Trump i Xi rozmawiali o presji na Koreę Północną. "Pozytywne zmiany"


Prezydent Chin Xi Jinping powiedział we wtorek prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi przez telefon, że na Półwyspie Koreańskim odnotowano pozytywne zmiany, a wszystkie strony powinny utrzymać "ciężko wypracowany impuls" do łagodzenia sytuacji - podały chińskie media.

Zachowanie jedności w tej sprawie jest niezwykle ważne - powiedział chiński przywódca cytowany przez państwowego nadawcę CCTV. - Pewne pozytywne zmiany pojawiają się w sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Wszystkie strony powinny podejmować wspólne wysiłki - zaznaczył.

Rozmowa telefoniczna miała miejsce przed współorganizowanym przez Stany Zjednoczone i Kanadę wtorkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych z około 20 państw w Vancouver w Kanadzie, mającym na celu przedyskutowanie, w jaki sposób najlepiej zintensyfikować dyplomatyczną i finansową presję na Koreę Północną, by ta zrezygnowała ze swych ambicji nuklearnych.

Spotkanie w Vancouver

Do spotkania w Vancouver, w którym szef chińskiej dyplomacji nie weźmie udziału, dochodzi w momencie, gdy Korea Północna i Południowa wznowiły rozmowy po tym, jak Pjongjang postanowił dołączyć do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w przyszłym miesiącu.

W zeszłym tygodniu chińskie MSZ poinformowało, że Chiny nie wezmą udziału w konferencji w Vancouver. Według Pekinu nie pomoże ona w rozładowaniu napięć na Półwyspie Koreańskim, ponieważ nie wszystkie główne strony konfliktu będą brały w nim udział.

Oprócz Chin w konferencji nie bierze udziału także Rosja.

Strony powinny stworzyć warunki

Celem konferencji ma być zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy reżimu w Pjongjangu, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Chiński prezydent podkreślił w rozmowie z prezydentem z USA, że wszystkie strony zainteresowane powinny stworzyć warunki do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - podała CCTV, cytowana przez japońską agencję Kyodo. Xi i Trump zgodzili się wzmocnić współpracę w tym celu.

Autor: MR//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości