Żadna irańska rodzina nie jest taka sama - twierdzi fotografka Nafise Motlaq, z pochodzenia Iranka, mieszkająca w Malezji. W rozmowie z portalem slate.com powiedziała, że złościło ją strerotypowe postrzeganie irańskiej rodziny. Z aparatem ruszyła więc na prowincję i do miast. Odwiedziła wiele różnych rodzin. Powstał cykl zdjęć, które pokazują relacje ojca z córką w Iranie.
Na Bliskim Wschodzie panuje stereotyp silnie spaternalizowanej rodziny, w której kobiety nie mają prawa głosu. Motlaq, zachęcona przez ojca, który jest wykładowcą uniwersyteckim, chwyciła za aparat i sprawdziła, jak jest naprawdę.
- Funkcjonuje stereotyp dotyczący irańskich mężczyzn i kobiet, który widzimy często w mediach. Ten prosty projekt jest reakcją na to. Jest prawdziwym portretem Irańczyków - powiedziała Motlaq.
Jej zdaniem relacje pomiędzy ojcami i ich córkami w Iranie nie są aż tak drastycznie różne od tych na Zachodzie. Chciała pokazać "zróżnicowanie rodzin, opinii i klas społecznych".
Od rolników po duchownych
Zdjęcia przedstawiają ojców o różnych profesjach: od rolników po inżynierów i duchownych. Ich córki też są bardzo różne. Niektóre ubrane są tradycyjnie i noszą hidżaby albo proste chusty, inne w typowo europejskich strojach zakrywają jedynie włosy, ale są też dwie niestroniące od wizyt u chirurga plastycznego siostry w minispódniczkach.
Motlaq spędziła dwa tygodnie na pracy nad zbiorem. Przemierzyła kraj, spotykając się z mieszkańcami wiosek i dużych miast. Nasunął jej się wniosek - irańscy mężczyźni nie są wszyscy tacy sami. Są wśród nich tradycjonaliści, ale także tacy jak jej ojciec, którzy dają córkom wiele swobody.
- Mamy wiele odnoszących sukcesy irańskich kobiet na uniwersytetach, w biznesie, sztuce, nauce, przemyśle i musimy zrozumieć, że większość z nich ma ogromne wsparcie ze strony ojców i męskich przyjaciół - mówi Motlaq.
I wyjaśnia: - Moja kultura ma wiele słabych punktów, z którymi się nie zgadzam. Ale pomimo to jest to obraz daleki od tego w mediach, który stworzono dla ludzi na świecie.
Dodała, że męczyły ją takie przekazy, drażniło ocenianie na podstawie zafałszowanych informacji. - Wiem, że poznanie rzeczywistości i prawdy jest bardzo ważne, nawet jeżeli bywa gorzkie.
Iranka w Malezji
Nafise E. Motlagh, rocznik 1981, jest dziennikarką i fotografką. Wychowywała się w Iranie, gdzie skończyła studia dziennikarskie. Magisterium kończyła już w Malezji na Uniwersytecie Putra Malaysia. W 2003 roku obroniła tam doktorat z komunikacji masowej.
Autor: pk//rzw / Źródło: slate.com, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nafise Motlaq