Kraje Grupy Wyszehradzkiej nadal sprzeciwiają się obowiązkowym wiążącym kwotom dla relokacji uchodźców - powiedział szef czeskiego MSW Milan Chovanec po wtorkowym spotkaniu w Pradze. Stanowisko takie - poinformował - przyjęto z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, polskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji.
W przyjętym we wtorek na spotkaniu w Pradze memorandum ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) ponowili sprzeciw wobec obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców - poinformował czeski gospodarz spotkania.
- Kraje V4 nadal sprzeciwiają się obowiązkowym wiążącym kwotom dla relokacji uchodźców - oświadczył na konferencji prasowej Milan Chovanec. Według niego stanowisko to włączono do memorandum z inicjatywy polskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.
Priorytetem tzw. hotspoty
Jak uzgodniono na spotkaniu, priorytetem w walce z nielegalną migracją powinno być zrealizowanie zobowiązań dotyczących uruchomienia funkcjonujących ośrodków przyjmowania uchodźców na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Te tak zwane hotspoty miałyby być zarazem placówkami zatrzymań, których uchodźcy nie mogliby opuszczać do czasu sprawdzenia ich tożsamości. Według Chovanca państwa wyszehradzkie są zgodne co do tego, że nielegalną migrację może powstrzymać tylko ścisła ochrona unijnych granic zewnętrznych. Dlatego należy zagwarantować działanie uzgodnionych już na forum UE hotspotów, gdzie swoboda poruszania się migrantów będzie do czasu ich sprawdzenia ograniczona - zaznaczył czeski minister. Pogląd ten poparł szef słowackiego MSW Robert Kaliniak. - Walczyć przeciwko nielegalnej migracji bez tego, by mieć ją w placówkach zatrzymań, jest niemożliwe - zaznaczył. Dodał, że hotspoty powinny zapobiec temu, by uchodźcy rejestrowali się w różnych miejscach pod różnymi personaliami lub też w ogóle unikali rejestracji. Zmniejszyłoby się też ryzyko nadużywania sfałszowanych paszportów syryjskich.
Poparcie dla europejskiej straży granicznej
Uczestnicy spotkania zadeklarowali również poparcie dla utworzenia wspólnej europejskiej straży granicznej. Jak poinformował Chovanec, ze względu na konieczność rozwiązywania ważnych problemów wewnątrzpolitycznych do Pragi nie przybył węgierski minister spraw wewnętrznych, którego na obradach reprezentował ambasador Węgier w Republice Czeskiej Tibor Petoe.
Autor: rzw / Źródło: PAP