Prawie 6 mln bezrobotnych w Hiszpanii. Wśród młodych 60 proc.

Mural w Saragossie obrazujący kryzys w Hiszpaniiwikipedia.org CC BY SA | Hdepot

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w grupie wiekowej 16-24 lata przekroczyła 60 proc. - wynika z danych rządowych przedstawionych w czwartek. Ogółem już 26 proc. Hiszpanów nie ma pracy, co oznacza najwyższy poziom zanotowany od momentu rozpoczęcia jego pomiarów w latach 70-tych.

W IV kwartale 2012 r. bezrobocie w całym kraju wzrosło o kolejny punkt procentowy. Oznacza to, że w Hiszpanii jest już dwa razy wyższe niż średnio w całej Unii Europejskiej.

700 tys. zwolnień w ciągu roku

Od momentu przejęcia władzy przez konserwatywny rząd Mariano Rajoya rozpoczęły się ogromne cięcia w wydatkach publicznych i podwyżka podatków, ale najnowsze prognozy potwierdziły, że w 2013 r. Hiszpanii i tak nie uda się wyjść z recesji. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem w nachodzących 12 miesiącach nie przybędzie na rynku nowych miejsc pracy.

W ciągu ostatniego roku pracę traciło średnio 1,9 tys. Hiszpanów dziennie, co oznacza 700 tys. zwolnień w skali roku. Najwięcej w tej grupie było najmłodszych pracowników dopiero rozpoczynających karierę.

Dla porównania w Wielkiej Brytanii, której obywatele być może za dwa lata zdecydują o wystąpieniu ich kraju z UE, bezrobocie w grupie wiekowej 16-24 lata utrzymuje się obecnie na poziomie 20,5 proc. i w ciągu roku spadło o 1,7 proc.

Autor: adso\mtom / Źródło: Sky News

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org CC BY SA | Hdepot