Rada Europy o "pogarszającej się sytuacji" w polskim sądownictwie i o niewystarczającym zapobieganiu korupcji

Źródło:
tvn24.pl
Sędzia Wróbel: Na reformach wymiaru sprawiedliwości trzeba się znać. To jest bardzo skomplikowana sprawa
Sędzia Wróbel: Na reformach wymiaru sprawiedliwości trzeba się znać. To jest bardzo skomplikowana sprawaTVN24
wideo 2/5
Sędzia Wróbel: Na reformach wymiaru sprawiedliwości trzeba się znać. To jest bardzo skomplikowana sprawaTVN24

Grupa Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), organ Rady Europy, opublikowała raport, w którym pisze o "pogarszającej się sytuacji" polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem grupy polscy sędziowie są coraz bardziej podatni na kontrolę polityczną. GRECO wskazała też na niewystarczające działania w sprawie zapobiegania korupcji na najwyższych szczeblach politycznych.

Grupa Państw Przeciwko Korupcji, będąca organem Rady Europy, opublikowała w poniedziałek raport dotyczący zapobiegania korupcji w odniesieniu do posłów, sędziów i prokuratorów. Dokument ten to aktualizacja oceny reform z lat 2016-2018, które - jak stwierdziła wtedy GRECO - znacznie osłabiły niezależność sądownictwa.

W nowym raporcie GRECO stwierdziła, że sytuacja "pogorszyła się jeszcze bardziej przez wprowadzone w grudniu 2019 roku nowelizacje ustawy o sądach powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw" oraz późniejsze zmiany dotyczące postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom. Zdaniem grupy, sędziowie są coraz bardziej podatni na kontrolę polityczną.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

GRECO zaapelowała do polskich władz o zastosowanie się do jej rekomendacji. Dotyczą one "wyboru składu Krajowej Rady Sądownictwa, powołania Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej, zaangażowania władzy wykonawczej w organizację Sądu Najwyższego, powoływanie i odwoływanie prezesów i wiceprezesów sądów oraz postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów".

Rada EuropyEU

CZYTAJ CAŁY RAPORT

Poziom realizacji zaleceń "pozostaje niezmieniony" od dziewięciu lat

W raporcie przeanalizowano też stopień realizacji zaleceń GRECO z października 2012 roku dotyczących posłów. Grupa oceniła, że "poziom realizacji zaleceń dotyczących standardów etycznych, konfliktów interesów, przepisów dotyczących lobbingu i skutecznego monitorowania zasad postępowania pozostaje niezmieniony" od niemal dziewięciu lat.

GRECO zachęca również prokuraturę do dalszego rozwijania wytycznych dotyczących zapobieganiu konfliktom interesów i powiązanych kwestii, a także do ulepszania narzędzi do nadzorowania przestrzegania zasad etycznych.

Jedno z 21 zaleceń "potraktowany w zadowalający sposób"

W oddzielnym raporcie, dotyczącym zapobiegania korupcji i promowania uczciwości osób pełniących najwyższe funkcje wykonawcze, w tym ministrów, GRECO stwierdziła, że polskie władze "w sposób zadowalający" potraktowały tylko jedno z 21 zaleceń. Grupa przyznała, że "z zadowoleniem przyjmuje pozytywne kroki" podjęte przez policję w celu poprawy metod identyfikowania zagrożeń korupcyjnych. GRECO stwierdziła jednak, że Polska nie zajmuje się w odpowiednim stopniu problemami związanymi z uczciwością osób sprawujących najwyższe stanowiska w rządzie.

Rada Europy - co to jest i czym się zajmuje

Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa, która skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza kontynentu. Powstała 5 maja 1949 roku. Obecnie liczy 47 członków, a jej siedzibą jest Strasburg. Organizacja zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i praworządności.

Rada Europy nie jest organem Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EU