Świat

Prokuratura: Wiktor Janukowycz przyjął wielką łapówkę

Świat

Zniszczenia na kijowskim Majdanie Niepodległości po antyrządowych protestach
Archiwum ReutersWiktor Janukowycz uciekł z Ukrainy po wydarzeniach na kijowskim Majdanie

Prokuratura Generalna Ukrainy podejrzewa zbiegłego z kraju byłego prezydenta Wiktora Janukowycza o przyjęcie 26 mln hrywien łapówki, którą przekazano mu w formie wynagrodzenia z tytułu praw autorskich za nienapisaną książkę.

Łapówkę o równowartości ok. 4,5 mln złotych Janukowycz miał otrzymać od wydawnictwa "Nowyj Mir" w latach 2011-2012, czyli w pierwszej połowie swej prezydentury – poinformowała prokuratura w czwartek.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że zgodnie z deklaracją majątkową Janukowycza w 2012 roku zarobił on niewiele ponad 770 tys. hrywien. Organizacja społeczna "Antykorupcyjna Rada Ukrainy" i nacjonalistyczna partia Swoboda domagały się wtedy bezskutecznie skontrolowania danych o dochodach ówczesnego prezydenta.

Janukowycz w lutym ubiegłego roku zbiegł z Ukrainy i ukrywa się w Rosji. Jego ucieczka z kraju wywołana była wydarzeniami tzw. rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku.

Były prezydent podejrzanym

W kwietniu minionego roku Prokuratura Generalna Ukrainy ogłosiła, że Janukowycz występuje w prowadzonych przez nią śledztwach jako podejrzany o stworzenie organizacji terrorystycznej, której działalność doprowadziła do masowego zabójstwa ludzi podczas demonstracji w Kijowie.

Od ubiegłego roku Janukowycz ścigany jest przez władze Ukrainy międzynarodowymi listami gończymi. Jeden z nich został wystawiony w styczniu przez Interpol, lecz w lipcu bieżącego roku nieoczekiwanie zawiesił on jego obowiązywanie. Kijów zapewnia jednak, że uczyni wszystko, by były prezydent wrócił do kraju i stanął przed sądem.

- To zła wiadomość, która dowodzi, że dokumenty dostarczone przez stronę ukraińską zostały źle przygotowane (...) i nie dowiodły winy Janukowycza – mówił wówczas były szef biura Interpolu na Ukrainie Kyryło Kulikow.

Broniąca Janukowycza londyńska kancelaria Joseph Hage Aaronson wydała komunikat, w którym stwierdziła, że decyzja Interpolu została podjęta, ponieważ "oskarżenia kryminalne, wniesione przez nowe władze ukraińskie przeciw prezydentowi Janukowyczowi, stanowią element kampanii prześladowań politycznych, jaka jest przeciw niemu prowadzona".

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: saeima CC BY SA Wikipedia