz jeszcze udowodnimy, że myli się.

  • 16:13

    Biden: Zbliżamy się do końca drugiego miesiąca tej walki i już widzimy, że Putin nie zrealizował swoich podstawowych ambicji na polu walki. Kijów wciąż stoi dumnie.

  • 16:12

    Biden: Stany Zjednoczone zakazują wejścia statków pod banderą rosyjską, czy związanych z Rosją, w naszych portach. Żaden statek pod banderą rosyjską lub należący do podmiotu rosyjskiego nie będzie mógł dokować w porcie Stanów Zjednoczonych. Żaden, ani jeden.

  • 16:11

    Biden: Będziemy nadal izolować Rosję na światowej arenie.

  • 16:11

    Biden: Gdy byłem w Europie, w zeszłym miesiącu, powiedziałem, że USA przyjmą 100 tysięcy Ukraińców. 10 tysięcy Ukraińców już przyjechało. Dziś ogłaszam nowy program dla Ukrainy, który pomoże Ukraińcom szukającym miejsca do schronienia. Program uzupełni drogi prawne, cały system ubiegania się o wizę uchodźczą.

  • 16:10

    Biden: W ciągu ostatnich tygodni widzieliśmy ogromne koszty ludzkie ambicji Putina. Ponad 5 milionów Ukraińców wyjechało ze swojego kraju, to przerażające.

  • 16:09

    Biden: Mamy miliard dolarów przekazanych Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. To pieniądze, które pomogą ustabilizować gospodarkę i wesprzeć społeczności, które zostały zdewastowane przez rosyjską agresję.

  • 16:08

    Biden: Nasza jedność z sojusznikami, jedność z Ukraińcami wysyła jasne przesłanie do Putina. Putin nigdy nie osiągnie zwycięstwa w dominacji oraz okupowaniu całej Ukrainy. To się nigdy nie wydarzy. Mamy do czynienia z ogromnym oporem Ukrainy na polu walki.

  • 16:07

    Biden: Aby podtrzymać Ukrainę, w przyszłym tygodniu będę musiał się zwrócić do Kongresu w sprawie wysłania dodatkowej broni. Oczekuję, że Kongres zadziała szybko. Chciałbym podziękować jego członkom za wsparcie dla narodu ukraińskiego.

    Joe Biden

  • 16:06

    Biden: Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukraińców. Teraz musimy przyśpieszyć pakiety pomocy, aby pomóc Ukrainie w przygotowaniu się na rosyjską ofensywę. Musimy zapewnić stały napływ broni do Ukrainy w najbliższych tygodniach.

  • 16:05

    Biden: Nie ograniczamy się tylko do rozmów, wysyłamy fundusze do Ukrainy, bezpośrednio na linię frontu wolności.

  • 16:03

    Biden: W ubiegłym tygodniu podpisałem pakiet 800 milionów dolarów pomocy. Dzisiaj ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy. To ciężka artyleria, dziesiątki haubic, 140 tysięcy pocisków, drony taktyczne.

    Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

  • 16:02

    Biden: Siły rosyjskie wycofały się z Kijowa. Powinniśmy złożyć wyrazy uznania siłom ukraińskim. Wiele im zawdzięczamy. Zbrodnie wojenne są oczywiste dla całego świata.

  • 16:01

    W Waszyngtonie rozpoczyna się wystąpienie Joe Bidena.

  • 15:57

  • 15:47

    Działania wojsk Federacji Rosyjskiej wobec ludności cywilnej na Ukrainie to ludobójstwo - uznał jednogłośnie estoński parlament. Kilka godzin wcześniej rezolucję o podobnym brzmieniu przyjął parlament Łotwy, Saeima.

    "Na czasowo okupowanych terytoriach (Ukrainy), w szczególności w Buczy, Borodziance, Hostomlu, Irpieniu, Mariupolu oraz w wielu innych ukraińskich miejscowościach, Federacja Rosyjska dokonała aktów ludobójstwa, między innymi morderstw, wymuszonych zaginięć, deportacji, uwięzień, tortur, gwałtów i profanacji zwłok" - napisał estoński parlament, Riigikogu, w oświadczeniu cytowanym przez portal ERR News.

    Stwierdzono także, że w wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie do zbrodni dochodziło w wyniku podżegania przez rosyjskie przywództwo polityczne i wojskowe oraz krajowe władze zajmujące się propagandą. Estońscy parlamentarzyści wezwali do zbadania tych zbrodni oraz powołania sądu międzynarodowego w celu ukarania winnych.

    W oświadczeniu przekazano ponadto, że kraje całego świata powinny natychmiast zwiększyć sankcje gospodarcze skierowane przeciwko Rosji oraz zapewnić Ukrainie szeroką pomoc wojskową i humanitarną.

  • 15:38

    W Kijowie symbolicznie otwarto dziś przestrzeń European Working Place "WeEurope", która będzie miejscem spotkań i dyskusji, sprzyjających integracji europejskiej Ukrainy. Przesłanie jest proste: Kijów to Europa, a Dom Europy w Kijowie to też nasz dom - podkreślił pomysłodawca inicjatywy, francuski polityk Alain Madelin.

    Pomysł utworzenia takiej placówki zrodził się kilka tygodni temu i dziś udało się go zrealizować w samym sercu Kijowa - mówił Madelin na poświęconej otwarciu placówki konferencji prasowej, która odbyła się przed kijowskim ratuszem. W latach 80. i 90. XX wieku Madelin kilkakrotnie zasiadał we francuskim rządzie, był m.in. ministrem gospodarki i finansów; był również europarlamentarzystą i deputowanym do francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

  • 15:24

    Sanchez wcześniej opublikował nagranie ze swojej wizyty w Borodziance w obwodzie kijowskim. "Nie zostawimy Ukraińców samych" - zapewnił, pisząc o "horrorze i okrucieństwie wojny", jakie zobaczył w tym mieście.

  • 15:19

    Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i szefowa rządu Danii Mette Frederiksen, którzy spotkali się dziś w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zadeklarowali dalszą pomoc dla ukraińskich sił zbrojnych.

    Hiszpania - jak obiecał Sanchez - wyśle na Ukrainę 200 ton amunicji i sprzętu. Z kolei Fredriksen zapowiedziała, że Dania udzieli Ukrainie dalszej pomocy wojskowej o wartości 90 milionów dolarów i poprze dalsze sankcje wobec Rosji.

  • 15:10

    Prezydent USA Joe Biden ma dziś ogłosić kolejną transzę dostaw broni na Ukrainę, wartą 800 milionów dolarów - podała agencja Reutera, powołując się na urzędnika administracji. Pakiet ma zawierać m.in. dodatkowe dostawy broni artyleryjskiej.

    Prezydent ma ogłosić nowy pakiet pomocy podczas wystąpienia planowanego na godzinę 15.45 czasu polskiego.

    W środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki sugerowała, że jednym z głównych komponentów nowej transzy ma być artyleria, która według Pentagonu ma odegrać kluczową rolę w bitwie o Donbas. W ogłoszonym w ubiegłym tygodniu pakiecie, również wartym 800 mln, znalazły się m.in. haubice 155 mm wraz z 40 tys. pocisków. W środę zaczęły się szkolenia ukraińskich żołnierzy z użytkowania tych systemów.

  • 15:05

    Rada Najwyższa Ukrainy poparła propozycję przedstawioną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i przedłużyła obowiązywanie stanu wojennego w kraju co najmniej do 25 maja.

    Stan wojenny na Ukrainie został wprowadzony po zaatakowaniu tego kraju przez Rosję 24 lutego.

  • 14:42

    Rosjanie rozpoczęli akcję poszukiwawczą w miejscu zatonięcia krążownika Moskwa w północno-zachodniej części Morza Czarnego, o czym poinformował dziś na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.

    - W strefie operacyjnej Morza Czarnego przebywa to samo zgrupowanie wrogich okrętów. Kontynuując blokowanie żeglugi, flota wroga prowadzi rozpoznanie, transport towarów i działania poszukiwawcze w miejscu zatonięcia krążownika Moskwa – powiedział Nazarow w opublikowanym nagraniu wideo.

    Przekazał także, że utrzymuje się groźba uderzeń rakietowych na terytorium obwodu odeskiego i innych.

    Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostce

  • 14:24

    O ataku rakietowym Rosjan na Zaporoże poinformowały w czwartek władze obwodowe. Przeciwnik próbował zniszczyć obiekty infrastruktury miejskiej – podano.

    "'Przyleciały' dwie rakiety. Nikt nie ucierpiał. Przeciwnik po raz kolejny próbował zniszczyć obiekty infrastruktury w Zaporożu. Szczegóły będą podane później" – poinformowała administracja obwodowa w Telegramie.

  • 14:19

    W mieście Popasna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęło od początku inwazji ponad 100 mieszkańców. Obecnie przebywa tam zaledwie 2,5 tys. osób, które chowają się w schronach - poinformował w czwartek na Telegramie szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj.

    "Aktualnie rosyjskie wojska kontrolują niemal połowę miasta. Nie mamy dostępu do wszystkich miejsc w Popasnej. Z okupowanego obszaru najeźdźcy przymusowo 'ewakuują', czyli faktycznie deportują ludzi do Pierwomajska (na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej - red.)" - przekazał Hajdaj.

  • 13:57

    Prawie wszyscy mężczyźni w Mariupolu byli za kratami w rosyjskich obozach filtracyjnych - powiedział w czwartek mer tego oblężonego przez Rosjan miasta Wadym Bojczenko.

    Poinformował, że wokół zablokowanego Mariupola Rosja utworzyła cztery obozy filtracyjne.

  • 13:55

    Wielka Brytania ogłosiła w czwartek objęcie sankcjami 26 osób oraz podmiotów z sektora wojskowego Rosji, bezpośrednio odpowiedzialnych za okrucieństwa wobec mieszkańców Ukrainy, lub pośrednio je wspierających.

  • 13:36

    Dwie osoby zginęły, a około 30 zostało rannych w pożarze, który wybuchł w czwartek w instytucie naukowo-badawczym rosyjskiego ministerstwa obrony w Twerze, około 160 km na północ od Moskwy. Instytut podlega wojskom obrony powietrzno-kosmicznej.

    Pożar w jednym z pomieszczeń wybuchł w czwartek przed południem. Świadkowie, których cytuje niezależny portal Meduza, opisywali, że z powodu gęstego, gryzącego dymu ludzie wyskakiwali z okien. Około 30 osób zostało wyprowadzonych z budynku. Wśród poszkodowanych są ludzie, którzy musieli wyskoczyć z budynku przez okno.

    Pożar objął powierzchnię około 1 tys. metrów kwadratowych. W budynku zawalił się dach. Trwa akcja ratownicza.

  • 13:25

    Rosyjscy żołnierze zdecydowali się oblegać zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, ponieważ zrozumieli, że nie są w stanie zdobyć ich siłą - ocenił w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

    - Rosyjskie wojska poniosły duże straty, atakując Azowstal. Nasi obrońcy wciąż sprawują kontrolę nad tym obiektem - dodał Arestowycz podczas briefingu prasowego.

    Według doradcy prezydenta Zełenskiego część rosyjskich sił została wycofana z Mariupola do północnej części Donbasu. - Podjęto taką decyzję, aby wzmocnić oddziały, które próbują zrealizować główny cel ofensywy, czyli opanowanie całego terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego - podkreślił polityk.

  • 12:04

    Charków, drugie co do wielkości ukraińskie miasto, stało się w czwartek celem intensywnych bombardowań - poinformował mer miasta Ihor Terehchow.

    "Potężne wybuchy, Federacja Rosyjska wściekle bombarduje miasto - oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu. Przekazał, że w północno-wschodniej części miasta wciąż pozostaje około miliona ludzi. Dodał, że ewakuowało się około 30 procent mieszkańców - to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze.

  • 11:54

    W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim wojska rosyjskie zniszczyły wszystkie magazyny żywnościowe; ludzie otrzymują produkty tylko z dostaw humanitarnych - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  • 11:34

    Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna oraz premier Danii Mette Frederiksen w Kijowie [21.04.2022]

  • 11:33

    Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła już około 21 tys. żołnierzy – poinformował w czwartkowym komunikacie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Ponadto wojska najeźdźcy straciły dotychczas:
    > 829 czołgów,
    > 2118 transporterów opancerzonych,
    > 393 systemy artyleryjskie,
    > 136 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
    > 67 systemów obrony przeciwlotniczej,
    > 172 samoloty,
    > 151 śmigłowców,
    > 1508 samochodów,
    > osiem okrętów i łodzi,
    > 76 cystern z paliwem,
    > 166 samolotów bezzałogowych.

    Mężczyzna przy zniszczonym rosyjskim pojeździe w okolicach Czernihowa (20.04.2022)

  • 11:24

    Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) poinformowała, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi i broń ciężką, odbędzie się to jednak poprzez wymianę sprzętu w ramach partnerskich krajów UE i NATO – poinformował w czwartek portal NTV.

  • 11:01

    Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w czwartek Rosję do pilnego zapewnienia korytarza humanitarnego w celu ewakuacji ludności cywilnej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu.

    Dym unoszący się nad fabryką Azowstal podczas rosyjskiego nalotu na Mariupol (zdjęcie z 18.04.2022)

  • 10:28

    Witek: Kobiety są twarzą tej okrutnej wojny na Ukrainie. Z jednej strony widzimy kobiety, które z bronią w ręku walczą. Z drugiej strony widzimy niezwykle heroiczne kobiety, które muszą zadbać o swoje dzieci, wyjeżdżają do nieznanego kraju, do obcych ludzi, zostawiają cały dobytek i tracą wszystko. Ale to są też kobiety, które rodzą na betonie w zimnych piwnicach, to kobiety, które patrzą na śmierć swoich dzieci.

  • 10:24

    Marszałek Sejmy Elżbieta Witek na konferencji prasowej z wiceprzewodniczącą Rady Najwyżej Ukrainy: Jako przewodniczące parlamentów jesteśmy mamami, jesteśmy babciami, ale przede wszystkim jesteśmy kobietami i potrafimy wczuć się w sytuację tych kobiet, które zostały na Ukrainie i z bronią w ręku walczą, albo są parlamentarzystkami, które w tych trudnych czasach biorą udział w sesjach Rady Najwyższej.

  • 10:18

    Rosja dokonuje ludobójstwa ukraińskiego narodu - oświadczył Sejm Łotwy w jednogłośnie przyjętej w czwartek rezolucji. Parlament wezwał państwa UE do natychmiastowego wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy

  • 10:02

    Jeśli pojawi się możliwość uderzenia na Most Krymski, łączący półwysep z Rosją, oczywiście to zrobimy - zapowiedział w środę wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow na antenie Radia NW. Zaatakowalibyśmy już ten most, gdyby była na to szansa - dodał.

    12 kwietnia weteran walk w Donbasie i deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Roman Kostenko podkreślił w rozmowie z Radiem NW militarne znaczenie Mostu Krymskiego. - Byłoby dobrze, gdyby nasi partnerzy zapewnili nam takie dostawy uzbrojenia, które pozwoliłyby nam "dosięgnąć" do Mostu Krymskiego. Rozwiązałoby to wiele naszych problemów - ocenił polityk.

    Most Krymski łączący anektowany półwysep z Rosją

  • 9:35

    Na granicy z separatystyczną republiką Naddniestrza Ukraina wzmacnia środki bezpieczeństwa, by zapobiec przenikaniu dywersantów wroga - poinformował w czwartek rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

    Wzrasta prawdopodobieństwo pewnych działań dywersyjnych z udziałem tzw. armii Naddniestrza i innych struktur siłowych tej separatystycznej republiki w Mołdawii - powiedział na nagraniu rzecznik.

  • 9:34

    W nocy ze środy na czwartek wojska rosyjskie rzadziej ostrzeliwały obwód charkowski na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się jednak w rejonie Iziumu - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze regionów.

    Pod ostrzałami rakietowymi znalazł się w nocy Mikołajów, ważny port na południu Ukrainy. W obwodzie dniepropietrowskim zaś wojska rosyjskie ostrzelały z systemów rakietowych Uragan przedmieścia Zełenodolska.

    Ukraiński żołnierz w Charkowie (20 kwietnia)

    Trudna sytuacja jest w obwodzie ługańskim, gdzie toczą się ciężkie walki pozycyjne w rejonie miast Popasna i Rubiżne. Walki wyrządziły w Rubiżnem znaczne zniszczenia.

    W obwodzie donieckim ostrzeliwana była cała linia rozgraniczenia walczących stron. Wojska rosyjskie podjęły nad ranem aktywniejsze działania w pobliżu Marjinki i Nowomychajliwki.

    W obwodzie chersońskim, graniczącym z anektowanym Krymem, sytuacja jest krytyczna. Wybuchy i ostrzały słychać we wszystkich rejonach. Infrastruktura jest zniszczona. Na razie brak informacji o zabitych i rannych.

  • 9:21

    Zobowiązaliśmy się, by w 2022 r. wraz ze społecznością międzynarodową dostarczyć Ukrainie dodatkowe wsparcie, którego wartość będzie przekraczała 24 mld dolarów - zadeklarowali ministrowie finansów krajów G7, którzy spotkali się w środę w Waszyngtonie.

  • 8:55

    Litwa wysłała nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym ciężkie moździerze – powiedział w czwartek minister obrony Arvydas Anuszauskas. Zastrzegł, że jego resort nie ogłosi publicznie, ile dokładnie moździerzy otrzymała Ukraina.

  • 8:46

    Jedna osoba nie żyje, a dwie są ranne wskutek nocnych rosyjskich ostrzałów Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

    W środę wieczorem mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz przekazał, że w mieście słychać eksplozje. "Przyjaciele, znowu słyszymy wybuchy w Mikołajowie. Pozostawajcie w schronach albo przestrzegajcie zasady dwóch ścian. Trzymajcie się z dala od okien" - napisał mer w serwisie Telegram.

  • 7:55

    Rosyjscy okupanci chcą jak najszybciej przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej". Zostanie ono przyspieszone i odbędzie się nie na początku maja, lecz już 27 kwietnia - poinformowało w nocy ze środy na czwartek Dowództwo Operacyjne "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Ten pośpiech w próbie usankcjonowania okupacyjnych władz pokazuje, że rosyjscy najeźdźcy - jak zawsze - lekceważą wszelkie prawa i normy. Wyznaczenie daty tzw. referendum na dzień powszedni, w środku tygodnia (na środę - red.), dowodzi, że wroga nie interesuje wola lokalnych mieszkańców. Scenariusz tego przedsięwzięcia został już opracowany, a jego rezultat jest znany" - wskazano w komunikacie dowództwa na Facebooku.

  • 7:48

    "Dziś w Irpieniu zatrzymano dwóch ludzi z okupacyjnej grupy dywersyjno-zwiadowczej. Jeszcze siedmiu ludzi z tej grupy przemieszcza się" - poinformowała rada miejska Buczy. Według jej komunikatu, ogłoszonego w środę wieczorem, celem dywersantów jest uprowadzenie wojskowych ukraińskich, konkretnie - oficerów.

    Rada miejska Buczy dodała, że ma informacje o trzech grupach dywersyjnych znajdujących się w tym rejonie. Nie jest jasne, ilu ludzi działa w tych grupach. Rada zaapelowała do mieszkańców o ostrożność.

    Zniszczenia w Irpieniu (07.04.2022)

  • 7:36

    Siły rosyjskie w Donbasie posuwają się w kierunku Kramatorska - podał brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji danych wywiadowczych. W celu wsparcia ofensywy, Rosjanie utrzymują wysoki poziom aktywności w powietrzu. Ich celem jest zniszczenie ukraińskich zdolności do obrony przeciwlotniczej - podał Londyn.

    "Rosja najprawdopodobniej pragnie pokazać znaczące sukcesy przed Dniem Zwycięstwa 9 maja. Może mieć to wpływ na to, z jaką szybkością i siłą będzie próbowała prowadzić operację w dniach poprzedzających święto" – napisano w komunikacie.

  • 6:51

    W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie planują zorganizować przymusową mobilizację mieszkańców do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie - podaje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według sztabu w obwodzie chersońskim "kontynuowane jest terroryzowanie mieszkańców", a wojska rosyjskie chcą całkowicie zablokować pomoc humanitarną ze strony ukraińskich władz.

    W wiosce Zołota Bałka Rosjanie powiedzieli mieszkańcom, że "zielonych korytarzy" ewakuacyjnych więcej nie będzie i zabronili im opuszczania miejscowości - czytamy w komunikacie. Wojska rosyjskie zapowiedziały też, że w przypadku ostrzału przez siły ukraińskie ich pozycji, zaczną ostrzeliwać wioskę.

  • 6:34

    Rosja odrzuciła propozycję sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wprowadzenia czterodniowej "Wielkanocnej przerwy humanitarnej" na Ukrainie - poinformował w czwartek rano na Twitterze stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kyslyca.

    "Stanowisko moskiewskiego Fuhrera zostało przedstawione w Radzie Bezpieczeństwa. Przedstawiciel Rosji powiedział, że 'wezwania do pokoju i zawieszenia broni są w tych okolicznościach bardzo nieprawdziwe i nieszczere'" - napisał Kysylyca.

  • 4:54

    "Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO pojawiło się wrażenie, że są tacy w państwach członkowskich NATO, którzy chcą, aby wojna trwała nadal. Niech wojna będzie kontynuowana, a Rosja osłabnie" – powiedział w CNN minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

    Turecki dyplomata skomentował też możliwość spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim. Według niego, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest w stałym kontakcie z oboma przywódcami.

    - Prezydent Erdogan będzie ponownie rozmawiał z przywódcami w nadchodzących dniach. Wczoraj rozmawiałem z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Ławrowem i ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Kułebą – dodał Cavusoglu. Zaznaczył, że spotkanie Putina i Zełenskiego w Turcji jest nadal możliwe: "W zasadzie obydwaj pozytywnie mówią o spotkaniu się w sprzyjających warunkach".

  • 4:54

    "Jesteśmy wdzięczni Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antonio Gutteresowi za inicjatywę wprowadzenia czterodniowej wielkanocnej 'przerwy humanitarnej' na Ukrainie. W pełni podzielamy pogląd, że jest ona konieczna dla bezpiecznej ewakuacji tysięcy cywilów, którzy chcą opuścić niebezpieczne strefy trwających i możliwych działań wojennych, zwłaszcza z atakowanego od dawna Mariupolu" - napisano w komunikacie ukraińskiego MSZ.

    MSZ w Kijowie stwierdziło także, iż wysoko ocenia gotowość ONZ do zapewnienia dostarczenia pomocy humanitarnej ludności najbardziej dotkniętych obszarów Ukrainy w przypadku doprowadzenia do zawieszenia broni.

  • 4:54

    W Donbasie żołnierze sił ukraińskich skutecznie odparli w środę dziewięć ataków Rosjan i zniszczyli rosyjski sprzęt, a także skład amunicji - podał na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskiego dowództwa operacyjnego działającego w tym regionie.

    "Dzięki umiejętnym działaniom i umiejętnościom nasi żołnierze zadali straty rosyjskim okupantom. W szczególności ukraińscy obrońcy zniszczyli jeden system rakiet przeciwlotniczych, jeden czołg, jeden system artyleryjski, 10 jednostek pancernych, 2 jednostki inżynieryjne, 2 jednostki pojazdów mechanicznych i skład amunicji wroga" - napisano w komunikacie.

    Ukraińska armia dodała, że jednostki jej obrony przeciwlotniczej zestrzeliły jeden pocisk manewrujący i 3 bezzałogowe statki powietrzne Orłan-10.

  • 4:53

    Ukraińska armia pod Charkowem [20.04.2022]

    Ukraiński żołnierz pod Charkowem [20.04.2022]

    Ukraińscy żołnierze pod Charkowem [20.04.2022]

  • 4:53

    Ukraiński wywiad przechwycił telefoniczną rozmowę między rosyjskimi żołnierzami, w której jest mowa o rozkazie zabicia wszystkich jeńców wojennych w rejonie Popasny w obwodzie ługańskim - poinformowała agencja Ukrinform.

    "To jawna zbrodnia wojenna, pogwałcenie prawa międzynarodowego i kolejny uderzający przykład, że rosyjska armia to mordercy, gwałciciele i szabrownicy, a w żadnym wypadku nie są to żołnierze” – napisał wywiad w komunikacie. "Po raz kolejny ostrzegamy, że zbrodnie wojenne nie mają przedawnienia i gwarantujemy, że wszyscy zbrodniarze wojenni zostaną sprawiedliwie ukarani!" - dodano.

Autorka/Autor:asty,ft, akw/kab

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl, BBC

Tagi:
Raporty: