Przyjęcie Szwecji do NATO. Turcja zrobiła pierwszy krok, kluczowe będzie głosowanie w parlamencie

Źródło:
PAP, Reuters
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN
wideo 2/5
Szwecja w NATO. Co to oznacza dla Sojuszu?Jacek Tacik/Fakty TVN

Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu Turcji poparła we wtorek ratyfikację protokołu o przyjęciu Szwecji do NATO. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu plenarnym tureckiego parlamentu. Jego termin nie jest jeszcze znany.

Turcja jest jednym z dwóch krajów (drugim są Węgry), które nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Oba państwa utrzymują przyjazne stosunki z Rosją, a ich przywódcy - Recep Tayyip Erdogan i Viktor Orban - z Władimirem Putinem.

Ankara blokowała dotąd możliwość przyjęcia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego od początku zabiegów Sztokholmu o akcesję, podkreślając, że szwedzki rząd powinien robić więcej w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Turcja uznaje za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Turcja zrobiła pierwszy krok ku ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO

We wtorek Komisja Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu poparła ratyfikację protokołu o przyjęciu Szwecji do NATO. Stanowi to pierwszy krok na drodze do zatwierdzenia ratyfikacji. Ostateczna decyzja zostanie jednak podjęta na posiedzeniu plenarnym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, czyli jednoizbowego parlamentu. Jego termin nie jest znany.

Szef komisji Fuat Oktay przekazał, że nie należy się szybko spodziewać głosowania. Dodał, że decyzje o terminie głosowania podejmie przewodniczący parlamentu.

PAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wangkun Jia/Shutterstock