Programy specjalne i filmy dokumentalne w 20. rocznicę zamachów w USA

Autor:
bb
Źródło:
tvn24.pl
Fragment reportażu "Rozbite życie"
Fragment reportażu "Rozbite życie"
"Czarno na białym"/TVN24 GO
"Czarno na białym"/TVN24 GOFragment reportażu "Rozbite życie"

33 dni po starcie stacji TVN24, 11 września 2001 roku, doszło do ataków terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon. Był to bojowy chrzest dla młodej stacji newsowej, ale przede wszystkim dzień szoku dla Stanów Zjednoczonych i świata. Na 20. rocznicę tych tragicznych wydarzeń zespół TVN24 przygotował liczne materiały, które będą dostępne zarówno na antenach telewizyjnych, jak i w internecie.

Program specjalny

W TVN24 i TVN24 BiS od godziny 14 trwał program specjalny. Na antenie gościli m.in. bezpośredni świadkowie i uczestnicy wydarzeń sprzed 20 lat oraz dziennikarze, którzy relacjonowali je z Waszyngtonu i Nowego Jorku. Obejrzeć można było także transmisję z uroczystości odbywających się w USA.

OGLĄDAJ TVN24 i TVN24 BiS W INTERNECIE >>>

Filmy dokumentalne

Od soboty w TVN24 GO dostępny jest film dokumentalny "Ratownicy z WTC" z biblioteki discovery+. Jego głównymi bohaterami są nowojorski strażak Ray Pfeifer, ratownik John Feal i aktywista Jon Stewart, znany przede wszystkim jako komik i wieloletni gospodarz popularnego programu telewizyjnego "The Daily Show". W realizowanym przez pięć lat filmie śledzimy ich walkę z amerykańskim rządem o odpowiednią opiekę medyczną i inne formy wsparcia dla tysięcy strażaków, wolontariuszy i przedstawicieli innych służb, którzy brali udział w akcji ratowniczej i w odgruzowywaniu Ground Zero. Wielu z nich cierpi na zagrażające życiu i wykańczające ich finansowo choroby, będące efektem kontaktu z toksynami czy wypadków przy pracy. 

reż. Rob Lindsay
"Ratownicy z World Trade Center"reż. Rob Lindsaydiscovery+

Tego samego dnia w TVN24 GO udostępniony premierowo został fabularyzowany film dokumentalny "CIA kontra Bin Laden". To opowieść, która zaczyna się 11 września 2001 r. i kończy 2 maja 2011 r. - w dniu, w którym komandosi z Navy SEALs dopadli jednego z najgroźniejszych terrorystów w historii, mózg ataków na USA. Autorom filmu udało się przekonać do rozmowy najważniejsze postaci polowania na Bin Ladena - oficerów i dyrektorów CIA, amerykańskich i europejskich wojskowych i kongresmenów; tych którzy organizowali operację i tych, którzy ją przeprowadzili. Część z nich mówi o akcji po raz pierwszy. 

Użytkownicy TVN24 GO mogą także zobaczyć dokument "Talibska Piątka. Powrót do Afganistanu". To jeszcze inne spojrzenie na skutki zamachów z 2001 r. – wojnę w Afganistanie. Film osadzony jest w bieżącej rzeczywistości – kraju, który ponownie przejęli talibowie, wśród nich jeden z tytułowej Piątki – Muhammad Nabi Omari, do którego udało się dotrzeć autorom filmu. Kiedy w 2001 r. Amerykanie wkroczyli do Afganistanu, mężczyzna trafił do Guantanamo, gdzie spędził 13 lat. Kilka lat później siedział z Amerykanami w jednym pokoju i brał udział w negocjacjach dyplomatycznych dążących do deeskalacji sytuacji w Afganistanie. Dziś znów ma wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość kraju pod rządami talibów. Ale film to nie tylko opowieść o "Talibskiej Piątce", jak Omariego i czterech innych groźnych fundamentalistów nazywały amerykańskie media. To także obraz życia Afgańczyków, dla których powrót talibów oznacza strach, koniec wolności, nierzadko ucieczkę. 

Kadr z filmu "CIA kontra Bin Laden"TVN24 GO

Reportaże i wywiady

O wydarzeniach sprzed dwudziestu lat opowiada także reportaż Pauliny Tomanek "Rozbite życie". Dziennikarka "Czarno na białym" dotarła do Polaków, których życie naznaczyły zamachy z 11 września. 20 lat później wciąż pamiętają każdą sekundę tego dnia - z detalami i wciąż silnymi emocjami. Uciekali z płonących wież WTC albo czekali na telefon od najbliższych, którzy w wieżach pracowali. Niektórzy miesiącami sprzątali gruzowisko po zawalonych wieżowcach, inni urodzili się kilka miesięcy po ataku, w którym zginęli ich ojcowie. W TVN24 GO reportaż dostępny jest wraz z materiałem dodatkowym.

Na platformie można także zobaczyć przejmującą rozmowę z Sylwestrem Łukasiewiczem, polskim operatorem mieszkającym w Nowym Jorku, który moment ataku zarejestrował na swojej kamerze. Taśmę z 11 września 2001 po raz pierwszy w całości obejrzał dopiero teraz, w towarzystwie amerykańskiego korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony. 

Autor:bb

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości