Putin poprosił Merkel o telefon. Kanclerz chce, by użył swego wpływu na separatystów

Donieccy relebianci przekazali stronie ukraińskiej 20 skazanych, którzy nie chcieli walczyć w ich szeregach
Donieccy relebianci przekazali stronie ukraińskiej 20 skazanych, którzy nie chcieli walczyć w ich szeregach
Ministerstwo Informacji DRL
Sytuacja na froncie nadal nie spokojnaMinisterstwo Informacji DRL

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do prezydenta Rosji Władimira Putina, by Moskwa użyła swojego wpływu na separatystów we wschodniej Ukrainie, by pomóc w utrzymaniu rozejmu w Donbasie i zapewnieniu OBWE dostępu do obszarów objętych konfliktem.

O rozmowie telefonicznej Merkel z Putinem poinformował we wtorek rzecznik niemieckiego rządu. Miała się ona odbyć na prośbę Rosjanina. Dzień wcześniej Merkel spotkała się w Berlinie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Przypomniała, że sankcje wobec Rosji są powiązane z procesem wdrażania porozumień z Mińska. - Uważamy, że w interesie wszystkich byłaby realizacja Mińska, co stworzyłoby warunki do zniesienia sankcji - zauważyła. - Niestety jeszcze nie doszliśmy do tego - zastrzegła niemiecka kanclerz.

Pod koniec zeszłego roku Unia Europejska przedłużyła restrykcje wobec Moskwy o kolejne sześć miesięcy. Merkel zapewniła, że Niemcy i Francja będą wspierały ukraińską gospodarkę.

Porozumienie mińskie

Porozumienie z Mińska zawarte zostało w połowie lutego 2015 roku w stolicy Białorusi w obecności m.in. Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. Przewiduje ono rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów. Kijów zobowiązał się do zapewnienia Donbasowi większej autonomii. Zapowiedziane zmiany w konstytucji mają umożliwić przyznanie specjalnego statusu samorządom w zajętych przez separatystów regionach. Ustalenia z Mińska miały być zrealizowane do końca 2015 roku. Rozmowy o Donbasie prowadzone są w tzw. formacie normandzkim z udziałem przedstawicieli Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MO Ukrainy

Tagi:
Raporty: