Władze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Niemiec krytykują wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera i ministra obrony Izraela w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy. - Nie ma równoważności, żadnej, między Izraelem a Hamasem - stwierdził prezydent USA Joe Biden. Francja wspiera z kolei MTK, jego "niezależność i walkę z bezkarnością w każdej sytuacji".
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan wniósł w poniedziałek o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony tego kraju Joawa Galanta oraz trzech przywódców terrorystycznej organizacji palestyńskiej Hamas w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy.
- Cokolwiek ten prokurator mógłby sugerować, nie ma równoważności, żadnej, między Izraelem a Hamasem - stwierdził prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu. Zapewnił, że Stany Zjednoczone "zawsze będą stać po stronie Izraela w obliczu zagrożeń dla jego bezpieczeństwa".
W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w swoim oświadczeniu określił działanie prokuratora MTK jako "haniebne". Ocenił, że decyzja Khana może zagrozić wysiłkom na rzecz porozumienia w sprawie zawieszenia broni, uwolnienia zakładników oraz zwiększenia pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Zdaniem Blinkena MTK "nie ma jurysdykcji" nad Izraelem. Blinken oświadczył, że Izrael był przygotowany do współpracy z sądem, a prokurator miał odwiedzić Izrael w przyszłym tygodniu, ale zamiast tego udał się do telewizji kablowej, aby ogłosić zarzuty - podał Reuters. - Te i inne okoliczności podważają zasadność i wiarygodność tego dochodzenia - zaznaczył sekretarz stanu USA.
Wniosek MTK skrytykowało także ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec. Oświadczono, że Niemcy szanują Międzynarodowy Trybunał Karny, ale składanie jednoczesnych wniosków o wydanie nakazów aresztowania dla Hamasu, jak i przywódców izraelskich "stworzyły błędne wrażenie równoważności". - Jednak sąd będzie teraz musiał ocenić zupełnie inne fakty - oznajmił rzecznik ministerstwa.
Francja "wspiera Międzynarodowy Trybunał Karny"
Zdania Stanów Zjednoczonych i Niemiec nie podziela jednak Francja. We wtorek ministerstwo spraw zagranicznych w Paryżu przekazało, że "Francja wspiera Międzynarodowy Trybunał Karny, jego niezależność i walkę z bezkarnością w każdej sytuacji".
W komunikacie dodano, że "Francja potępiła 7 października antysemickie masakry dokonane przez Hamas. Ta grupa terrorystyczna przyznała się do barbarzyńskich ataków skierowanych przeciwko ludności cywilnej, którym towarzyszyły akty tortur i przemocy seksualnej, które sama udokumentowała".
W kwestii Izraela MSZ w Paryżu podkreślił, że "Francja od wielu miesięcy zwraca uwagę na konieczność ścisłego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, a w szczególności o niedopuszczalnym charakterze strat cywilnych w Strefie Gazy i niewystarczającym dostępie pomocy humanitarnej".
Netanjahu: wniosek prokuratora MTK to forma "nowego antysemityzmu"
Ten wniosek "jest wymierzony przeciwko izraelskim żołnierzom, którzy z najwyższym bohaterstwem walczą z podłymi mordercami z Hamasu" - ocenił go premier Izraela Benjamin Netanjahu w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
- Z obrzydzeniem odrzucam dokonane przez prokuratora w Hadze porównanie między demokratycznym Izraelem i masowymi mordercami z Hamasu (...). Jak można mieć śmiałość, by porównywać Hamas, który mordował, palił, gwałcił i porywał naszych bliskich, z izraelskimi żołnierzami, którzy prowadzą sprawiedliwą wojnę - zaznaczył izraelski premier. Netanjahu oświadczył, że odrzuca wniosek Khana, który "całkowicie zniekształca rzeczywistość" i jest przejawem "nowego antysemityzmu", który przeniósł się z uczelnianych kampusów do Hagi. W Hadze mieści się siedziba MTK, trybunału powołanego do sądzenia konkretnych osób, oskarżanych o popełnianie najcięższych zbrodni.
Prokurator MTK chce aresztowania premiera Izraela i liderów Hamasu
Prokurator Karim Khan zarzucił przywódcom Hamasu zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, w tym eksterminacje, gwałty i przemoc seksualną, tortury i inne "nieludzkie czyny", w ramach "szeroko zakrojonego i systematycznego ataku Hamasu i innych grup zbrojnych na ludność cywilną Izraela, prowadzonego zgodnie z polityką tej organizacji".
Biuro prokuratora uznało, że trzej przywódcy ruchu ponoszą odpowiedzialność karną za śmierć setek izraelskich cywilów i wzięcie co najmniej 245 zakładników w atakach Hamasu. Khan ponowił apel o natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników porwanych z Izraela.
Premierowi i ministrowi obrony Izraela prokurator MTK zarzucił zbrodnie, w tym używanie głodu jako metody prowadzenia wojny, umyślne powodowanie wielkiego cierpienia, zabójstwa, kierowanie ataków na ludność cywilną i prześladowanie.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Florian Gaertner/Photothek/Getty Images