Będzie zaproszenie dla polskiego prezydenta do Białego Domu? Biden odpowiada

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl
Będzie zaproszenie dla Andrzeja Dudy do Białego Domu? Joe Biden odpowiada
Będzie zaproszenie dla Andrzeja Dudy do Białego Domu? Joe Biden odpowiada
Paweł Żuchowski, RMF FM
Będzie zaproszenie dla Andrzeja Dudy do Białego Domu? Joe Biden odpowiadaPaweł Żuchowski, RMF FM

Prezydent USA Joe Biden przyznał, że jeszcze nie zaprosił polskiego prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu. Powiedział o tym, odpowiadając na pytanie korespondenta RMF FM Pawła Żuchowskiego tuż przed odlotem do rezydencji w Camp David.

O ewentualną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie pytał Joe Bidena korespondent RMF FM w Stanach Zjednoczonych Paweł Żuchowski. Amerykański prezydent zapytany chwilę przed odlotem do rezydencji w Camp David w stanie Maryland, czy zamierza zaprosić polskiego prezydenta do Białego Domu, odparł, że jeszcze tego nie zrobił.

Jak przekazało RMF FM, amerykański korespondent dopytywał o sprawę otoczenie przywódcy USA. Miał usłyszeć, że "amerykańskiej administracji nie podobają się ostatnie decyzje polskich władz oraz zapowiedzi polskich polityków w wielu kwestiach oraz to, że uważnie analizowana jest sytuacja w naszym kraju".

Według źródeł dziennikarza RMF FM również na Kapitolu politycy mają dyskutować o decyzjach, jakie wkrótce mogą zostać podjęte w Polsce.

RMF FM przypomniało, że ostatnio z wizytą w Białym Domu była kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pod koniec sierpnia do Waszyngtonu przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rozmowa Bidena z Dudą przed szczytem NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem przed rozpoczęciem obrad szczytu NATO w czerwcu. Ich wspólne zdjęcie opublikował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Biały Dom wydał wówczas krótki komunikat podsumowujący rozmowę.

"Prezydent Biden rozmawiał dziś na marginesie szczytu NATO z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Prezydent podkreślił swoje wsparcie dla NATO-wskiej agendy wzmocnionej obrony i odstraszania i swoje zdecydowane zaangażowanie w obronę sojuszników na wschodniej flance NATO, w tym Polski. Rozmawiał o jego planach na zbliżające się spotkanie z prezydentem Putinem" – czytamy.

Andrzej Duda tuż przed ostatnimi wyborami poleciał do Waszyngtonu. Spotkał się wtedy z ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem. Po zwycięstwie Joe Bidena polski prezydent tygodniami zwlekał z gratulacjami dla nowego amerykańskiego przywódcy.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: RMF FM, tvn24.pl