Putin chce drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego. Przez Polskę

GazromGazociąg Jamalski działa już kilkanaście lat

Prezydent Rosji Władimir Putin zlecił koncernowi Gazprom powrócić do projektu budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Miałaby ona biec także przez Polskę.

Putin chce powrotu do budowy gazociągu z myślą o dostawach dla Polski, Słowacji i Węgier. W środę spotkał się w tej sprawie z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Polska, Słowacja i Węgry na celowniku

- W związku z (gazociągami) Nord Stream i South Stream faktycznie zrezygnowaliśmy z projektu Jamał-Europa II - zaznaczył Putin na konferencji prasowej po spotkaniu i zaapelował o rozwijanie zapomnianej inwestycji, aby "zwiększyć niezawodność zaopatrzenia w gaz Polski, Słowacji, Węgier" - pisze agencja ITAR-TASS.

Jeżeli doszłoby do dość szybkiego podpisania umowy w tej sprawie, to budowa drugiej nitki mogłaby potrwać do 2018-2019 roku - podaje z kolei agencja Interfax.

Jamał połączył Rosję i Niemcy

Pierwsza nitka Gazociągu Jamalskiego powstawała przez całą dekadę lat 90-tych ub. wieku. Budowa polskiego odcinka była podzielona na trzy etapy i została zakończona w 1999 r. Obecnie nitka gazociągu na terenie kraju wynosi 680 km. Głównym zadaniem rury mającej długość ponad dwóch tys. km jest przesyłanie gazu ziemnego do Niemiec. Około 80 proc. surowca wędrującego przez Polskę trafia właśnie tam.

W 2005 r. pojawiła się w Gazpromie koncepcja stworzenia drugiej nitki gazociągu, ale dwa lata później została zarzucona, a wszystkie środki i fundusze Gazprom zainwestował w dokończenie rozpoczętej w grudniu 2005 roku budowy Gazociągu Północnego do Niemiec i dalej Europy Zachodniej pod dnem Bałtyku.

Pierwszą nitkę Gazociągu Północnego oddano do użytku w 2011 r., a drugą w październiku 2012 r. Nord Stream jest w tej chwili najdłuższym gazociągiem poprowadzonym pod dnem morskim na świecie.

Autor: adso/tr / Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gazrom

Pozostałe wiadomości