Były lider lokalnych władz w Katalonii i kilku jego współpracowników będzie musiało stanąć przed sądem za udział w referendum niepodległościowym. Prokuratura zarzuciła im "nieposłuszeństwo" i "obstrukcję", ponieważ zignorowali wyrok sądu konstytucyjnego nakazującego im trzymać się z dala od głosowania.
Proces Artura Mas i dwójki jego współpracowników, Irene Rigau oraz Joana Ortega, najpewniej zwiększy niechęć Katalończyków do rządu centralnego w Madrycie. Choć Mas już od roku nie jest gubernatorem regionu, to nadal cieszy się w nim wielką estymą.
Mieli zignorować sąd konstytucyjny
Prokuratura domaga się dla byłego lidera lokalnych władz dziesięcioletniego zakazu pełnienia funkcji publicznych a dla jego pomocników dziewięcioletniego.
Sąd uznał, że zarzuty są zasadne i proces odbędzie się. Śledczy stwierdzili, że Mas i jego współpracownicy dopuścili się "nieposłuszeństwa" i "obstrukcji" wobec orzeczenia sądu konstytucyjnego, które nie dopuszczało możliwości udziału władz lokalnych w nieoficjalnym referendum niepodległościowym zorganizowanym w 2014 roku. Madryt ogłosił, że wszelkie głosowania tego rodzaju nie mają podstawy prawnej i są nielegalne. Sąd konstytucyjny wydał orzeczenie, które de facto zakazywało władzom regionalnym wspierania organizacji i przeprowadzenia referendum. Według prokuratury, pomimo tego Mas i jego współpracownicy zaangażowali się. Oskarżeni nie skomentowali najnowszej decyzji sądu, ale w przeszłości mówili, że referendum zostało zorganizowane i przeprowadzone wyłącznie za sprawą ochotników. Przedstawiciele władz mieli go nie wspierać i podkreślali, że nie ma ono mocy prawnej. - Nie chodziło w nim o to, żeby następnego dnia ogłaszać niepodległość Katalonii. Miało ono pokazać, ilu Katalończyków jest za ideą niepodległości - mówił we wrześniu Mas. Referendum przeprowadzone jesienią 2014 roku dało jednoznaczny sygnał. 80 procent oddanych głosów było za niepodległością. Obecne władze Katalonii dążą do zorganizowania prawdziwego referendum w tej sprawie.
Autor: mk/kk / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC0 1.0 | Generalitat de Catalunya