Prezydent Mołdawii apeluje o przyznanie jej krajowi statusu kandydata do Unii Europejskiej. Polscy europosłowie za

Źródło:
PAP

W przemówieniu w Parlamencie Europejskim w środę prezydent Mołdawii Maia Sandu wezwała kraje Unii Europejskiej do wsparcia europejskich aspiracji jej kraju i przyznania mu statusu państwa kandydującego do członkostwa we Wspólnocie. Poparli ją polscy europosłowie, Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości.

Po agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, Mołdawia formalnie złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w marcu 2022 roku. Prezydent Maia Sandu wyraziła przekonanie, że jej kraj należy do wspólnoty europejskiej.

- Jesteśmy świadomi, że decyzje polityczne na szczeblu UE muszą zostać podjęte. Mamy też świadomość, że nie są to łatwe decyzje. Ale przyznanie Mołdawii statusu kandydata jest właściwą decyzją. Należymy do Unii Europejskiej - powiedziała prezydent Mołdawii podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim.

Halicki: Mołdawia ważna dla naszego wspólnego bezpieczeństwa

Po wystąpieniu Sandu głos w dyskusji zabrali m.in. polscy europosłowie. Szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki w imieniu grupy EPL powiedział, że status kraju kandydującego musi być przyznany Mołdawii jak najszybciej, w tym samym czasie, jak w przypadku Ukrainy. Dodał, że w potrzebna jest grupa wsparcia dla Mołdawii w ramach struktury UE, podobnie jak dla Ukrainy.

- Mołdawia jest ważna dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Jest to również nasza korzyść, że Mołdawia jest bezpiecznym, dobrze rozwiniętym krajem. Niech żyje Mołdawia. Niech żyje Europa razem z Mołdawią - powiedział Halicki.

Fotyga: chcemy pomóc mołdawskim władzom

Głos w debacie zabrała też Anna Fotyga (PiS), która stwierdziła, że dziś UE wysyła "bardzo silny sygnał do obywateli Mołdawii, która w tych ekstremalnie trudnych czasach okazała ogromne wsparcie przyjmując ukraińskich uchodźców wojennych".

Fotyga wskazała, że PE udało się stworzyć w sprawie Mołdawii bardzo dobre sprawozdanie, które zostało wypracowane w ramach ponadpartyjnego porozumienia. Eurodeputowana wskazała, że PE uznaje w nim Mołdawię za członka europejskiej wspólnoty narodów.

- Chcemy pomóc mołdawskim władzom i obywatelom tego kraju w ich drodze do uzyskania statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej tak szybko, jak to tylko możliwe - podkreśliła Fotyga.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, na początku marca 2022 roku Mołdawia złożyła formalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. W rezolucji przyjętej 5 maja Parlament Europejski wezwał do przyznania jej statusu kraju kandydującego do UE.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP