Premier Japonii w Polsce mówi m.in. o japońskiej flotylli na Bałtyku i energii jądrowej

Aktualizacja:
Premier Japonii w Polsce. Najpierw się wzruszył, teraz zajmie się gospodarką
Premier Japonii w Polsce. Najpierw się wzruszył, teraz zajmie się gospodarką
TVN2
Premier Donald Tusk i szef japońskiego rządu Shinzo AbeTVN2

- Musimy dążyć do dalszej współpracy między Japonią i Polską, która ma mieć na celu rozwój obu państw - powiedział w Warszawie premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. - Ta wizyta będzie kamieniem milowym relacji polsko-japońskich i przejdzie do historii - ocenił polski premier.

Wizytę w Warszawie szefa rządu Japonii Shinzo Abe rozpoczęła się w niedzielę od ceremonii oficjalnego powitania przez Donalda Tuska na dziedzińcu kancelarii premiera. Potem obaj politycy udali się na rozmowy w wąskim gronie.

Dotyczyły one m.in. polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarczej, obronnej, bezpieczeństwa, nauki i technologii, promocji inwestycji oraz polityki klimatycznej.

Japońska flota w Polsce

- Główne obszary współpracy między Polską a Japonią, to dialog polityczny, współpraca gospodarcza i naukowa oraz wspieranie kontaktów międzyludzkich - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

Japoński premier powiedział z kolei: - Zgodziliśmy się, że należy dążyć do spotkania, którego celem będzie omówienie konkretnych działań mających na celu rozwój współpracy w zakresie obronności.

Zapowiedział, że w sierpniu tego roku Polskę odwiedzi flotylla japońskich statków szkoleniowych. Dodał, że jego rozmowa z Donaldem Tuskiem dotyczyła też "dużej potrzeby wzrostu wymiany" między Polską i Japonią również w zakresie "wymiany ludzkiej".

Marzenia o atomie

- Wizyta premiera Japonii w Warszawie będzie kamieniem milowym relacji polsko-japońskich i przejdzie do historii - ocenił Donald Tusk.

Polski premier poinformował, że ważnym tematem rozmów była też współpraca w dziedzinie energetyki. - Uzgodniliśmy kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej - zaznaczył.

Cel: pogłębienie współpracy

Jeszcze dziś premier Japonii ma się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Na Zamku Króelwskim spotka się z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja).

- Dobra pozycja państw Grupy Wyszehradzkiej w europejskiej gospodarce w czasie kryzysu, to dobra przesłanka, aby współpraca pomiędzy Japonią i Grupą Wyszehradzką była jak najściślejsza. Jestem przekonany, że warszawskie spotkanie będzie kamieniem milowym i przejdzie do historii relacji Japonii z Polską i relacji Japonii z całą Europą - powiedział Tusk.

Jednym z ważniejszych tematów szczytu V4-Japonia ma być umocnienie stosunków ekonomicznych między Japonią a państwami Grupy Wyszehradzkiej.

Strona japońska przekonuje, że szybkie podpisanie porozumienia o wolnym handlu między UE a Japonią, będzie korzystne również dla gospodarki Polski i innych krajów Grupy.

- Chciałbym, aby moja wizyta była okazją do dalszego pogłębienia współpracy z grupą V4 we wszystkich dziedzinach - oświadczył premier Abe.

Radość i wzruszenie premiera

Shinzo Abe wraz z małżonką Akie przybył do Warszawy w sobotę. Tego dnia wziął udział w wydarzeniu promującym kulturę japońską "Enjoy - Washoku".

Japoński premier wspominał, że był w Warszawie w 1985 roku wraz z ojcem, który wówczas pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Japonii. - Dziś znowu jestem w Polsce, a moje serce przepełnia radość i wzruszenie - mówił. Abe przypomniał również, że w 1957 roku, kiedy Polska i Japonia wznowiły stosunki dyplomatyczne, premierem Japonii był jego dziadek.

Jak zaznaczył "z tego powodu Polska zawsze w jego sercu specjalne miejsce".

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP