Premier Grecji z "jasnym przesłaniem": nie przyjeżdżajcie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zwrócił się z bezpośrednim apelem do migrantów, którym "azyl nie przysługuje", by nie przyjeżdżali do tego kraju. Na wyspie Lesbos już drugi dzień trwały w środę starcia policji z przeciwnikami zbudowania nowego ośrodka dla uchodźców.

- Mam jasne przesłanie dla tych, którzy wiedzą, że azyl im nie przysługuje: nie przyjeżdżajcie - oświadczył premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w bezprecedensowym wystąpieniu w greckiej telewizji publicznej ERT.

Jak zaznaczył, pieniądze płacone przemytnikom przewożącym ludzi z Turcji na greckie wyspy na nic się nie zdadzą, gdyż dalsza droga na ląd stały i do innych państw Unii Europejskiej jest zamknięta. - Trasa ta kończy się na wyspach Morza Egejskiego i wiedzie stamtąd z powrotem (do Turcji) - wyjaśnił.

Protesty przeciw obozom dla migrantów

Rząd Mitsotakisa zaostrzył w bieżącym roku przepisy azylowe i buduje na położonych blisko tureckiego wybrzeża wyspach nowe zamknięte placówki dla migrantów. Ich opuszczanie nie będzie możliwe bez zezwolenia greckich władz. Zapowiedziano też przyspieszenie procedury rozpatrywania wniosków o azyl.

Istniejące ośrodki na Lesbos oraz czterech innych wyspach - Chios, Samos, Leros i Kos - są przepełnione migrantami w stopniu katastrofalnym.

Rządowe plany spotkały się z gwałtownym sprzeciwem mieszkańców wysp, którzy wskazują na swe nieproporcjonalnie duże obciążenie następstwami zapoczątkowanego w 2015 roku kryzysu migracyjnego. Obawiają się oni, że zamknięte ośrodki będą miały charakter trwały.

Według policji, na Lesbos około tysiąca osób usiłowało w środę przedostać się na planowane miejsce budowy nowej placówki. Policjantów obrzucono kamieniami, co zmusiło ich do użycia gazu łzawiącego. Obrażenia odniosło co najmniej 10 protestujących i dziesiątki funkcjonariuszy, a starcia wygasły dopiero z nadejściem wieczoru.

asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/PANAGIOTIS BALASKAS