Dowódcy egipskiej armii wydali dekret, na mocy którego premier rządu ocalenia narodowego Kamal Ganzuri uzyskał część uprawnień prezydenta. Wojskowi zachowali jednak kontrolę nad siłami zbrojnymi i sądownictwem - poinformowała państwowa agencja prasowa.
Wojsko, które rządzi krajem od momentu, gdy w lutym pod wpływem masowych protestów obalono prezydenta Hosniego Mubaraka, zapowiedziało, że przyspieszy przekazywanie władzy cywilom i zrobi to po wyborach prezydenckich zaplanowanych na połowę 2012 r.
Chcą oczyszczenia polityki
Mianowanie w ubiegłym miesiącu 78-letniego Ganzuriego premierem zostało skrytykowane przez protestujących, którzy domagają się całkowitego oczyszczenia polityki z przedstawicieli dawnego reżimu. Ganzuri pełnił funkcję szefa rządu za czasów Mubaraka w latach 1996-99.
We wtorek wieczorem w dziewięciu spośród 27 muhafaz (gubernatorstw) zakończyła się druga tura wyborów do izby niższej parlamentu, czyli Szury. W pierwszej turze zwyciężyła Partia Wolności i Sprawiedliwości utworzona przez islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, które wyraziło chęć współpracy z innymi siłami politycznymi. Zdobyła ona 37 proc. głosów. Drugie miejsce zajęli ultrakonserwatywni salafici z Al-Nur (Światło) z wynikiem 24,36 proc. Frekwencja wyniosła 52 procent.
Wybory parlamentarne, które rozpoczęły się 28 listopada, zakończą się w marcu.
Źródło: PAP